Hinnat - kuinkas siinä kävikään?

Bigilee

Moni kääntää vielä nykyäänkin eurot mummonmarkoiksi ostoksia tehdessään ja kauhistelee hintojen nousua markka-aikaan verrattuna. Onko tunne tuulesta temmattu vai kylmää faktaa? Tilastokeskus on seurannut hintoja joidenkin elintarvikkeiden osalta markka-ajasta nykypäiviin.
Kuinkas siinä kävikään? Katso: tästä

5

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertyhb

      Esim. Stockalla pellava-aamutakki 79 € = noin 480 markkaa !!!?
      Olisiko kukaan ostanut silloin sillä hinnalla. 100 mk maksava aamutakkikin oli todella kallis silloin!
      Eikä palkat ole paljon nousseet, jos ollenkaan.
      Ihmettelen vaan.

      • 3+10

        Kyllähän palkat on nousseet samassa suhteessa, mutta työkkärikorvaukset ym. sossuetuudet jämähti markka-aikaan.


      • öalkdjföalkdfjöal
        3+10 kirjoitti:

        Kyllähän palkat on nousseet samassa suhteessa, mutta työkkärikorvaukset ym. sossuetuudet jämähti markka-aikaan.

        Opintotuki jäi markka-aikaan kuten muutkin tuet. Ei myöskään kaikilla ole palkat nousseet samaa tahtia kuin elinkustannukset. Itselläni on lähes sama palkka kuin silloin markka-aikana. Pari kymppiä on noussut. Tosin pätkätyöläisellä palkka ei pääse koskaan nousemaankaan, kun aina tehdään pienimmällä mahdollisella palkalla.


      • 1016
        3+10 kirjoitti:

        Kyllähän palkat on nousseet samassa suhteessa, mutta työkkärikorvaukset ym. sossuetuudet jämähti markka-aikaan.

        Sama asia koskee eläkkeitä. Eivät ole nousseet kuin indeksin mukaan. Jäävät suhteessa palkkoihin koko ajan.

        On tosiaankin terveellistä laskea, mitä jokin eurohintainen tuote on markkoina. Siinä sitten onkin ihmettellemistä.

        Täysin euroihin eivät varmaan opi kuin niin nuoret henkilöt, jotka eivät markka-aikana rahan kanssa olleet tekemisissä, siis lapset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11458
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2727
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2375
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1604
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1426
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      38
      1387
    Aihe