Yhteiskuntapolitiikka ja työnäkymät

yhtkuntpoli

Hei,
Osaisiko kukaan kertoa millaiset työnäkymät ja uramahdollisuudet on yhteiskuntapolitiikkaa pääaineena opiskeelle henkilölle.

Eli kuinka helppo on saada koulutusta vastaavaa työtä ja millaisella palkalla?

Yhteikuntapolitiikka kiinnostaisi minua kovasti, mutta en tiedä kannattaako sitä pyrkiä lukemaa jos työtilanne on huono tai palkka matala. Opiskella voi harrastuksena mitä vain, mutta onko kyseinen ala työn/uran kannalta järkevä. Hieman netin kautta olen tutkinut asiaa (en kovin hyvällä menestyksellä) ja ymmärsin, että valtiotieteellisessä opiskelleet saavat helpommin työtä ja paljon paremmalla palkalla.

Kiitos jos jollakulla on omakohtaisia kokemuksia tai muuten lisätietoja ko. asiasta.

1

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urpilainen- NOT

      no oikestohallitus (ja tulevat oikeistohallitukset) alasajaa julkista sektoria urakalla - sinnehän nämä yhteiskuntapoliitikot,sosiaalipoliitikot,sosiologit sun muut ovat työllistyneet. Se putki ei ime entiseen malliin. Tietysti jää tämä 3. sektori, järjestöt,yhdistykset ja niden projektit, joihin ko. koulutuksilla rekrytoituu väkeä. Toki voi lohduttautua, että olipa ala mikä hyvänsä, jos on tarpeeksi lahjakas ja ulospäinsuuntautunut, löytää kyllä elämässään aina hyviä töitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5645
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4566
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1284
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      17
      1106
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      958
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe