Nämä saattaa olla todella tyhmiä kysymyksiä,mutta kysyn silti,kun en itse tiedä näitäkään perusasioita!
Jos nyt ostaisin esim Fortum oyj:tä 100 kpl niin meneekö kaupan hinta siis näin:
100 kpl kertaa 18,34 eli fortumin hinta = 1834 euroa.
Eli maksaako tuo sijoittaminen tuon verran vai mitä kuluja tuohon vielä tulee päälle?? Ja kuinka paljon kulut ovat??
Olen ostamassa siis osakkeita op:n kautta.
Jos nyt ostaisin esim Fortum oyj:tä 100 kpl niin meneekö kaupan hinta siis näin:
100 kpl kertaa 18,34 eli fortumin hinta = 1834 euroa.
Eli maksaako tuo sijoittaminen tuon verran vai mitä kuluja tuohon vielä tulee päälle?? Ja kuinka paljon kulut ovat??
Olen ostamassa siis osakkeita op:n kautta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä, tuollaisen pörssierän hinta muodostuu juuri noin.
Tuollaisesta kaupasta Op:n palkkion osuus lienee noin 7-8 euron luokkaa. Lisäksi tulee kuukausittainen säilytyspalkkio, joka taitaa Op:lla halvimmillaan olla pari euroa.
Aloittelija maksaa perushinnaston mukaan eli 0,25 % kaupan arvosta ja lisäksi 8 euron kiinteän palkkion. Tässä tapauksessa yhteensä prosenttipalkkio on 0,0025 x 1834 = 4,59 euroa ja kokonaispalkkio 12,59 euroa. Ostaessasi se lisätään hintaan ja myydessäsi vähennetään siitä. Summat näkyvät kyllä verkkopankissa toimeksiantoa tehdessäsi.
Arvo-osuustilin pitäminen maksaa 2 euroa kuussa osakemäärästä riippumatta, muistaakseni 300000 euron salkkuun asti. Siitä ylöspäin kuulemma veloitetaan lisää.
Hitto, oletko joku ryssä tai kommunisti nimimerkistäsi päätellen?
Et taida tietää mitä sellaisille Suomessa yleensä tehdään.
Suomennat tuon nimimerkin niin saatat saada asiasta toisen käsityksen.
ONN
Kannattaa ensin ottaa selvää hinnoista. esim nettipankki Nordnet on huomattavasti edullisempi sijoittajalle kuin OP:n kivijalkapankki. Käyppä itse katsomassa hintoja Nordnetin sivuilla, ja vertaa OP:n hintoihin.
Sinuna aloittaisin pienemmällä summalla ettei oppirahat tule liian kalliiksi.
Eikö OP'lla ole ryöstöhinnat osakeostoissa. Kannattaa ostaa halvemmasta paikasta esim. Nordnet. Nordnetiltä voi ostaa edullisesti myös ulkomaan osakkeita, mikä on tärkeää kunnollisen riskihajautuksen aikaansaamiseksi.