Hei,
Olisiko täällä joku ystävällinen ihminen, joka neuvoisi millainen lippu minun pitää ostaa työmatkoijani varten.
Olen harkinnut muuttoa Harjuniittyy, mutta mitähän työmatkat tulevat sitten maksamaan?
Reitti olisi Harjuniitty-Itsenäisyydenkatu (Tampere). Onko se joku seutulippu vai mikä pitää ostaa ja mikä sen hinta on? Bussi joka kulkee on kait länsilija ja sitten kaupungissa tkl?
KIitos, jo etukäteen.
Bussilippu
4
1246
Vastaukset
- jjooo
Matkahuollosta sen saa ja hinta on kai 73e kuukaudessa. Liikennöitsijä on kylläkin Paunu, no menee siitä jotain Länsi-Linjan pitkänmatkan vuorojakin ohi.
- Nikkilän liikenne
Linja-auto kulkee Siurontietä, joku Nokialle menevä koululaisvuoro taitaa kulkea (edelleenkin) myös Harjuniitynkatua (ennenhän ne kaikki kurvasi asuinalueen läpi ja sitten siellä kioskin kulmilla takaisin Siurontielle).
- H. Lettu
Tampereen kaupunkiseudun seutulippu maksaa 73 e/kk ja sillä voi matkustaa paitsi Nokian ja Tampereen väliä, myös Tampereen kaupungin sisäisessä liikenteessä (TKL:n autot) ja esim. Kangasalle, Pirkkalaan tai Lempäälään.
Harjuniitystä pääsee suoraan Tampereelle Länsilinjojen vuorolla 79.
Muualta Nokialta kulkevat "paunulaiset" eli Väinö Paunu Oy:n liikennöimät linjat 70 (jatkaa Tampereelta Kangasalle) ja 71 (jatkaa Tampereelta Lempäälään).
Nokian sisällä bussit kulkevat eri reittejä K, M, R ja V - niiden selvittämiseen menee tovi. Lähes kaikki nämä linjat kulkevat Nokian keskustasta ns. Pirkkalaistorin kautta, jotkut ruuhka-aikojen vuorot kulkevat moottoritietä pitkin Pispalaan ja siitä edelleen Tampereen keskustaan, muuten vuorot kulkevat ns. vanhaa tietä Epilän ja Raholan kautta. Paunulaisten vuoroja on huomattavasti tiheämmin kuin Länsilinjojen.
Väliä voi kulkea myös Expressbusseilla, mutta silloin seutulippuun pitää ostaa ns. pikavuorolisä, ei kannata, vaikka matkaan taittuukin vain noin 20 min; normimatka kestää 25-40 min. riippuen käytetystä reitistä ja ruuhkasta Pispalan valtatiellä.
Seutulipun voi ostaa esim. Nokian Matkahuollosta (auki kai 9-17, ei viikonloppuisin, Tampereen matkahuolto on avoinna myös viikonloppuisin) ja tämä seutulippu on voimassa 30 vrk OSTOhetkestä.
Seutulipun voi ostaa myös Tampereen Liikennelaitoksen palvelupisteestä, tämä lippu on voimassa 30 vrk ENSIMMÄISESTÄ KÄYTTÖKERRASTA. Seutulippu on voimassa 30 vrk kerrallaan.
Seuraavia kuukausia varten Matkahuollon seutulipun voi ladata esim. Länsilinjojen tai Paunun autossa , Tampereen liikennelaitoksen lippu pitää ladata Tampereen Liikennelaitoksen myyntipisteissä Tampereen kaupungin alueella (R-kioskit, kaupat, elintarvikekioskit, Stokka, Sokos jne.)
Vaikka olen itse nokialainen, otin käyttöön TKL:n lipun, koska se on käytössä nopeampi; se "vilautetaan" kortinlukijalle, kun taas Matkahuollon lippu pitää tunkea lukulaitteeseen, se on käytössä inansa hitaampi.- muuttoa harkitaan
Kiitos nopeista ja asiallisista vastauksista :)
Aina ei täältä löydy näin fiksua porukkaa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734416- 332511
- 402324
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211815Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401672Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251552- 811536
- 1491346
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221243Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901145