Mahtuuko turvaistuimet?

Miten on, mahtuuko kolmen lapsen turvaistuimet octavia farkun takapenkille, vai pitääkö kallistua tila-auton kannalle. Kyse siis oikeista turvaistuimista, ei siis kaukaloista. Alkuun yksi lapsista olisi kyllä kaukalossa, mutta aikamonta vuotta pitäisi kolme lasta mahtua kunnon istuimiin naama menosuuntaan takapenkille. Tietysti vanhin voisi siinä vaiheessa tilan säästämiseksi käyttää ns. korokeistuinta, mutta seon aina turvallisuuden kannalta kompromissi.

Näitä ongelmia ei ollut, kun allekirjoittanut pomppi 80-luvulla kahden sisaruksensa kanssa takamoottorisen turvavyöttömän skodan takapenkillä matkalla mummolaan :)
3221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu istuimista. Istuimia on niin monen kokoisia, että et saa varmaa vastausta ellet koita omia istuimia Octaviaan.
Ja vaikka saat ne sopimaan niin onko mielestäsi ongelma vöiden pujottelu.

Touranissa esim. on aikuiselle paljon enemmän tilaa pujottaa (korkeampi auto) vöitä kiinni kuin Octaviassa. Yetissä kuvittelisi olevan myös tilaa, mutta itse en ole tullut vertailleeksi sitä muutoin takapenkin tiloilta.

Suuremmatkaan autot eivät aina tuo autuutta tuohon esim. Superbissä ei ole paljoakaan Octaviaa leveämpi takapenkki. Lisäksi esim. Passatin takapenkki tuottaa ongelmia jos se on urheiluversio - siinä on 'kupit' lähempänä toisiaan joten sivuilla jää tyhjää tilaa ja keskellä on kuin sillit salaatissa.

Mutta kaikki nuo selviää kokeilemalla. Eli ota auto koeajoon tai käy liikkeessä koittamassa omia istuimiasi autoosi niin näet riittääkö juuri sen mallin tilat teille.

Äänestä
  • Omassa Ocu II menopelissä kaksi Britaxin KidFix istuinta tällä hetkellä. Ne mahtuvat toki mainiosti, mutta ei niiden väliin kovin kummoista tilaa enää jää kolmannelle istuimelle ja viimeistään vöiden kanssa menisi varmasti hermot. Kyllä tuossa tilanteesa joku Touran lienee huomattavasti käyttökelpoisempi ratkaisu. Vaam kuten jo edellen kerrottiin, kannattaa sovittaa. Turvavyökiinnitteiset kapeahkot malliit voisivat ehkä sopiakin, nuo isofixit kuitenkin tulevat aika keskelle. Edelleen tosin ne vyön kiinnittämiset olisivat varmasti melkoisen ikävää touhua varsinkin pidemmän päälle. Joskus on viittä henkeä kuskatessa pistetty silloinen Britaxin Two Way Elite keskelle ja sitten aikuinen toiseen reunaan, kerran jopa ko. istuimien väliin olen änkeytynyt. Ei ole enää kivaa.

    Äänestä

  • Skodalla ajeleva kirjoitti:

    Omassa Ocu II menopelissä kaksi Britaxin KidFix istuinta tällä hetkellä. Ne mahtuvat toki mainiosti, mutta ei niiden väliin kovin kummoista tilaa enää jää kolmannelle istuimelle ja viimeistään vöiden kanssa menisi varmasti hermot. Kyllä tuossa tilanteesa joku Touran lienee huomattavasti käyttökelpoisempi ratkaisu. Vaam kuten jo edellen kerrottiin, kannattaa sovittaa. Turvavyökiinnitteiset kapeahkot malliit voisivat ehkä sopiakin, nuo isofixit kuitenkin tulevat aika keskelle. Edelleen tosin ne vyön kiinnittämiset olisivat varmasti melkoisen ikävää touhua varsinkin pidemmän päälle. Joskus on viittä henkeä kuskatessa pistetty silloinen Britaxin Two Way Elite keskelle ja sitten aikuinen toiseen reunaan, kerran jopa ko. istuimien väliin olen änkeytynyt. Ei ole enää kivaa.

    tohon on yksi hyvä vastaus: naikaa vähemmän ei tule lapsia liikaa, eikä tarvii linjaautoo ostaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva skodisti? kirjoitti:

Miten on, mahtuuko kolmen lapsen turvaistuimet octavia farkun takapenkille, vai pitääkö kallistua tila-auton kannalle. Kyse siis oikeista turvaistuimista, ei siis kaukaloista. Alkuun yksi lapsista olisi kyllä kaukalossa, mutta aikamonta vuotta pitäisi kolme lasta mahtua kunnon istuimiin naama menosuuntaan takapenkille. Tietysti vanhin voisi siinä vaiheessa tilan säästämiseksi käyttää ns. korokeistuinta, mutta seon aina turvallisuuden kannalta kompromissi.

Näitä ongelmia ei ollut, kun allekirjoittanut pomppi 80-luvulla kahden sisaruksensa kanssa takamoottorisen turvavyöttömän skodan takapenkillä matkalla mummolaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu