ainakaan vuoteen, sillä vaalit on lähellä! Vastuu täytyy siirtää sellaisille joilla ei ole osaa, eikä arpaa Suomen valtion konkurssitilaan. Sellaista on porvarien vastuu tekosistaan.
Porvarit ei uskalla korjat jälkiään..
varma.kosto
6136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä sinä ukkeli taas horiset, mikä konkurssi? Kyllä meillä töitä on ja koko ajan tulee lisää, mene katsoon sitä konkurssia vaikka ihannemaahasi pohjois-koreaan, siellä toveri huolehtii toverista amerikkalaisilla avustus jauhoilla.
Jos nyt SAK onnettomat duunarit ei töitä saa niin oma vika, jos nyt kuuluu vaikka loimaan kassaan non parempi mahdollisuus työllistyä, toiminimihän on paras keino työllistyä
Pääministerin viesti:
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/02/18/vanhanen-napaytti-suomi-voi-joutua-kreikan-tielle/20102497/12
Porvarihallitus ajaa tällä hetkellä äärimmäisen kovaa ja härskiä oikeistolaista politiikkaa jossa ei jätetä kiveäkään kääntämättä, kun maatamme laitetaan uuteen uskoon ja porvareiden mieleiseksi. Porvarihallitus ja elinkeinoelämän heput yrittävät nyt voimiensa tunnossa ottaa häpeilemättä yhä uusia ja uusia keinoja käyttöön jolla yritetään laittaa suomalaiset työläiset ja muut heikompiosaiset polvilleen sekä suomalaiset vanhukset ja mummot ennenaikaisesti hautaan.
Telakkatyöläiset ovat joutuneet kovan paikan eteen, kun kapitalistit ovat saaneet rauhassa saneerata laivateollisuutta. Työntekijöihin kohdistuneet ylimieliset hyökkäykset kertovat koko ajan siitä, että työnantajat haluavat siirtää työmarkkinat -30 luvun aikaan jolloin työtekijät olivat vapaata riistaa. Koko ajan ryöppyää silmille se, miten työnantajien puolelta yritetään sanella mihin liittoon työntekijöiden pitäisi kuulua. Työnantajien mielestä työläisten tulisi tietenkin kuulua niihin liittoihin joissa on huonommat työehtosopimukset. Elinkeinoelämän hepuilla on kovat piipussa, he eivät neuvottele – he sanelevat ja kokoomuksen politiikot kaikessa myöntäilevät yes, yes ja hihkuvat perään fantastista, fantatista. Elinekinoelämän heput ovat neuvottelevinaan näennäisesti, niin kuin olivat tässä eläkeiännostotyöryhmässäkin - eihän siitä tullut lasta eikä paskaakaan.
Suomalaisia pitkää työuraa tehneitä työntekijöitä pidetään yrityksien syöpänä - nauttivat liian suurta palkkaa. Kallista - kallista työvoimaa elinkeinoelämän heppujen ja kokoomuksen mielestä nämä pitää saneerauksen kautta saattaa kilometritehtaalle. Kaikkialla Suomen kansalle syötetään sitä, että eläeiännosto on hyvinvointimme pelastus. Suomi pullistelee työttömiä, niitä tulee lisää rajojemme ulkopuolelta ja kaikki vastaanotetaan, kotoutetaan, kielikylvetetään ja yritetään sitten väkipakolla ohi suomalaisten työllistää. Kysymyksenkin voisi heittää parempien päivien koittaessa monikohan näistä jää puurtamaan työtä Suomen hyväksi yli 65 vuotiaana?
Elinkeinoelämä ja sen tahtipuikkojen määräämänä kokoomuslaiset politiikot vaativat suureen ääneen myös lakkoihin rajoja, lakkosakkojen korottamista ja vaativat myös palkkoihin leikkauksia. Työläisillä ei heidän mielestään saisi olla oikeutta puolustautua työnantajien mielivaltaa vastaan. Työntekijät eivät saisi vaatia edes pientä hippua yritysten tekemistä voitoista, voitot pitää mennä maan tavan mukaan johtajien kudjuun.
Porvarihallitus ja työnantajat ruikuttavat kuin yhdestä suusta yritysten kovaa kohtaloa ja laman kourissa rimpuilua ja kuitenkin saamme lukea miten paljon osinkoja yrityksien omistajille maksetaan. Näin toimii Suomessa kapitalismi ja porvareiden kyydissä Suomi. Kansaa kuritetaan ja rikkaat elävät kuin pellossa mistään piittaamatta viettänen hulluja päiviä kaiken aikaa.
Kaiki tuki Korealaiten taskuun. Muutama lusmu saa työpaikan.
vointivaltion ovat Suomeen ajaneet ylikalliine järjestelmineen. Sitä nyt joudutaan korjaamaan seuraavat kolmekymmentä vuotta ainakin. SDP on vastuussa pääosin tästä "DDR":stä.
Kosto uneksii demujen vaalivoitosta!
Varmaan Hakaniemessä jo eläkeläisten ja pienitulosten leikkauslitat valmiina?
Ei tee kansa samaa virhettä. Demuille jää rään roiskimien eduskunassa oppositiossa vastustaen kaikkea..