Vedensaanti vaelluksilla

epämääräinen heppu

Kovin olen vasta-alkaja vaeltamisessa, yhden kerran olen pidemmän vaelluksen tehnyt (riparilla Karhunkierros). Lyhyempiä yhden yön kestäviä on takana pari kappaletta (Herajärven kierros). Miten te kokeneemmat hoidatte vesitalouden maastoissa, joissa ei voi luonnonvesistä juoda? Keitättekö vai käytättekö jotain vedenpuhdistuspillereitä? Ymmärtääkseni Lapissa voi huoletta juoda puroista ja joista? Tai ainakin Karhunkierroksella joimme Oulangasta ja Kitkasta suoraan, tosin silloin osa porukasta sairastui. Kuinka paljon vuodenaika vaikuttaa veden juomakelpoisuuteen eli ovatko kylmät vedet keväällä turvallisempia kuin kesän lämpimämmät?

3

995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juomartuomar

      ...juonut koko ikäni järvi ja joki-vesiä. Enkä ole vielä sairastunut.

      Lapissa tosiaan vettä voi juoda lähes mistä vaan,kunhan se on kirkasta.Tai virtaa kunnolla. ja sama pätee kaikkiin vesiin Suomessa.Ja olet oikeassa,kylmään aikaan vesi on todennäköisemmin juotavaa.
      Ja veden voi aina keittää,jos se epäilyttää. Tuo sairastuminen teidän reissullanne on voinut johtua ihan siitäkin,että joidenkin elimistö ei vain ollut ehtinyt tottua luonnon veteen. Suomen vesissä ei ole mitään loisia,mutta saattaa aina olla jotain viruksia tai bakteereita.
      ja ne suurimmaksi osaksi kuolevat keitettäessä.
      Luonnovettäkin täytyy totutella juomaan,jotta elimistö tottuu siihen. Samahan pätee uusiin ruokiin ja makuihinkin.

    • juoda

      Olen retkeilly 25v ja olen juonu luonnosta veden.Tietysti siinä on tullu myös kokemus mistä juo,virtaava vesi on yleensä turvallinen.
      Mutta onhan se vesi hyvä keittääkin jos on aikaa.
      Lapissa juon suoraan puro ja järvi vesiä.
      Itä suomessa liikun ika paljon ja esim Ilomantsin koitajoki on hyvin tummaa vettä mitä olen käyttänyt juomavetena,mutta keittänyt sen.

      • epämääräinen heppu

        Kiitoksia teille vastanneille! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe