En ole ihan varma että onko tämä oikea foorumi kysellä näitä.... Suunnittelin hakevani ulkomaille (Viroon) opiskelemaan (tutkinnon suoritus kestää n. 3 vuotta). Pitäisin edelleen asuntoni Suomessa ja tulisin aina koko kesäksi töihin tänne satunnaisten käyntien lisäksi.
Hoidetaanko kesätöiden verotus sitten Suomen systeemin mukaan vai siirrynkö kokonaa Viron systeemiin? Entä jos tekisin talven aikana töitä siellä?
Kelan juttuja en ihan tajunnut. Niitten sivuilla oli kyllä raja, että vuoden ulkomailla olo laskettaisiin pysyväksi pois muutoksi. Eli siis jos olen 9 kk ulkomailla vuodesta (ja välissä 3 kk täällä), pysyisin siis Suomen sosiaaliturvan vaikutuksessa? Vai sotkeeko se mahdollinen työnteko sen? Ilmeisesti kumminkin saisin opintotukea täältä.
Mites sitten, jos en tee virallista muuttoilmoitusta? Vai onko se pakko tehdä? Kun haluaisin kuitenkin postit yms tulevan sitten Suomen asuntoon, kun aikomus ei ole lopullisesti ulkomaille jäädä.
Byrokratia-jutut "osa-aika-ulkomaalaisella"?
Velma/
0
236
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098