Ulkomailla kannabiksen käyttö

eli oletetaan että henkilö on matkustellut maassa jossa kannabiksen käyttö tietyin paikoin sallitaan, ja myös itsekin siellä sitä eri muodoissa käyttänyt. Palattuaan takaisin Suomeen hän joutuu pian hakeutumaan lääkärin tutkimuksiin pitkään kestäneiden vatsaongelmien vuoksi ja verinäytekin luonnollisesti otetaan. Jos tuosta verestä sitten kaiken muun lisäksi kannabinoideja löytyy ja se havaitaan niin voiko tästä seurata joitakin jatkohankaluuksia, vaikka itse pössyttely olisi laillisesti toisessa maassa tapahtunut?
3468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitään rutiininomaisia huumeseuloja ei tehdä muiden tutkimusten yhteydessä. Lisäksi kannabis näkyy veressä vain vähän aikaa, virtsassa pidempään. Ja vaikka terveydenhuoltohenkilökunta löytäisikin jotain merkkejä käytöstä, niin ei siitä silti mitään rangaistusta seuraisi. Heillä on vaitiolovelvollisuus.

Äänestä

Kannabis voi piileskellä läskissä


Ankara laihdutus tai raskas stressi voi aiheuttaa kannabiksen käyttäjälle "uudelleenmyrkytyksen", eli positiivisen tuloksen huumetestissä, vaikka viimeisimmästä käytöstä olisi kulunut jo useita kuukausia, kertoo New Scientist.

Kannabiksen tärkein vaikuttava osa on THC, jota jo yhden käyttökerran jälkeen imeytyy kehon rasvasoluihin. Muutaman päivän kuluttua käytöstä THC liukenee vereen ja poistuu elimistöstä. On kuitenkin huomattu, että pitkän linjan käyttäjillä THC-yhdisteitä kerääntyy rasvasoluihin "varastoon". Joskus rasvasoluihin saattaa siis pitkällisen käytön seurauksena jäädä piiloon THC:tä, joka saatetaan huomata vasta sen poistuessa elimistöstä.

Australialainen tutkijaryhmä esittää, että varastoitunut THC pääsee verenkiertoon silloin, kun kehon rasvavarannot hupenevat nopeasti. Yleisimmät syyt nopeasti vähenevään rasvan määrään ovat nopea laihtuminen tai voimakas stressi.

Tutkijaryhmän kiinnostus aihetta kohtaan heräsi, kun eräs australialainen urheilija antoi positiivisen näytteen huumetestissä. Urheilija oli järkkymättömästi sitä mieltä, että hän ei ollut käyttänyt kannabista kuukausiin. Hän oli kuitenkin laihduttanut juuri neljä kiloa ankaralla dieetillä juuri ennen testiä. Tutkijaryhmä tutki asiaa rotilla. Kävi ilmi, että rotilta otetut rasvasolut reagoivat stressihormoniin vapauttamalla THC:tä nopeammin. Rottiin pistettiin THC:tä kymmenen päivän ajan, ja kahden päivän jälkeen yhdelle osalle annettiin stressihormonia. Toinen osa rotista ei saanut stressihormonia, ja kolmas ryhmä sai vähemmän ravintoa kuin toiset.

Niiden rottien, jotka saivat stressihormonia ja vähemmän ravintoa, veressä oli melkein kaksinkertainen määrä THC-happoa. Hapon määrä on suoraan verrannollinen rasvasoluista verenkiertoon päässeeseen THC:hen.

Kahden päivän jälkeen THC:n antamisen lopettamisesta arvot eivät kuitenkaa olleet normaalia korkeammat. Tutkijoiden mukaan syynä on kokeen lyhyys. Heidän mukaansa vuosia kannabista käyttänyt ihminen voi hyvinkin saada positiivisen tuloksen huumetestissä kuukausienkin päästä lopettamisesta, jos hän on ennen testiä ollut todella stressaantunut tai laihtunut rajusti. Asian varmistamiseksi tarvitaan kuitenkin lisätestejä.

Äänestä
  • Tuo tutkimushan osoittaa tieteellisesti, että aikaisemmin kannabista käyttäneellä on mahdollisuus joutua oikeusmurhan kohteeksi doping-testissä. Vanhat poltot voi näkyä virtsatestissä vielä pitkien aikojen kuluttua... Mutta minkäköhän takia kannabista edes testataan kiellettynä aineena urheilussa, koska sehän ei kuitenkaan paranna urheilusuorituksia varsinaisten doping-aineiden tapaan? Jos yritetään promota terveellisiä elämäntapoja, niin yhtä hyvin voitaisiin testata alkoholiakin hajoamistuotteiden tai maksa-arvojen kautta. Näin ei kuitenkaan tehdä, vaikka alkoholi jopa on kielletty aine joissakin urheilulajeissa.

    Tämä on taas yksi muoto nykyisestä noitavainomeiningistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilitilitom kirjoitti:

eli oletetaan että henkilö on matkustellut maassa jossa kannabiksen käyttö tietyin paikoin sallitaan, ja myös itsekin siellä sitä eri muodoissa käyttänyt. Palattuaan takaisin Suomeen hän joutuu pian hakeutumaan lääkärin tutkimuksiin pitkään kestäneiden vatsaongelmien vuoksi ja verinäytekin luonnollisesti otetaan. Jos tuosta verestä sitten kaiken muun lisäksi kannabinoideja löytyy ja se havaitaan niin voiko tästä seurata joitakin jatkohankaluuksia, vaikka itse pössyttely olisi laillisesti toisessa maassa tapahtunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu