Tere!
Oon opiskellut tässä xhtml jonkin aikaa. HTML ja CSS on aikas hyvin hanskassa, joten ajattelin alkaa työstämään sivuja. HTML sivuja oon tehnyt aikaisemmin suht paljon. Kysymykseni kuuluukin, että miten kannattaa tehdä XHTML kielessä ns "framet". Framejen käyttö on suht menneen talven lumia, eli jotain uutta pitäisi keksiä.
Tiedän että div tageilla sun muilla saa helposti jaoteltua sivut osiin, mutta ongelma tuleekin siinä että jos teen vaikka ylös bannerin, vasemmalle linkit ja oikealle ns. content kentän. Niin jos myöhemmin muutan linkkejä tai bannerin osia, niin miten ne saisi päivittymään jokaisella alasivulle. HTML sivuissa jouduin tekemään muutokset joka sivuun, ellen käyttänyt frameja.
Tuli ehkä vähän sekavaa tekstiä, mutta toivottavasti joku ymmärsi ja heittäisi vinkin.
XHTML "framet"
3
825
Vastaukset 3
Homma hoituu skriptaamalla. Yksinkertaisin tapa on C-kielen esikääntäjä mutta järkevämpää on nykyisin käyttää vaikka PHP:tä.
- voihan html
No voih.. Ei tuo php ja c-kieli ole juurikaan hanskassa. Ei siihen tutoriaaleja mistään löytyisi?
voihan html kirjoitti:
No voih.. Ei tuo php ja c-kieli ole juurikaan hanskassa. Ei siihen tutoriaaleja mistään löytyisi?
C-kielen esikääntäjällä homma käy yksinkertaisesti näin:
#include "valikko.txt"
Ja siihen kohtaan mihin kirjoitat tuon ja ajat esikääntäjän läpi tiedoston niin tuohon kohtaan ilmestyy tiedoston "valikko.txt" sisältö.
PHP:llä voi tempun tehdä vastaavalla tavalla, siinä kaikki tiedostot ovat php -skriptejä ja kun php -tiedostoa avataan niin webbipalvelin sitten ulostaa sen skriptin pohjalta (X)HTML:ää. Jokainen skripti on siis oma ohjelmansa mutta yksinkertaisimmillaan riittää kun on include siellä mihin haluat liittää jonkun toisen tiedoston sisällön niin ei tarvi muokata kuin yhtä paikkaa.
PHP:n manuaali on ihan kelpo: http://www.php.net/manual/en/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666