Moni kääntää vielä nykyäänkin eurot mummonmarkoiksi ostoksia tehdessään ja kauhistelee hintojen nousua markka-aikaan verrattuna. Onko tunne tuulesta temmattu vai kylmää faktaa? Tilastokeskus on seurannut hintoja joidenkin elintarvikkeiden osalta markka-ajasta nykypäiviin.
Kuinkas siinä kävikään? Katso: tästä
Hinnat - kuinkas siinä kävikään?
5
729
Vastaukset
- ertyhb
Esim. Stockalla pellava-aamutakki 79 € = noin 480 markkaa !!!?
Olisiko kukaan ostanut silloin sillä hinnalla. 100 mk maksava aamutakkikin oli todella kallis silloin!
Eikä palkat ole paljon nousseet, jos ollenkaan.
Ihmettelen vaan.- 3+10
Kyllähän palkat on nousseet samassa suhteessa, mutta työkkärikorvaukset ym. sossuetuudet jämähti markka-aikaan.
- öalkdjföalkdfjöal
3+10 kirjoitti:
Kyllähän palkat on nousseet samassa suhteessa, mutta työkkärikorvaukset ym. sossuetuudet jämähti markka-aikaan.
Opintotuki jäi markka-aikaan kuten muutkin tuet. Ei myöskään kaikilla ole palkat nousseet samaa tahtia kuin elinkustannukset. Itselläni on lähes sama palkka kuin silloin markka-aikana. Pari kymppiä on noussut. Tosin pätkätyöläisellä palkka ei pääse koskaan nousemaankaan, kun aina tehdään pienimmällä mahdollisella palkalla.
- 1016
3+10 kirjoitti:
Kyllähän palkat on nousseet samassa suhteessa, mutta työkkärikorvaukset ym. sossuetuudet jämähti markka-aikaan.
Sama asia koskee eläkkeitä. Eivät ole nousseet kuin indeksin mukaan. Jäävät suhteessa palkkoihin koko ajan.
On tosiaankin terveellistä laskea, mitä jokin eurohintainen tuote on markkoina. Siinä sitten onkin ihmettellemistä.
Täysin euroihin eivät varmaan opi kuin niin nuoret henkilöt, jotka eivät markka-aikana rahan kanssa olleet tekemisissä, siis lapset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1175472Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744361711- 2001203
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111173Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201169Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47951- 64951
- 64906
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64846