Maailman huonoin bändi

Musikaalinen mies

Elokuvassa Leningrad Cowboys Go America (tai jokin sen tapainen nimi) bändiläiset kutsuvat itseään itseironisesti "maailman huonoimmaksi rokkibändiksi"....

Mutta kyllä totuus on se, että maailman ylivoimaisesti huonoin bändi on Hurriganes.

1) Eivät osanneet soittaa
2) Eivät pysyneet tahdissa
3) Eivät osaneet laulaa
4) Eivät osaneet ääntää englantia.

Juurikin tuli lähinnä säälittävä versio kappaleesta Don´t be bad radiosta. Avutonta!

Eli todellinen takahikiän junttihärmäbändi.

Hävettävää.

9

1103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taukotukka

      Suomeen tuli vasta 70-luvulla Kalle Anttilan (landola) kitara ja moneen tölliin vedettiin sähköt ja riisuttiin nestekaasuvalot pois ettei enempää voinut impata. Romanilapset ja muut lähiöpennut saivat toteuttaa itseään hakkaamalla siihen aikaan käytössä olevilla "Mobiloil" Sae30w peltisillä öljypöntöillä, siitä johtuu, öööh, tämä karmea kotitekoinen"soundi"? Sen lisäksi vielä opettelivat rämpyttämään karjan suojana olevista aidoista puretuilla sähköisen paimenpojan langoilla.
      Englannin kieltä alettiin opettaa tosiaan paremmin vasta seitsemänkymmentä luvun lopussa jolloin nämä haaroteinit olivat jo menossa rappiolle ja pyörivät jossain seuraintaloilla sahdeissaan ja liekö ollut jo rajan yli tuotu heinääkin? En ihan muista kun olin silloin piireissä toisissa ja toisissa piireissä.

      Sen muistan elävästi kuinka ruotsalaiset jo siihen aikaan osoittivat sormella ja tekivät hassuja liikkeitä. Emmehän me niitä silloin tienneet mikä pajulanperä tämä Suomi oli ja on yhä.
      Karmeata!

    • "Hurricane"

      Juuri noinhan se meni!

      • krixis

        Aloittajalle Albert Järvinen kuuluu Suomen rockhistorian kolmen parhaan kitaristin joukkoon.


    • ..kyllä asia on niin

      ..et miun mielstä nämä seuraavat suomen ylpeydet ovat maailman paskimpia. Hurriganes ei siis kuulu joukkoon(Hurriganes oli superkova):
      Stratovarius
      Dingo
      Children of Bodom
      Pmmp
      Turun Romantiikka
      Skädäm
      Pelle Miljoonan kaikki bändit
      Raptori
      Aikakone
      Sielun Veljet
      Tarot
      Kolmas Nainen
      Poets of the fall
      Joo lista on pitkä ja vikaksi laittaisin lisäykseksi vielä tämän Apulanta-orkesterin. Vittu mitä paskaa!!
      Hurriganes on niitä ainoita joista voi olla aidosti ylpeä. Noi muut on niin saatanan ammattitaidotonta, näkemyksetöntä, omaperäisyyttä VAILLA, olevaa paskaa että hävettää saatanasti!

      • 318

        Itse olen sitä sukupolvea, että Hurriganes oli maailman kovin juttu ja merkitsee mulle edelleenkin paljon. Musa oli tosi rokkaavaa ja potki kuin härkä. Tosi törkeää tulla arvostelemaan bändiä, joka oli todellinen rockbändi Suomessa aikoinaan. Tuo lista jonka luettelet on just niin kuin sanot, täyttä paskaa. Sitä matskua jota suomalaiset bändit teki 70-luvun lopulla ja 80-luvulla(siis Suomirock) oli niin skeidaa, että sillä matskulla ei ollut mitään asiaa ulkomaille. En ikinä ole voinut sietää tätä ns. Suomirockia. Paskimpina tuo saatanan MääkijäPelleMiljoona ja Sielun Veljet.


    • skuukie

      Että oikein vielä ylivoimaisesti! Sinällään kukaan ei varmaan omaa mielipidettään vaihda sinunlaisten takia, mutta kiinnostaa tuo Don´t be bad. Enpä ole kuullut, mutta olet sen verran varma mielipiteistäsi, joten sellainen TAHDITON, HUONOSTI ÄÄNNETTY kappale heillä varmasti täytyy olla?

    • misery hate co.

      maailma huonote suomenkieltä kirjotava henkilö. Nimimerkinkin on pakko olla väärennös, keneltä puhalsit?

    • Fysikaalinen mies

      Pistä itte paremmaks, jos pystyt! Tommosta "don´t be bad"iä ei vissiin Hurriganes ole versioinut säälittävästi tai muutenkaan.

      Et edes osane kirjoittaa.

    • Feidattu

      Todellakin tällaista esiintyi kuten känniset rämpytykset, lavakuume ja vartin säästöesiintymiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      101
      9189
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8846
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      16
      7840
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6223
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5328
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4335
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4250
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4193
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4043
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      85
      3844
    Aihe