Minne ovat kadonneet?

Ponte Vecchio

Huhuu? Minne ovat kadonneet tältä palstalta sellaiset 10 -vuoden takaiset persoonalliset kestokirjoittajat kuin: Pulukka, Hotakainen, ScuderiaQV jne, jne. Vain muutamia mainitakseni.

Jos luuraatte täällä jollain muulla nimimerkillä, niin kertokaa mitä kuuluu? Onko Alfa säilynyt ajokkina, vaihtunut tänä aikana kenties uudempaan/vanhempaan, onko harrastus muuten kehittynyt?

Eli juttua peliin!

5

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Scuderia QV

      Tervepä terve,

      kyllä täällä vielä henki pihisee. Nykyään se tosin useimmiten pihisee toisella nimimerkillä toisella foorumilla:

      http://www.alfabbs.fi/index.php

      Vanhoista jermuista sen verran että Hotakainen toisinaan kirjoittelee AlfaBBS:llä, Pulukka taisi jossain vaiheessa vaihtaa Bemariin. Moni muukin Suomi24-alfailija löytyy samasta paikasta mutta usein uusien nimimerkkien takaa.

      Oma alfismi on vuosien myötä mennyt krooniseksi, Alfoja on kymmenen vuoden aikana ollut ja mennyt noin kymmenen kappaletta. Nytkin on pari vähän vanhempaa yksilöä tallissa näprättävänä mutta pari viimeisintä ajoautoa ovat kuitenkin olleet muita merkkejä. Jälkimmäisen autokaupan kohdalla oli kyllä yritys päästä takaisin alfakantaan mutta sopivan yksilön puuttuessa sopivaan aikaan oli tyytyminen korealaiseen (!) kodinkoneeseen. Vaan kyllä täältä vielä noustaan, joskus, kai.

      Vaan entäpä itse, miten maailma makaa?

      • Ponte Vecchio

        Maailma makaa suht´mallillaan. Silloin 10v -sitten oli tullut juuri hankittua tietokone kotiin ja koska olimme jo silloin äärimmäisen kiinnostuneita Alfoista, tuli seurailtua tätä keskustelua ja kyseltyä joskus milloin milläkin nimimerkillä. Silloin jäivät teikäläiset osuvine kommentteineen mieleeni.

        Alfaa ei silloin vielä omistettu, mutta sellainen tuli vihdoin reilut 4 vuotta sitten hankittua: Alfa 156 2.0 TS Berlina Rosso. Ollut persoonallinen ja hauska jokapäiväinen ajokki josta koko perhe tykkää (vähän hassuja kun ollaan....)

        Toivottavasti muutkin silloiset Suomi24-alfistit lukevat tämän peräänkuulutuksen ja kertovat kuulumisia!


      • Scuderia QV
        Ponte Vecchio kirjoitti:

        Maailma makaa suht´mallillaan. Silloin 10v -sitten oli tullut juuri hankittua tietokone kotiin ja koska olimme jo silloin äärimmäisen kiinnostuneita Alfoista, tuli seurailtua tätä keskustelua ja kyseltyä joskus milloin milläkin nimimerkillä. Silloin jäivät teikäläiset osuvine kommentteineen mieleeni.

        Alfaa ei silloin vielä omistettu, mutta sellainen tuli vihdoin reilut 4 vuotta sitten hankittua: Alfa 156 2.0 TS Berlina Rosso. Ollut persoonallinen ja hauska jokapäiväinen ajokki josta koko perhe tykkää (vähän hassuja kun ollaan....)

        Toivottavasti muutkin silloiset Suomi24-alfistit lukevat tämän peräänkuulutuksen ja kertovat kuulumisia!

        Mukavaa, että hyvin pyyhkii!

        Itselläkin oli yksi kappale 156:sta, se tosin oli varustettu dieselvoimalalla. Äkkipäätä väittäisin että oli omistamistani autoista kokonaisuutena paras. Ikävä iskee ajoittain vielä näin vuosien jälkeenkin.

        Omat murheensa noissakin tietysti on, mutta aistikasta muotoilua, viihdyttävää ajettavuutta ja tietynlaista persoonallisuutta arvostavalle tuo on omassa hintaluokassaan aika lyömätön auto.


    • AR156...

      Täällä ollaan ja vielki henkis.
      Hande on kaiketi Afrikassa ja J.. korjaa James Brownia, luulisin.

      Minulla on edelleenkin Alfa.

      • Evevp

        Joku otti nimimerkkini parikolme vuotta sitten ja kertoili nimissäni "höpö tarinoita",
        rivissä ollaan, vaikkakin joskus hieman "huonossa hapessa", parin vuoden oleilu Saarenmaalla
        tässä välissä, nyt taas Pirkanmaalla.
        Autona 147, uudehko, vähän ajettu. "Jääkärin maisteri" maistuu aina silloin tällöin ;-) !
        Vai on Hande Afrikassa ! Terveisiä vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      21
      2335
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      45
      2194
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      65
      1728
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1677
    5. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      59
      1661
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      82
      1632
    7. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1490
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      96
      1221
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1047
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      925
    Aihe