ohjeistusta, kiitos

noenkeksimitään

Hei,

harjoittelen r-kieltä, jota tarvitsen data-analyysiin ja huomasin, että datan manipulointi saattaisi käydä kätevämmin Perl-ohjelmalla. Ja siitä saattaisi olla muutakin hyötyä esim. datan hakemiseen netistä, mikäli olen oikein ymmärtänyt.

Ajattelin, että voisin päästä vähemmällä, jos joku viitsisi ohjeistaa vähän. Ensinnäkin, joka paikassa mainitaan, että Perl on Unixille tarkoitettu. Mutta toisaalta jossain mainitaan, että toimii myös windowsissa. Itselläni on käytössä kotona 32 bittinen Vista. Onko Perlistä tässä tapauksessa mitään hyötyä? Entä, jos ostan uuden koneen/käyttöjärjestelmän? Voinko hyödyntää Perl- ohjelmointikieltä Windows- ympäristössä kotikoneellani? Eli kannattaako hommaan käyttää enempää aikaa?

Kiitos vaivannäöstä!

2

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keksa1
      • envieläkäänkeksi

        Mitenkäs tuo systeemivaatimus x64? Mulla on 32bittinen Vista. Strawberry Perl ainakin selkeästi pitäisi toimia mutta jossain suositeltiin tuota activeperliä aloittelijalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      87
      1797
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      397
      1776
    3. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1733
    4. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      96
      1699
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1354
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      53
      1310
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      296
      1197
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1046
    9. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      168
      998
    10. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      43
      975
    Aihe