Itse

lataamaan

Suositelkaa jotain kirjaa jossa olisi selvitelty eri ruudit, nallit, lataus määrät, luodin nopeudet eri latauksilla ja niin edelleen. Tarkoitus olisi alkaa ladata patruunoita itse. Mieluimmin opiskellen tekniikan, enkä kokeilun ja erehtymisen kautta.
Miten paljon voi latausvälineitä tehdä itse, kun on hyvät mittalaitteet ja työstökoneet käytettävissä?

5

1291

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fbfdfdnfbdbnzf

      Jaa-a? Mikä Kaliiberi?

      • luodikko

        Kyseessä 7x53R, johon ei enää saa patruunoita. Olen supistanut 7.62 hylsyjä, ja onnistunut mielestäni hyvin, koska osumissa ei eroja verrattuina alkuperäisiin. Joulet riittävät hirvellekin 10.1g luodilla ja 2.5g latauksella. Kyseiset hirvipatruunat on ladattu N16 ruudilla. Mikä olisi sopivin ruuti 10.1 g luodille? On varmaan lukijoita joilla on tästäkin omia kokemuksia.


    • 17+7

      http://www.esapaananen.fi/

      Tuo on mielestäni paras kotimainen jälleenlatausopas.

      Latausprässi on sellainen jonka voisi tehdä itse jos on kunnon välineet. Kannattaa laskea kuinka paljon uhraa omaa aikaansa tekemiseen verrattuna valmiina ostettuun. Ne ei ole kovin kalliita. Hylsytrimmeri on myös sellainen jonka voisi tehdä itse. Holkit ovat aika vaikeat tehdä normivälineillä mutta jos työkalut on kuin asesepällä niin miksei sekin onnistu. Paras tulos saadaan kun aseen patruunapesä ja latausholkki tehdään samalla kalvaimella, mutta tämä on silloin kun tarvitaan huipputarkkuutta.

      • Eipä ole Paanasen kirjassa ohjetta 7x53R panosten lataamiseen. Timo Hyytisen Jälleenlataajan käsikirjasta löytyy Sakon 10,0 g luodille ohje: Ruuti Vihtavuori N 140, lataus 2,45 g/37,8 gr. Lähtönopeus 740 m/s ja paine 2800 bar. Lataus ei ole vielä maksimi koska paineen voi nostaa 3200 bar saakka,jos sen taitaa.
        Jos aseessasi on noin 670 mm pitkä piippu voisi ehkä parempi ruutivaihtoehto olla Vihtavuoren N 160 tai jopa N 560 ruuti 10 g luodeille.
        Jos parempaa ohjetta ei löydy voisit ehkä käyttää ohjenuorana Vihtavuoren ohjetta 7x57R panosten lataamiseen, hylsyn ruutitilavuus on suurinpiirtein sama kuin 7x53R hylsyssä.


      • Sulle.,
        Hirvensurma kirjoitti:

        Eipä ole Paanasen kirjassa ohjetta 7x53R panosten lataamiseen. Timo Hyytisen Jälleenlataajan käsikirjasta löytyy Sakon 10,0 g luodille ohje: Ruuti Vihtavuori N 140, lataus 2,45 g/37,8 gr. Lähtönopeus 740 m/s ja paine 2800 bar. Lataus ei ole vielä maksimi koska paineen voi nostaa 3200 bar saakka,jos sen taitaa.
        Jos aseessasi on noin 670 mm pitkä piippu voisi ehkä parempi ruutivaihtoehto olla Vihtavuoren N 160 tai jopa N 560 ruuti 10 g luodeille.
        Jos parempaa ohjetta ei löydy voisit ehkä käyttää ohjenuorana Vihtavuoren ohjetta 7x57R panosten lataamiseen, hylsyn ruutitilavuus on suurinpiirtein sama kuin 7x53R hylsyssä.

        Nyt tuli ne tiedot jota kaipasin. Kiitos


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1355
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      727
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe