Olen aina ihmetellyt, mistä kaikki nämä purjehdusspedet ja pellet tulevat kun kirjoittelevat tänne palstalle.
Nyt asia on minulle selvinnut ja vastaus on: HSS
Mutta hyvä näin, niin makaa kuin petaa - voi olla että hymyilyttää kun näen seuran veneita.... syitä voi sitten jokainen HSS-jäsen ihmetellä.
Nyt asia on minulle selvinnut ja vastaus on: HSS
Mutta hyvä näin, niin makaa kuin petaa - voi olla että hymyilyttää kun näen seuran veneita.... syitä voi sitten jokainen HSS-jäsen ihmetellä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessa on kokoontumis- ja sananvapaus. Jos et tiennyt niin nyt tiedät!
vapauteen liittyy myös vastuu. Aivan sama, en ole jäsen ja omille jaloille tässä pissitte kun täällä tätä sontaa tongitte.
Mutta tässä jäsenille vähän lakipullaa pohdittavaksi, HSS sääntöjä en tunne joten...
Purkautuminen
40 §
Selvitystoimet
Kun yhdistys on päättänyt purkautua, hallituksen on huolehdittava purkautumisesta johtuvista selvitystoimista, jollei yhdistys ole valinnut hallituksen tilalle tehtävään yhtä tai useampaa muuta selvitysmiestä. Selvitystoimiin ei kuitenkaan ole tarpeen ryhtyä, jos yhdistys purkautumisesta päättäessään on samalla hyväksynyt hallituksen laatiman loppuselvityksen, jonka mukaan yhdistyksellä ei ole velkoja.
Purkautumisesta päättäneen yhdistyksen taloudellista toimintaa saadaan jatkaa vain siinä määrin kuin tarkoituksenmukainen selvittely sitä vaatii. Selvitysmiehillä on oikeus pyytää julkista haastetta velkojille sekä oikeus luovuttaa yhdistyksen omaisuus konkurssiin. Jos velkojen maksamisen jälkeen jäljelle jääneitä varoja ei voida käyttää säännöissä määrätyllä tavalla, selvitysmiesten on luovutettava ne valtiolle käytettäväksi mahdollisuuksien mukaan yhdistyksen toimintaan läheisesti liittyvän tarkoituksen edistämiseen. Selvitysmiesten on laadittava purkautumisesta loppuselvitys ja huolehdittava sen säilyttämisestä.
Yhdistys katsotaan lakanneeksi, kun purkautumisesta on tehty merkintä yhdistysrekisteriin.
jo purkamisella. Voi elämän kevät!
koska en olen jäsen... :D Taidan siis olla "konsultti"!
Mutta hyvin menee, jatkakaa vaan paskapyykkiä täällä.....
Isot laivat kääntyvät hitaasti!
niin vähemmistö HSSläiset, jotka kirjoittava pelkkää HSSaa näille sivustoille eivät ole huomanneet, että heidän laivansa meni kiville viime marraskuussa. Sieltäpä kiveltään huutelevat ja luulevat voivansa vaikuttaa asioihin ja olevansa menossa jonnekin. Keväällä jäiden sulaessa paljastuu karu totuus näille vähemmistö HSSläisille. Vaikka he kuinka kirjoittavat puhdasta HSSaa näille sivuille Liuskesaaren ympäristössä on hymyileviä kasvoja optimistijollissa. Ja sekö HSStaa näitä vähemmistöankyröitä. (jotka mielestäni ovat hakeneet konsultaatiota Jaakko Laaksolta, sen verran dogmaattista heidän vuodatuksensa on, eli konsultit kullakin)
Karu totuus on, että jollatilaus on jo tehty. Jollat tulevat vaikkei niitä vielä ole maksettu. 300 jollaa. Milloin olit ajattellut kertoa sen?
Sen verran voi edellyttää nettikettiä että ei toisen nikillä kirjoiteta!
Tai melkein samalla "HSS-pelle" tai "HSS-pellet"
Ihme sakkia....
Se alkuperäinen "HSS-pellet"
ps
en todellakaan tiedä mistään jollatilauksista ja evvk suoraan sanottuna