Minulle tuli mainos postista. Siinä sanottiin , että osoitelähde on venerekisteri. Onkohan tosiaan niin , että kuka tahansa voi käydä siellä rekisterissä katsomassa . millainen vene kullakin on? Miten ko. rekisteriin pääsee katselemaan, onkohan se netissä?
venerekisteri
5
779
Vastaukset
- VS
Ne myy niitä tietoja, yhtälailla jos sulla on moottoripyörä, auto, saavat kohdistettua eli potenttiaalisia....
- Turha rekisteri
Siellähän se taitaa olla lainsäädännössä mainittu:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2006/20060976 > 5. Luku 23§
Sen mitä tuosta ymmärtää tuntuu hiukka keljulta perusveneilijää kohtaan.
Rekisterilomakkeessa oli mahdollista ruksia pois tietojen luovutuksessa markkinointi- ym. tahoille:
http://lomake.fi/forms/pdf/MAIST/maist2/fi Turha rekisteri kirjoitti:
Siellähän se taitaa olla lainsäädännössä mainittu:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2006/20060976 > 5. Luku 23§
Sen mitä tuosta ymmärtää tuntuu hiukka keljulta perusveneilijää kohtaan.
Rekisterilomakkeessa oli mahdollista ruksia pois tietojen luovutuksessa markkinointi- ym. tahoille:
http://lomake.fi/forms/pdf/MAIST/maist2/fiEi minua haitta vaikka tulee mainoksia, mutta se ,että sieltä näkee mikä vene kullakin on. Eli jos joku tietää miten se käytännössä onnistuu, kertokoon vaikka täällä. Rupean sitten katselemaan millaisia veneitä ihmisillä on.
- 8
jokander kirjoitti:
Ei minua haitta vaikka tulee mainoksia, mutta se ,että sieltä näkee mikä vene kullakin on. Eli jos joku tietää miten se käytännössä onnistuu, kertokoon vaikka täällä. Rupean sitten katselemaan millaisia veneitä ihmisillä on.
systeemi kuin ajoneuvorekisterin kanssa. Miksi tuo olisi veneiden kanssa sen suurempi harmi?
- systeemi se on
8 kirjoitti:
systeemi kuin ajoneuvorekisterin kanssa. Miksi tuo olisi veneiden kanssa sen suurempi harmi?
Eipä enää tartte kierrellä rantoja etsimässä tilattuja kohteita ja tarpeettomia jälkiä jättämässä. Ruotsalaiset kolleegat kyllä marisi, kun heiltä rekisteri vietiin.
T. Rosmo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1324772Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka803504Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b591624Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja71511- 991334
Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek1931093- 1931083
Martina Aitolehti paljastaa ex-avoliitosta - Karu seuraus tyttärille
Martina Aitolehti erosi luksuselämää viettäneestä liikemies Stefan Thermanista v. 2020. Aiemmin hän oli naimisissa media1011038Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma1341003Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552969