Sebringin takatukivarren yläpallonivel

Seb-03

Kenelläkään tietoa, millainen homma vaihtaa itse Sebringin takatukivarren yläpallonivelet? Onko kuinka iso töinen, tai vaihtoehtoisesti kuinka suuren laskun saa korjaamolla käynnistä?
Kiitoksia!

10

2433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............
      • --------------------

      • ..

      • -----.----.---.-----
        .. kirjoitti:

        Millä ajokilometreillä noita takatukivarsia joutuu Sebussa vaihtamaan?.

        Sehän riippuu siitä miten ajaa ja missä. Painavalla autolla jos rällää kuoppasia teitä, niin takuulla 100 tkm välein jopa useamminkin. Minulla on kohta 180 tkm täynnä eikä ole vaihdettu kertaakaan mitään tukivarsia.


    • Seb-03

      Kiitos kaikille vastauksista! Koko paketti merkkiliikkeessä maksaa töineen päivineen 550e ja pienemmässä, maanlaajuisesti tunnetussa korjaamossa 330e. Katsastuksen hylkäämään kuntoon osat saadaan ihan perinteisillä suomalaisilla asfaltti teillä, niin kuin omassa reilut satatuhatta ajetussa Sebringissä.

      • --------------------

        Toisinsanoen kynnöspellossa, siinä jamassa on suurinosa suomen teistä.


    • Sebu 2002

      Sebun yläpalloniveliä saa Motonetistä, jos joku ei ole vielä sitä huomannut hinta alle 50 ekeä per kpl,

      • eimotonetille

        Myöhässä on vastaukseni, mutta Motonetin nivelet ovat todella huonolaatuisia. Ei kannata yleensäkään mitään Mätänettiä tai Biltemaa laittaa autoon, koska melkoinen homma takatukivarren nivelen vaihto. Kerralla laatuosaa kiinni niin tulee lopulta parempi/halvempikin.
        Sebringissä muutenkin nivelten vaihto jokavuotista, harmillista muuten hyvässä autossa.


    • Lirissäkö

      Muistaakseni makso 35ekee pallonivel takavarteen tilasin jenkeistä koko tukivarren mut jätkä ei vaihtanu sitä sanoi mulle et mee muualle siittä kauhee projekti tankin puolella jos ei oo sitä liikuteltavaa prässii noh maksettu ku maksettu tilasin sen pelkän palleron ja annoin tukivarren vaihdossa USA Partsiin sain muutaman kerran verran Automatic OiLii siinä sitten virhe maksoi mut onneks en menettänyt koko summaa sain sentään. Jjotain vaihdossa Vieläkin 5L ylimääräistä sitä Jenkkiöljyy Kuka tarttee hae pois tai anna osoite jos tosi tarve lähetän jos maksat postikulut?

      • Jr84

        UsParts myy halvimmillaan sitä palloniveltä hintaan 28,90.. tiedän koska soitin sinne kun ittellä pitää samainen vaihtaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe