Oudon

hiljaa on lehdet olleet tästä KKO yksimielisestä (2 vastaan, 3 kyllä) päätöksestä. Itseä ihmetyttää päätös jonka piti olla ennakkopäätös niin pääkysymys olikin että oliko ko. hemmo ajanut autoa itse vai joku muu.
Tuntuu kummalliselta että jos laki sanoo kuka voi sakottaa niin sillä lailla ei sitten olekaan merkitystä jos joku päättää alkamaan sakkojen jaon.

Yksi asia myös mihin haluaisin myös selvyyttä, kuka valvoo että sakko on oikea ja aiheellinen, no sama yhtiö joka lapun on kirjoittanut, toki oikaisee jos on virheen tehnyt.

Nythän tilanne on se että lappu vaan ikkunaan ja maksuun koska KKO:kin on päättänyt että näillä mennään.
Kellään ei ole muuta mahdollisuutta kuin maksaa, selvät virheetkin, koska harvalla on rahkeita pörittää tuollainen summa rosiksen kautta, varsinkin kun päätös voui olla aivan mikä tahansa.

Pitäisikö kerätä jokin rahasto millä voitaisiin maksaa oikeuden kulut jos jollakin olisi kanttia vetää juttu uuteen "enakkopäätökseen", sehän voi tällä kertaa olla arvottu toisenlaiseksi.

Itse ainakin olisin valmis rovon pistämään tällaiseen rahastoon.

2

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiva tietää

      että miten suuri ongelma noi väärät sakot ovat, tuntuu ainakin täällä esitettyjen kirjoitusten perusteella että toiminta on täysin tietoista. Pitäisi sopia pelisäännöistä, muuttaa tuo oikaisukäytäntö. Ja sittten nämä luvattomat pinnarit saataisiin kuriin. Minusta vaikuttaa että se on paljon suurempi ongelma kuin jotkut virheelliset sakot. Kukaan täällä ei ainakaan ole kertonut että olisi sen aiheetta saanut. Tosin eikö kunnallisen pysäköintivalvojan pysäköintimaksusta tehdä myös oikaisu kyseiselle taholle? Minusta tuo KKO:n päätös oli näissä oloissa hyvä, kunnes saadaan uusi laki asiasta, ja siihen ei pidä liian isoa todistustaakkaa laittaa valvojalle. Kyllä oikeasti pitää tietää kuka autoa ajoi.

      • on kerrottu

        palstaa kyllin tarkasti, kun väität näin (ei ole tietysti velvoitettakaan seurata, mutta silloin ei pitäisi väittää):

        "Kukaan täällä ei ainakaan ole kertonut että olisi sen aiheetta saanut".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3518
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      100
      3346
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      55
      2849
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      58
      2649
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2475
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      53
      1957
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1319
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1278
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      358
      1164
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1043
    Aihe