Astmalainen armeijaan?

Kukkuluuruu!

Avomieheni sairastaa astmaa, allergista astmaa ja liikkumisessa hengästyessä hänellä alkaa puristamaan rintakehää. Mitä luulette ottaavatko hänet armeijaan ja kannattaako mennä? Tosin itsehän sitä ei päätä. Heinäkuussa olisi meno, on saanut lykkäystä aikaisemmin kun hoidot olivat kesken. Lääkäri on todennut että hoitava lääke ei auta, elikkä astma ei ilmeisesti ole hallinassa? Asia stressaa, kertokaa mielipiteenne.

5

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgfg

      Mitä ihmeen lestoja te oikein olette? Aviomies jo kutsuntaikäisenä. Eikö vanhemmat antaneet panna ilman avioliitoa?

      • Kukkuluuruu!

        Avomies! Eli olemme avoliitossa, emme avioliitossa. Opettele lukemaan! Ja avomieheni on 21.


    • luulen ja arvaan

      Luulen tietäväni.

      miksi hakea lykkäystä????? HAKEKAA HETI VAPAUTUS ARMEIJASTA, sanoosin että ei kannata mennä.
      jos kerran rupee puristaan ja hoitava lääkärikin on sitä mieltä että savooiraus ei ole hoirossa.
      minnekähän se on menossa, jos se ny menee nii yksikössä pitää sanoa kouluttajille tuosta astmasta HETI.

      Noi sivarit ja totaalit tietää varmaa paremmin tosta vapautuksen hakemisesta.

      mä vaa luulen.

      • gjhk

        Suorittaminen ole miehelle mikään itseisarvo. jos terveys ei sitä salli, niin mahdollisessa kriisitilanteessa löytyy kyllä joka "miehelle" tärkeää tekemistä aivan varmasti. Onsevaanjämptiniin.


    • suuntaajat on paskoj

      avomiehes voi tietenkin myös itse testata kuntonsa saapaat jalkaan ja reppuun 20kiloa tavaraa reppuselkään
      ja eiku mettään juokseen.täs on hyvästi vielä aikaa kohentaa kuntoa ja lihaskuntoa

      ja jos hakee vapautuksen nii tietenkin siitä on parempi keskustella lääkärin kanssa silmäkkäin kyl se tietää mitä tarvitaan.
      ja sit vielä armeijassa on alokas aika """""rankkaa""""" sitte voi hakee jonneki esmes kirjuriks tai kuljetukseen tai polkupyörän korjaajaks.
      alokas aikana on joitai pitkiä polkupyörä ja jalkapatikka marsseja mutta niis saa kumminski aika omaan tahtiin mennä ja jos ei jaksa nii sillon ei jaksa eikä siitä kukaa ammu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      332
      664
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe