65l akvaario ja kalasto

malla90

Vuoden käytössä ollut akvaario. Kaloina 14 kääpiömonnista ja 20 kääpiörasboraa. Olen ajatellut lisätä mahdollisesti monnisien määrää 5-10 mahdollisesti. Ennen kalojen lisäämistä kuitenkin haluaisin tietää et onko normaalia et monniset hakevat pinnalta välillä ilmaa, muuten ovat pohjalla etsimäs ruokaa tai makailevat pohjalla. Kääpiörasborat eivät kuitenkaan käy pinnalta hakemassa ilmaa. Suodattimena toimii eheimin 2010 ja akvaarion lämmitin on säädetty 25 ja lämpö on 25. Tämä on saatu el.kaupasta ohjeeksi lämmön suhteen. Nitriittiä akvaariossa ei ole ja nitraatti on 15 nyt. Ennen akvaariossa oli eheim 2008 suodattimena ja ajattelin et monniset hakevat liian pienen suodattimen takia happea pinnalta, mut sama ilman hakeminen on jatkunu edelleen suodattimen vaihdon jälkeenkin.

3

380

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Jos haaveilet parvien suurentamista, kaloille paras tapa on hankkia ainakin tuplasti suurempi akvaario niille kodiksi.
      Rasboroiden veden lämpötilasta voidaan keskustella kesällä uudestaan kun helteet iskee päälle.

      Monnisille on ominaista käydä veden pinnalla ottamassa hapekasta vettä suolistonsa pinnalle, ne nielevät ilmaa suoleensa kivennuoliaisten tavoin. Kyky on niille kehittynyt aikoinaan sillä ne ovat joutuneet elämään vähähappisissa vedessä kuivan kauden aikana.

      Suositukseksi siis, suurempi akvaario, tuollakin kalastolla akva on noille liian ahdas koti.

      • mala90

        Kääpiörasborat ovatkin siirtymässä kyllä isompaan akvaarioon kun tuo isompi (100l) akvaario vapautuu edellisen omistajan käytöstä. Kuukauden tai kahden päästä, ellei tarvitse uusia silikoneja vielä.
        Voisiko tuonne silloin ajatella ottavansa lisää noita kääpiömonnisia kun rasborat on eri altaassa? tai jotain pinta kalaa?
        Kääpiömonniset kun viihtyvät enimmäkseen akvaarion pohjalla, välillä kyllä surffailevat suodattimen virrassa.
        Eli tuo ilman hakeminen pinnalta on normaalia?
        Itselläni ei ole ennen ollut monnisia ja noiden käytös on uutta minulle.


      • hannele28
        mala90 kirjoitti:

        Kääpiörasborat ovatkin siirtymässä kyllä isompaan akvaarioon kun tuo isompi (100l) akvaario vapautuu edellisen omistajan käytöstä. Kuukauden tai kahden päästä, ellei tarvitse uusia silikoneja vielä.
        Voisiko tuonne silloin ajatella ottavansa lisää noita kääpiömonnisia kun rasborat on eri altaassa? tai jotain pinta kalaa?
        Kääpiömonniset kun viihtyvät enimmäkseen akvaarion pohjalla, välillä kyllä surffailevat suodattimen virrassa.
        Eli tuo ilman hakeminen pinnalta on normaalia?
        Itselläni ei ole ennen ollut monnisia ja noiden käytös on uutta minulle.

        Noiden kalojen määrästä vielä.
        Eräällä akvaarioliikkeen sivustolla luki kyllä 40-litran akvaario, jos on 20 kääpiömonnista ja 30 kääpiörasboraa.
        Eli eikö periaatteessa mahtuisi nuo kaikki tuonne?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2064
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      960
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      129
      907
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      607
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      89
      559
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      543
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      38
      505
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      112
      458
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe