voiko koko kauran vaihtaa ponin ruokinnassa prixiin vai onko niillä suurikin vaikutus ero?
kaura vai prix
1
673
Vastaukset
- Agrologi AMK
Kauran ja prixin energia ja valkuaisarvossa ei ole isoa eroa, joten sen puolesta vaihto käy yleensä hyvin. Merkittävin ravitsemuksellinen ero on tärkkelyspitoisuudessa. Kaura sisältää runsaammin tärkkelystä, joka voi näkyä isoina annoksina ponin kavioissa (krooninen- ja akuuttikaviokuumeriski), prixin tärkkelyspitoisuus on matalampi, joten riski pienempi. Tosin yleensä harrastehevosilla riskiä ei juurikaan ole, koska väkirehuannokset jää niin pieniksi.
Toinen merkitävä ero on kivennäiset. Prix sisätää tarvittavat peruskivennäiset, kauran kanssa on aina syötettävä jotain yleiskivennäistä. Tietenkin Prixin etuna on myös tasalaatuisuus, kun taas kaura on keskimäärin hiukan edullisempaa.
Muista tarkistaa myös ruokinnan annostus. Prixiä ja kauraa tarvitaan suunnilleen yhtä paljon kiloissa, mutta litroissa määrä ei ole sama. Tarkista siis paljonko päivän kaura-annos painaa ja anna Prixiä sitten saman painon verran. Muista myös siirto vähitellen (ekana päivänä muutama murunen prixiä ja loput kauraa, seuraavana vähän enemmän Prixiä jne. kunnes annos on vaihtunut kokonaan Prixiin 1-2vk päästä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954