Autatteko vai ette?

~joku~

Mikä talli olisi hyvä kisa-,perus-,ratsastuskoulu-,yksäri talli
En ossoo piättee nii autatteko?

3

336

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TiD33

      Kannattaa vierailla Santiaqissa sitten, kun palailemme tauolta (eli parin päivän sisällä) :)¨

      ~TiD33

    • bizzuuuuuu

      Keskellä peltoja ja metsää sijaitsevaa Kukkaniittyä ei heti uskoisi ratsastuskouluksi. Päältäpäin rauhallisen näköinen, tummanvihreine tallirakennuksineen satunnaista kulkijaa luokseen houkutteleva talli on perustettu vuoden 2009 heinäkuussa tuomaan vain iloa ylläpitäjälleen joka on tätä nykyä saanut kaverin. Ylläpitäjät Susa ja Twiggy ovat aina pilke silmäkulmassa ja hymynkare suupielessä toivottamassa yksinäistä kulkijaa mukaan tallin lämpöiseen ilmapiirin, johon kuuluu puolisensataa hevosta, kaksitoista koiraa ja kahdeksan iloista gerbiiliä ihania hoitajia unohtamatta! Uusikin tulokas saa tuntea olonsa varsin kodikkaaksi miltei heti tallille saapumisen jälkeen, ja muu maailma tuntuu unohtuvan oman hoitsun kanssa puuhatessa, oli se sitten suuri ja mahtava hevonen, pieni veikeä gerbiili tai vauhdikas koira. Jokaiselle vanhalle ja uudelle hoitajalle luvataan lämmin tervetulotoivotus ratsastuskouluhulinaan, jota värittävät varsin usein jaloissa pyörivät koirat (vaikka niiden kuuluisi olla niissä tarhoissaan...:D) ja pienet karkailevat ponit.

      Toiminta on varsin monipuolista koirien agilitykurssien, ratsastajien ratsastustuntien, kurssien ja leirien sekä gerbiilien kanssa. Paras puoli ehkäpä on se, että myös ulkopuolinen joka ei halua hoitajaksi, voi osallistua tunnille ja maksaa siitä kirjoittamalla tarinan. Sama koskee myös leireillä ja kursseilla, ja suunnitelmissa olisi myös valmennusrinki. Koirien kanssa agilitykurssilla puuhatessa ei aika tule pitkäksi, ja kunto kasvaa. Toiminta Kukkaniityssä on rento ja lämmin, asiantuntevuutta unohtamatta.

      Ja ihan kuin ratsastuskoulussa ei olisi tarpeeksi, on mukana myös yksityistoimintaa ja siitostoimintaa. Siitoshevosia on tällä hetkellä kuutisen kappaletta, jotka kaikki ovat friisiläisiä tai arabeja. Valinnanvaraa siis riittää vaikka muille jakaa, ja tutustuminen kannattaa aina!
      Tervetulleeksi tallin lämpöiseen ilmapiiriin sinut toivottaa:
      -Susa

      Ps. JOS pidät pitkistä päivistä eläinten kanssa, JOS uskallat ottaa vastaan uuden haasteen, JOS haluat kokea jotakin uutta, JOS pidät kesästä ja kärpäsistä, osallistu kaikille avoimille leireillemme ja katso, mitä osaat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      833
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      824
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      109
      517
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      477
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      407
    Aihe