Kokoomus on profiloitunut pakkoruotsia kannattavaksi puolueeksi, esim. Virkkunen puhuu innokkaasti pakkoruotsin ja jopa sen aikaistamisen puolesta. Kuitenkin noin 2/3 kansasta, myös korkeasti koulutetut kokoomuksen kannattajat, vastustaa pakkoruotsia. Onko koomuksella varaa lahjoittaa tämän takia esim. nuorten aikuisten ääniä Perussuomalaisille, joka kannattaa demokratian periaateetta kielipoliittisissa asioissa?
Onko varaa lahjoittaa PS:lle ääniä?
ps vai kok.
378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On niillä varaa, kiitos!
T: Perussuomalainen
Kadun suuresti kokoomuksen äänestämistä 2007.
Jatkossa ääneni menee persuille.
Kokoomus on on valehteleva ja lahjottu Suomen tuhooja puolue
Nytkin ne on puheissa "kiristämässä mamupolitiikkaa".
Käytännössä tuetaan Thorsin mamuilua täysin rinnoin.
Paskasakkia koko jnegi.
käytännössä se asettaa opiskelupaikkaa hakevat täysin eriarvoiseen asemaan. Pääkaupungin eliittikoulut ovat erityisasemassa opiskelupaikkojen suhteen. Virkkusella on mopo karannut käsistä ja hänestä on tullut samanlainen ylimielinen ministeri kuten eräät muutkin. Ei haluta kuunnella opiskelijoiden mielipiteitä. Tämä on ylimielistä politiikkaa, joka koituu aina poliitikon tuhoksi ennemmin tai myöhemmin.
Mitä maahanmuutto asioihin tulee, kokoomus on täysin Thorsin vietävissä ja näinollen kataisen vaalikiukkalinjaus ei ole uskottava. Äänestäjät eivät luota enää kokoomuksen maahanmuuttopolitiikkaan ja läpinäkyvään tiukennukseen. Kokoomus on kaikkein maahanmuutto ystävällisin puolue. Tämä koituu kokoomuksen äänten menetykseksi.
Lisäksi kokoomuksen sisällä on iulmi riita maahanmuuttoasioista, mennyt jopa niin pitkälle, että puolueen sisällä yritetään savustaa jäseniä ja rasisti-nimikset ovat sitä arkipäivää.