Autatteko vai ette?

~joku~

Mikä talli olisi hyvä kisa-,perus-,ratsastuskoulu-,yksäri talli
En ossoo piättee nii autatteko?

3

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TiD33

      Kannattaa vierailla Santiaqissa sitten, kun palailemme tauolta (eli parin päivän sisällä) :)¨

      ~TiD33

    • bizzuuuuuu

      Keskellä peltoja ja metsää sijaitsevaa Kukkaniittyä ei heti uskoisi ratsastuskouluksi. Päältäpäin rauhallisen näköinen, tummanvihreine tallirakennuksineen satunnaista kulkijaa luokseen houkutteleva talli on perustettu vuoden 2009 heinäkuussa tuomaan vain iloa ylläpitäjälleen joka on tätä nykyä saanut kaverin. Ylläpitäjät Susa ja Twiggy ovat aina pilke silmäkulmassa ja hymynkare suupielessä toivottamassa yksinäistä kulkijaa mukaan tallin lämpöiseen ilmapiirin, johon kuuluu puolisensataa hevosta, kaksitoista koiraa ja kahdeksan iloista gerbiiliä ihania hoitajia unohtamatta! Uusikin tulokas saa tuntea olonsa varsin kodikkaaksi miltei heti tallille saapumisen jälkeen, ja muu maailma tuntuu unohtuvan oman hoitsun kanssa puuhatessa, oli se sitten suuri ja mahtava hevonen, pieni veikeä gerbiili tai vauhdikas koira. Jokaiselle vanhalle ja uudelle hoitajalle luvataan lämmin tervetulotoivotus ratsastuskouluhulinaan, jota värittävät varsin usein jaloissa pyörivät koirat (vaikka niiden kuuluisi olla niissä tarhoissaan...:D) ja pienet karkailevat ponit.

      Toiminta on varsin monipuolista koirien agilitykurssien, ratsastajien ratsastustuntien, kurssien ja leirien sekä gerbiilien kanssa. Paras puoli ehkäpä on se, että myös ulkopuolinen joka ei halua hoitajaksi, voi osallistua tunnille ja maksaa siitä kirjoittamalla tarinan. Sama koskee myös leireillä ja kursseilla, ja suunnitelmissa olisi myös valmennusrinki. Koirien kanssa agilitykurssilla puuhatessa ei aika tule pitkäksi, ja kunto kasvaa. Toiminta Kukkaniityssä on rento ja lämmin, asiantuntevuutta unohtamatta.

      Ja ihan kuin ratsastuskoulussa ei olisi tarpeeksi, on mukana myös yksityistoimintaa ja siitostoimintaa. Siitoshevosia on tällä hetkellä kuutisen kappaletta, jotka kaikki ovat friisiläisiä tai arabeja. Valinnanvaraa siis riittää vaikka muille jakaa, ja tutustuminen kannattaa aina!
      Tervetulleeksi tallin lämpöiseen ilmapiiriin sinut toivottaa:
      -Susa

      Ps. JOS pidät pitkistä päivistä eläinten kanssa, JOS uskallat ottaa vastaan uuden haasteen, JOS haluat kokea jotakin uutta, JOS pidät kesästä ja kärpäsistä, osallistu kaikille avoimille leireillemme ja katso, mitä osaat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2897
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1141
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      81
      1089
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      983
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      71
      945
    6. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      103
      892
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      842
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      706
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      69
      693
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe