kesärenkaista? Näyttäs olevan hinnaltaan edullisia mutta mites käyttökokemukset
kokemuksia Goodriden
ostaako vai ei
216572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Itse ostin viimekesänä 205/55-06 kokoluokan renkaat, allelaitettuna 227€. >Entiset kumit oli Michelinin Pilot, samaa kokoluokkaa, pinta oli jäljellä vaihtohetkellä vajaat 2mm. Ainakin uutena oli Goodridet huomattavasti paremmat kuin misukat, toki misukat oli aika kuluneet, en tosin koskaan tykännyt niistä, vetelivät ja vonkuivat kuin mikäkin.... Kaikki sanoo liukkaiksi niitä, no tehonpuute varmaan kyseessä, 150hv, takaveto ilman lisukkeita, ainut kitkalukko... Enpä huomannut liukkautta sadekelillä niin kihdytyksessä kuin jarrutuksessakaan... Ainakin tähän 1600kg painavaan takavetoiseen autoon passaa alle.
Nyt kun joku vetää herneen nenään että bemupoju puhuu paskaa, kyseesä ei ole bemari... :)
Hyvin noilla ainakin viime kesän pärjäsi. Ei tällainen peruskäyttäjä ainakaan pystynyt mitään eroa aikaisempiin huomaamaan.
Kokemuksia olisi tosiaan mukava kuulla, itselläni on kanssa Goodridet nyt valmiina odottamassa kevättä. Tuli tilattua kun sen verran halvalla sai, 17-tuumaiset 55€ kpl :D http://www.vannetukku.fi/high-performance-sv308-p-13636.html
Pitää sitten kommentoida kun on lumet lähtenyt ja pääsee testailemaan.
Jos halpa hinta menee turvallisuuden edelle, osta Goodridet. Testeissä Gooride ei ole pärjännyt ja merkki onkin aina testien hännänhuippuna.
Taitaa olla sama rengas kuin Nexen? Nexenistä sanottiin kahden eri lehden testeissä näin: kesärengastestissä "Todella huono rengas" ja talvirengastestissä "Jos henkenne on teille arvokas, älkää ostako näitä renkaita".
Halpisrenkaat voivat olla hiljaisemmat käyttää kuin laaturenkaat, mutta mieluummiin hieman lisää ääntä, kuin jatkuva pelko perseessä sadekelillä ajettaessa.
Juu, testithän ne on luotettavia, kuka maksaa eniten...
Ei vaan, viimesyksyn sadekeleillä ei kertaakaan noussu liirtoon, paremmat ne oli kuin Pilotit...
Ja
ettekö te nuijat ymmärrä että toiseen autoon käy renkaat mitkä ei toimi toisessa autossa!
Sama pätee niin kesä- kuin talvirenkaisiinkin!
MInkäs auton alla on tehty viimeiset testit?
Kerrankin oli Alfa, oikein yleinen auto suomessa... Oikein kansanauto...
Kaikki renkat pitäisi testata useammalla merkillä, erikokoisilla ja painoisilla autoilla... Sellaisilla mitä liikkuu suomen teillä eniten. Siinä TolloMutut (TM) huomaisivat että ne renkaat mitkä toimii vaikka Volvossa ei toimikkaan Toyotassa. Niin se vain on.
Sunkin on ihan turha kertoa vaarallisista renkaista täällä, toki kirjoituksesi kertoo sen että olet oppinut juuri ja juuri lukemaan ja kirjoittamaan lukemaasi mutta ei ymmärtämään lukemaa!
vastata kun itse olen päässyt testaamaan useamman kerran renkaita, niin kesä kuin talvi. On ihan turha puhua renkaiden eroista jos kokemus on eri vuosiltakin. Niitä pitää tahkota tunnista toiseen renkaita vaihtaen niin eron huomaa. Ei puhuta merkeistä ettei kukaan väitä provoiluksi mutta mielipitaani on että nuo kiinalaiset halpikset pitäisi panna tuontikieltoon yleisen turvallisuuden vuoksi. Hyvillä ja huonoilla renkailla on todellakin eroja.
Eiköhän 32 ajovuoden aikana ja lukemattoman määrän erilaisilla autoilla sekä erilaisilla rengastuksilla varustetuilla ajaneena ole oppinut erottamaan hyvän ja huonon renkaan eron. Kiinalaisiin tai muihin itämaisiin renkaisiin en niiden myötä ole ikinä sortunut, vaikka joskus on renkaiden oston yhteydessä raha ollutkin tiukilla. Tingin muista menoista, mutta turvallisuudesta en renkaiden kohdalla tingi. Kyydissä kun on maailman kallein lasti.
Autolehtien rengastestit ovat luotettavia ammatti-ihmisten tekemiä testejä, ja siitä hyviä, että ne ovat erittäin selkeästi kirjoitettuja. Kenelläkään ei pitäisi olla vaikeuksia tulkita niitä oikein, eikä varsinkaan väittää niitä jonkun rengasvalmistajan puolueellisesti maksamiksi. Siksi ihmetyttääkin miksi sinä et ole niitä ymmärtänyt. Niissähän on aivan selkeästi sanottu, että kiinalainen rengas on huono ja että yleensäkin halpa itämainen rengas on riskiostos ja todellisen harkinnan paikka. Jos itse on tullut tehtyä vikaostos, niin ei sitä kannata muille kiukutella.
Testit, joissa itärenkaita moitittiin ja suorastaan haukuttiin, tehtiin Skoda Octavialla ja Audi A4:lla. Näitä tavisautoja löytyy jokaiselta parkkipaikalta ja jokaiselta kadulta. Testien voidaan siis sanoa olevan luotettavia. Toki eri automerkeissä ja niissä hyvin toimivissa renkaissa on eroja, mutta ei niin paljon, että niistä kannattaisi erikseen ruveta vinkumaan. Hyvä rengas toimii moitteetta lähes joka autossa, huono rengas toimii... Niin, toimiiko se hyvin muualla kuin mummon kukkapenkissä?
on tullut ajettua monilla eri merkeillä.Nyt olla on nokian(nasta)renkaat.Talvella on tullut mentyä misukoilla nasta,auroran kitkoilla bridgestonen kitkoilla,tainut olla jotkut hankookitkin.Vuosia sitten oli jokunen sarja noita pinnattujakin.Kertaakaan en ole ollut pulassa ees talvella sen suhteen vaikka ei oo ollut vara laittaa kallista/merkki rengasta alle autoon.Ehkä huonoimmaksi pidon suhteen on sijoittunut nämä nokian renkaat.Kertaakaan ei ole tullut ongelmia noilla ns.halpis renkailla joksi varmaan menee tuo aurora/hankook.Muutama kesäkin on tullut ajettua edellisen talven jäljeltä kitkat ns.loppuun pintaa ollut n.1mm syksyllä vaihdon aikaan.Renkaitten ja kelin suhteenhan on se nopeus säädeltävä.Ei sitä kukaan pakota vesi sateessa ajamaan sitä tie kohtaista nopeutta jos tuntuu että rengas ei pidä
Onhan se ihmisille ihan luontevaa, että omia renkaita ja niiden ominaisuuksia puolustetaan. Sileitä kitkarenkaitakin kehutaan hyviksi kesärenkaiksi. Halvoissa talvirenkaissa on kuitenkin se ikävä puoli, että ne eivät ennalta ilmoita peräluisun alkamisesta. Hyvän renkaan hyvä ominaisuus taas on siinä, että se melko selkeästi varoittaa alkavasta perän luistosta. Luisto alkaa pehmeämmin ja verkkaisemmin kuin huonoilla renkailla, ja tilanteeseen on helpompi reagoida.
Huono eli halpa talvirengas vain ns. lähtee alta ja perä sen mukana. Se on lähes sama kuin autossa olisi huonot takaiskunvaimentimet. Molemmissa tapauksissa pitääkin ajella melko rauhallisesti, ettei käy kalpaten.
Sellaiset renkaat ovat perin keljuja ajella ja niiden ostoa tulee mahdollisuuksien mukaan välttää. Valitettavasti halpojen renkaiden valmistajat apinoivat eurooppalaisten talvirengasvalmistajien pintakuviointia. Tekevätkö he tämän hämätäkseen kuluttajaa? Tehdään lähes samaa, ellei peräti ihan samaa kuviota, mutta ominaisuudet ja pito eivät yllä esikuvan tasolle. Monessa asiassa, kuten renkaissakin, pätee vanha totuus: kopioda osaa kuka tahansa, mutta vain harva pääsee esikuvan tasolle.
Ostittepa sitten talvi- tai kesärenkaita, valitkaa renkaanne huolella. Mutu ei lisää pitoa, eikä myöskään paranna turvallisuutta.
Taitaa olla vielä aika hiljaista rengasliikkeissä vaikka on jo melkein pääsiäinen kun tänne ennättävät näin kovasti taas kirjoittamaan kuinka ehdottomasti on otettava se paremmalla katteella oleva rengas kun se on niin paljon parempi. Vaikka kaikki pystymme esim. TM:stä katsomaan mittaustulokset ja näkemään että erot olivat käytännössä olemattoman pieniä.
On se jännä miten täälläkin kaikki tuolla Goodridellä ajaneet tuntuvat sitä kehuvan, mutta noita asiantuntijoita kyllä sikiää kertomaan kuinka paska se on. No, jokainen voi tehdä omat johtopäätöksensä, itse en ainakaan aio maksaa ekstraa renkaiden markkinoinnista, haluan renkaat enkä nytkin tämän palstan taustakuvana näkyviä continentalin jalkapallo-promoja.
Halvoilla renkailla ajaminen on kuin bylsisi halpaa horoa ilman suojakumia. Molemmissa tapauksissa seuraukset ovat ikävät.
Olisi mielenkiintoista nähdä testi jossa olisi 15 vuotta vanha Micelin (säilytetty jossain suojakaasussa tms.) vastaan saman kokoinen Gt-radial Goodride.
Uskoisin että kisa olisi kova.
et vain osaa
on. Hinta = melko edullinen. Melu= kova verrattuna muihin. Pito kuivalla= ei eroa. Pito märällä = huonompi kuin muilla. Auto jolla ajoin 740 bensa Volvo. Ei enään BF-renkaita minulle.
kyllä noilla Goodrideilla ajelee iha hyvin...hintaansa nähden iha hyvät renkaat, mutta jokainen tietysti tarpeen mukaan. Mulla on pelannu hyvin.
Kiinalaisia en ole kokeillut. Kesäkautta odottavat loppusyksystä jo hieman sisäänajetut Gordiantit.
Ei niillä mitään ongelmaa ollut sadekelilläkään havaittavissa. Toimivat tavisliikenteessä ihan hyvin.
Miten ääritilanteessa? Täällä ei kukaan alyä sitä, että paljon tärkeämpää kuin rengasmerkki on se, mikä korviesi välissä tapahtuu hädän hetkellä ja minkä ratkaisun teet monista vaihtoehdoista.
Testeissä ajetaan rengassarjoilla 90 lasissa kasteltua ympyrärataa (että jyvät erottuu akanoista). Minulle ei ole tullut sellaista tarvetta vielä 35 vuoteen. Kaikenlaisilla renkailla (myös silestone) on pärjännyt sadekeliläkin, kun vain ajaa järkevästi lätäköitä vältellen ja turvavälit pitäen.
Nykyisin korealaiset mm. ovat riittävän hyviä keskivertiautoilijalle, ei tarvita huippuhintaisia. En ole merkkiuskollinen, vaan otan sen sarjan mistä saan sesingin loputtua hyvän poistoerätarjouksen.
MUTTA jos olisi tarve ajaa motarilla 120 lasissa joka aamu 100 kilsaa töihin, niin valitsisin jonkun aquastopin autoni alle. Rengasvalinnassa saa siis käyttää järkeä eikä olla joku mainossopuli.
Ei osta. http://plaza.fi/moottori/vertailut/kesarengasvertailu-kiina-ilmio-rengasmarkkinoilla
Pysyy noissa tunnetuissa merkeissä.
itse aion ostaa 3 vuotta vanhaan masi 6 Goodride High Comfort SP06 kummit, ajellut monenlaisilla renkailla vuosia ja voin sanoa että nää halvat kiinalaiset on paljon hiljasempia kuin esim bridgestonet jotka vetävät joka suuntaan ja meluavat helvetisti,ei perus autoilijat tarvi mitään huippukalliita pyöriä jollei elanto oo kiinni siinä autolla ajamisessa.
Viime kesänä meni yksi lähes uusi Goodride rikki kun joku harvinaisen terävä kaveri oli päättänyt hylätä pullonsa tielle, prk... Ihmetys oli kyllä aika iso, kun rengasliikkeessä sanoivatkin sitten että eipä tuo mitään, Goodriden safetyturva kuulemma korvaa tuosta renkaasta käyttämättömän osan, ja kun rengas oli kulunut vain noin millin niin uuden renkaan sai kympillä, plus parikymppiä asennuksesta. :)
Täytyy sanoa että aika hyvä fiilis jäi, eikä ollut enää niin pakottavaa tarvetta vetää turpiin heti jos näkee jonkun heittävän tyhjiä pulloja tienposkeen, mikä oli kyllä ensireaktio.
Ihmetyttää vain etteivät mainosta tuota lisätakuuta enempää, luulisi olevan ihan hyvä myyntivaltti kun en minä ainakaan ole kuullut että millään muulla "halparenkaalla" olisi moista. Tuostakaan en ollut ostaessa ollenkaan kuullut mitään, tuli ihan pyytämättä ja yllätyksenä. Toisaalta tuolla tavalla jäi kyllä niin hyvä maku suuhun koko hommasta, että tulee ostettua kyllä seuraavatkin renkaat samaa merkkiä, varsinkin kun renkaat ovat muutenkin pelanneet oikein mukavasti :)
Kyllähän ne tuota kovasti sivuillansa mainostavat: http://www.goodride.fi/goodride-safety/
Ihan ok lisätakuu, tuli kyllä huomioitua kun itse Goodridet Vannetukusta tilasin. Ei ole tosin onneksi ollut tarvetta tuolle.
2. setti Goodride kesärenkaita alla ja ihan hyvin ovat pelittäneet. Ekat oli sv308 , nykyisten mallia en muista mutta Goodride jokatapauksessa. Ei ole ollut ongelmia sateella eikä kuivalla.