Ansioituneet jemeniläiset

HannaLi---

Jemenissä on ajettu läpi laki, joka kieltäisi lapsiavioliitot, eli usemmiten nuoren, helpostikin alle 15 v. tytön naittamisen miehelle, joka voi olla tyttöä montakin kymmentä vuotta vanhempi.

Tämän päivän Helsingin Sanomissa oli juttu laista ja "perin valveutuneista" jemeniläisnaisista jotka osoittivat mieltä lakia vastaan (tietysti on ollut mielenosoituksia puolestakin). Laki nimittäin, heidän mielestään, on Koraanin vastainen. Uutisen kuvassa naiset heiluttelivat Koraaneja päidensä yläpuolella. Huvittavinta tässä on se, että 70% jemeniläisnaisista EI OSAA LUKEA.
Oikeasti he varmaan käyttivät hyväkseen tilaisuutta päästä yksin kotiensa ulkopuolelle. Luulisi aviomiestensä antaneen tällaiseen ansiokkaaseen toimintaan luvan.

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aatteleppaite2.0

      pahoinpidelty ja aivopesty,mitä muuta voi odottaa ??
      Ja uskonnon nimissä nuo kaikki on tehty,vain hullu uskoo.

      • HannaLi---

        Heille, on kerrottu, että näin on: Tyttölapsia on naitettava vanhoille miehille. Laki joka kieltää tämän, on Koraania vastaan. Hyihyi, ei sellaisia lakeja.
        Vain on 30% jemeniläisnaisista voi (jos saa Koraanin käsiinsä) tarkistaaa, onko näin. Eikä sekään varmaan ole totuus, vaan se, mitä Imaami sanoo.


      • Aatteleppaite2.0
        HannaLi--- kirjoitti:

        Heille, on kerrottu, että näin on: Tyttölapsia on naitettava vanhoille miehille. Laki joka kieltää tämän, on Koraania vastaan. Hyihyi, ei sellaisia lakeja.
        Vain on 30% jemeniläisnaisista voi (jos saa Koraanin käsiinsä) tarkistaaa, onko näin. Eikä sekään varmaan ole totuus, vaan se, mitä Imaami sanoo.

        eli aivopesty heidät uskomaan niin.
        Ei ole mitään muuta kuin typeryyttä olettaa asioiden olevan noin,uskonnot ovat kusipäille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1722
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      72
      1238
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1065
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      921
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe