Hei. Paljonko on xsara, c4, c4 grand: picasson "dieselvero" vuodessa. Minulla on nyt -03 vuoden xsara picasso ja olen ajatellut että pitäiskö vaihtaa uudempaan. Hieman tekisi mieli ostaa diesel moottorilla. Minun laskujeni mukaan kun ajan n. 20tkm vuosessa 8L/100km kulutuksella niin bensoihin menne nykysellä hinnalla n. 2200€ vuodessa. Ja jos diesel kuluttaa n. 6l/100km niin dieselin vuosikustannus olisi n. 1300€ Löysin jostain keskuselupalstalta etta picasson dieselvero oli vuonna 2006 464€. Eli mun laskujen mukaan voittaisi aika hyvin diesel auton vuosikustannuksissa. Onko jotain mikä pitäisi vielä ottaa huomioon? Kalliimmat Huollot?
Eikö autoverotuskin muutu niin että vero määräytyy päästöjen mukaan ja käsitykseni diesel moottorissa on pienemmät päästön kuin bensa moottorissa?
Eikö autoverotuskin muutu niin että vero määräytyy päästöjen mukaan ja käsitykseni diesel moottorissa on pienemmät päästön kuin bensa moottorissa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
olla tuo ns: " dieselvero " tuo 464 , mutta se ei riitä vaan päälle tulee vielä se ns: perusvero.
omakohtainen kokemus on perusverosta 0,350 /päivä ja tuo kuuluisa dieselvero 1,273 /päivä ja kun katiska painaa 1850 kiloo ja se co2:n on 147 niin tuosta saat laskettua veron.
kottero kuluttaa sen 6 litraa /100 ,mutta nyppii maksella tuollaista lisäveroo.
tulee myös bensaversioon, mutta on todennäköisesti siinä nyt hieman suurempi.
Vaikka en tiedäkään autoista kauhean paljoo niin sen minäkin tiedän että bensa moottorilla käyvästä autosta joutuu kans maksamaan perusveroa...
joo käyttövoimavero on tuo 464, mutta ensi vuodesta Xsara Picasson 1,6HDI:n autonkäyttömaksu (miten se liittyy käyttöön??) on 74,82e (136g) eli ei paha. Ei siinä diisselissä taida huollot olla kalliimmat, hieno kone, hyvin vääntää, talvella mennään sinne 6 litran pintaan, kesästä en vielä tiedä kun hankin sen vähän aikaa sitten.
Minulla Xsara Picasso Diesel kulkee n. 5 litran keskikulutuksella. Talvella, lievällä pakkasella ja talvinopeudella, menee keskimäärin alle 5 l. Eli aika lähellä EU-normikulutusta kulkee.