kangasalalla tyhmiä ihmisiä

Kangasalalla asuu tyhmiä ihmisiä, kun ne ei osaa edes puhua! Kangasalalaiset ovat suoraan sanottuna suomen pohjasakkaa. Kunta pitäs liittää hetipaikalla TAmpereeseen. Ja lakkauttaa palvelut.
9421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

.. ajattelen ihan samoin mutta nokialaisista ihmisistä ja Nokian kaupungista!

Äänestä
  • Milloin muka ihmiset ovat olleet viisaita tai milloin historiassa ihmiskunta toiminut viisaasti. Jos ei lasketa sitä lukuun kun neukut laittoi koiran avaruuteen. Mutta muuten ihmiskunnan historia täynnä älyttömyyksiä sekä typeryyksiä.

    Äänestä

olet tyhmä. Et edes tiedä, että sana taipuu Kangasalla ei Kangasalalla. Sitä taivutetaan niin kuin paikkakuntalaiset sen taivuttavat. Eli et siis ole ainakaan kauan siellä asunut?
Itse asuin 15 vuotta ja hyvin pärjäsin ja viihdyin.
Asuin sitten taas 15 vuotta syntymäkaupungissani Tampereella ja sielläkin viihdyin.
Nyt sitten asun Nokialla (jota joku tuossa jo mollasikin) ja taas olen hyvin viihtynyt.
Menkää nyt vähän itseenne ja miettikää jos vika on vaikka teissä itsessänne?

Äänestä
  • Puhekielessä toki Kangasalla, mutta virallisesti äidinkielen oppien mukaan Kangasalalla, niin se suomenkieli vaan taipuu. Lukion äidinkielen kirjassa ainakin näin oli esimerkkinä. Eli paikkakuntalaiset taivuttavat väärin. Vähän sama kun joku voi kertoa olevansa Tampesterista, se on ihan jees, vaikka ei virallinen muoto olekaan. Puhekieli on puhekieltä ja virallinen kirjakieli erikseen.

    Äänestä

  • prete kirjoitti:

    Puhekielessä toki Kangasalla, mutta virallisesti äidinkielen oppien mukaan Kangasalalla, niin se suomenkieli vaan taipuu. Lukion äidinkielen kirjassa ainakin näin oli esimerkkinä. Eli paikkakuntalaiset taivuttavat väärin. Vähän sama kun joku voi kertoa olevansa Tampesterista, se on ihan jees, vaikka ei virallinen muoto olekaan. Puhekieli on puhekieltä ja virallinen kirjakieli erikseen.

    Kangasala taipuu ihan virallisestikin Kangasalla, Kangasalta, Kangasalle jne. Et taida paljon lukea esim Aamulehteä tms. Paikannimissä ja muissa erisnimissä ei aina päde kielioppisäännöt.
    Kangasala-sanan taivutuksesta erottaa aina paikkakuntalaiset ja kyllä sen oikean taivutuksen muualta muuttaneetkin nopeasti oppivat, kun se heille opetetaan.

    Äänestä

  • prete kirjoitti:

    Puhekielessä toki Kangasalla, mutta virallisesti äidinkielen oppien mukaan Kangasalalla, niin se suomenkieli vaan taipuu. Lukion äidinkielen kirjassa ainakin näin oli esimerkkinä. Eli paikkakuntalaiset taivuttavat väärin. Vähän sama kun joku voi kertoa olevansa Tampesterista, se on ihan jees, vaikka ei virallinen muoto olekaan. Puhekieli on puhekieltä ja virallinen kirjakieli erikseen.

    Näistä löytyy ohjeita:
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Kangasala
    ja kaikkien paikkakuntien taivutuksita: http://www.kotus.fi/index.phtml?s=461

    Äänestä

...ne kaikki tyhmät ihmiset. Siitä vaan bongaamaan missä se Sepe Susi kulloinkin laumoineen on liikenteessä ja ohjataan sinne kaikki tyhmät. Eivät pääse lisääntymään ja pilaamaan suomalaista perimää.

Äänestä
  • Vitsi mitä pellejä taas liikenteessä =) Valivali

    Äänestä

  • Keep on rocking kirjoitti:

    Vitsi mitä pellejä taas liikenteessä =) Valivali

    Ei tämä vielä mitään. Mutta koska sinä unohdit pisteen valivalistasi niin olet ilmeisesti virallisesti gratidioidusti TYHMÄ ja sen vuoksi sinut otetaan kiinni ja laitetaan ensimmäiseen susikuljetukseen joka starttaa Kopeakarjun kulmalta keskustasta tulevan liikenneympyrän keskeltä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hrhdhdhdaa kirjoitti:

Kangasalalla asuu tyhmiä ihmisiä, kun ne ei osaa edes puhua! Kangasalalaiset ovat suoraan sanottuna suomen pohjasakkaa. Kunta pitäs liittää hetipaikalla TAmpereeseen. Ja lakkauttaa palvelut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu