Ansioituneet jemeniläiset

HannaLi---

Jemenissä on ajettu läpi laki, joka kieltäisi lapsiavioliitot, eli usemmiten nuoren, helpostikin alle 15 v. tytön naittamisen miehelle, joka voi olla tyttöä montakin kymmentä vuotta vanhempi.

Tämän päivän Helsingin Sanomissa oli juttu laista ja "perin valveutuneista" jemeniläisnaisista jotka osoittivat mieltä lakia vastaan (tietysti on ollut mielenosoituksia puolestakin). Laki nimittäin, heidän mielestään, on Koraanin vastainen. Uutisen kuvassa naiset heiluttelivat Koraaneja päidensä yläpuolella. Huvittavinta tässä on se, että 70% jemeniläisnaisista EI OSAA LUKEA.
Oikeasti he varmaan käyttivät hyväkseen tilaisuutta päästä yksin kotiensa ulkopuolelle. Luulisi aviomiestensä antaneen tällaiseen ansiokkaaseen toimintaan luvan.

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aatteleppaite2.0

      pahoinpidelty ja aivopesty,mitä muuta voi odottaa ??
      Ja uskonnon nimissä nuo kaikki on tehty,vain hullu uskoo.

      • HannaLi---

        Heille, on kerrottu, että näin on: Tyttölapsia on naitettava vanhoille miehille. Laki joka kieltää tämän, on Koraania vastaan. Hyihyi, ei sellaisia lakeja.
        Vain on 30% jemeniläisnaisista voi (jos saa Koraanin käsiinsä) tarkistaaa, onko näin. Eikä sekään varmaan ole totuus, vaan se, mitä Imaami sanoo.


      • Aatteleppaite2.0
        HannaLi--- kirjoitti:

        Heille, on kerrottu, että näin on: Tyttölapsia on naitettava vanhoille miehille. Laki joka kieltää tämän, on Koraania vastaan. Hyihyi, ei sellaisia lakeja.
        Vain on 30% jemeniläisnaisista voi (jos saa Koraanin käsiinsä) tarkistaaa, onko näin. Eikä sekään varmaan ole totuus, vaan se, mitä Imaami sanoo.

        eli aivopesty heidät uskomaan niin.
        Ei ole mitään muuta kuin typeryyttä olettaa asioiden olevan noin,uskonnot ovat kusipäille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe