Autatteko vai ette?

~joku~

Mikä talli olisi hyvä kisa-,perus-,ratsastuskoulu-,yksäri talli
En ossoo piättee nii autatteko?

3

336

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TiD33

      Kannattaa vierailla Santiaqissa sitten, kun palailemme tauolta (eli parin päivän sisällä) :)¨

      ~TiD33

    • bizzuuuuuu

      Keskellä peltoja ja metsää sijaitsevaa Kukkaniittyä ei heti uskoisi ratsastuskouluksi. Päältäpäin rauhallisen näköinen, tummanvihreine tallirakennuksineen satunnaista kulkijaa luokseen houkutteleva talli on perustettu vuoden 2009 heinäkuussa tuomaan vain iloa ylläpitäjälleen joka on tätä nykyä saanut kaverin. Ylläpitäjät Susa ja Twiggy ovat aina pilke silmäkulmassa ja hymynkare suupielessä toivottamassa yksinäistä kulkijaa mukaan tallin lämpöiseen ilmapiirin, johon kuuluu puolisensataa hevosta, kaksitoista koiraa ja kahdeksan iloista gerbiiliä ihania hoitajia unohtamatta! Uusikin tulokas saa tuntea olonsa varsin kodikkaaksi miltei heti tallille saapumisen jälkeen, ja muu maailma tuntuu unohtuvan oman hoitsun kanssa puuhatessa, oli se sitten suuri ja mahtava hevonen, pieni veikeä gerbiili tai vauhdikas koira. Jokaiselle vanhalle ja uudelle hoitajalle luvataan lämmin tervetulotoivotus ratsastuskouluhulinaan, jota värittävät varsin usein jaloissa pyörivät koirat (vaikka niiden kuuluisi olla niissä tarhoissaan...:D) ja pienet karkailevat ponit.

      Toiminta on varsin monipuolista koirien agilitykurssien, ratsastajien ratsastustuntien, kurssien ja leirien sekä gerbiilien kanssa. Paras puoli ehkäpä on se, että myös ulkopuolinen joka ei halua hoitajaksi, voi osallistua tunnille ja maksaa siitä kirjoittamalla tarinan. Sama koskee myös leireillä ja kursseilla, ja suunnitelmissa olisi myös valmennusrinki. Koirien kanssa agilitykurssilla puuhatessa ei aika tule pitkäksi, ja kunto kasvaa. Toiminta Kukkaniityssä on rento ja lämmin, asiantuntevuutta unohtamatta.

      Ja ihan kuin ratsastuskoulussa ei olisi tarpeeksi, on mukana myös yksityistoimintaa ja siitostoimintaa. Siitoshevosia on tällä hetkellä kuutisen kappaletta, jotka kaikki ovat friisiläisiä tai arabeja. Valinnanvaraa siis riittää vaikka muille jakaa, ja tutustuminen kannattaa aina!
      Tervetulleeksi tallin lämpöiseen ilmapiiriin sinut toivottaa:
      -Susa

      Ps. JOS pidät pitkistä päivistä eläinten kanssa, JOS uskallat ottaa vastaan uuden haasteen, JOS haluat kokea jotakin uutta, JOS pidät kesästä ja kärpäsistä, osallistu kaikille avoimille leireillemme ja katso, mitä osaat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      88
      2872
    2. 67
      1006
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      959
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      273
      826
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      136
      786
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      57
      726
    7. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      661
    8. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      15
      636
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      635
    10. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      632
    Aihe