Mikä talli olisi hyvä kisa-,perus-,ratsastuskoulu-,yksäri talli
En ossoo piättee nii autatteko?
Autatteko vai ette?
3
336
Vastaukset 3
- TiD33
Kannattaa vierailla Santiaqissa sitten, kun palailemme tauolta (eli parin päivän sisällä) :)¨
~TiD33 - bizzuuuuuu
Keskellä peltoja ja metsää sijaitsevaa Kukkaniittyä ei heti uskoisi ratsastuskouluksi. Päältäpäin rauhallisen näköinen, tummanvihreine tallirakennuksineen satunnaista kulkijaa luokseen houkutteleva talli on perustettu vuoden 2009 heinäkuussa tuomaan vain iloa ylläpitäjälleen joka on tätä nykyä saanut kaverin. Ylläpitäjät Susa ja Twiggy ovat aina pilke silmäkulmassa ja hymynkare suupielessä toivottamassa yksinäistä kulkijaa mukaan tallin lämpöiseen ilmapiirin, johon kuuluu puolisensataa hevosta, kaksitoista koiraa ja kahdeksan iloista gerbiiliä ihania hoitajia unohtamatta! Uusikin tulokas saa tuntea olonsa varsin kodikkaaksi miltei heti tallille saapumisen jälkeen, ja muu maailma tuntuu unohtuvan oman hoitsun kanssa puuhatessa, oli se sitten suuri ja mahtava hevonen, pieni veikeä gerbiili tai vauhdikas koira. Jokaiselle vanhalle ja uudelle hoitajalle luvataan lämmin tervetulotoivotus ratsastuskouluhulinaan, jota värittävät varsin usein jaloissa pyörivät koirat (vaikka niiden kuuluisi olla niissä tarhoissaan...:D) ja pienet karkailevat ponit.
Toiminta on varsin monipuolista koirien agilitykurssien, ratsastajien ratsastustuntien, kurssien ja leirien sekä gerbiilien kanssa. Paras puoli ehkäpä on se, että myös ulkopuolinen joka ei halua hoitajaksi, voi osallistua tunnille ja maksaa siitä kirjoittamalla tarinan. Sama koskee myös leireillä ja kursseilla, ja suunnitelmissa olisi myös valmennusrinki. Koirien kanssa agilitykurssilla puuhatessa ei aika tule pitkäksi, ja kunto kasvaa. Toiminta Kukkaniityssä on rento ja lämmin, asiantuntevuutta unohtamatta.
Ja ihan kuin ratsastuskoulussa ei olisi tarpeeksi, on mukana myös yksityistoimintaa ja siitostoimintaa. Siitoshevosia on tällä hetkellä kuutisen kappaletta, jotka kaikki ovat friisiläisiä tai arabeja. Valinnanvaraa siis riittää vaikka muille jakaa, ja tutustuminen kannattaa aina!
Tervetulleeksi tallin lämpöiseen ilmapiiriin sinut toivottaa:
-Susa
Ps. JOS pidät pitkistä päivistä eläinten kanssa, JOS uskallat ottaa vastaan uuden haasteen, JOS haluat kokea jotakin uutta, JOS pidät kesästä ja kärpäsistä, osallistu kaikille avoimille leireillemme ja katso, mitä osaat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861436
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä381125Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk22895Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita157740Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13720- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja196664Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558