perunan idätyksestä

topi

On tarkoitus keväällä istuttaa pari-kolme ämpärillistä perunaa.

Jotakin apulantaa on tarkoitus käyttää kasvun tehostajana.

Pian kai pitäisi alkaa niitä idättää. Miten idätys hoidetaan?

Riittääkö, kun ostaa kaupasta sopivan määrän perunoita, mitä tahansa lajiketta ja säilyttää niitä lämpimässä? Pitääkö olla valoa? Kuinka kauan pitää idättää? Onko suositeltavaa halkoa isoa perunoita ja saada sellaisista jokaisesta kaksi idätettävää perunaa?

4

2487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pottu

      Siemenperunan idätys on kannattava, sadon laatua (ja määrääkin) parantava toimenpide. Idätysmenetelmiä on useita:

      a) Normaali idätys: noin 4 viikkoa, valossa, 12...15 asteen lämmössä. Puutteellisessa valossa idut kehittyvät pitkiksi ja hennoiksi. (UV-lampun alla saadaan aivan vihreät mukulat ja tanakat idut. Erään uskomuksen mukaan tällainen mukula olisi tavallista terveempi)

      b) Viritysidätys (koneellista istutusta varten): Noin yksi viikko, lämpötila 12-15 astetta, valaistuksella ei merkitystä.

      c) Varhaisperunan yksi-ituidätys: Viritysidätys talvikaudella kesken varastoinnin---> varastointi jatkuu viileässä (3-5 astetta). Tuloksena siemenmukula, jossa vain kärkisilmu kehittyy. Maassa se tuottaa lukumääräisesti vähän mukuloita, jotka emomukulan vararavinnon (ja runsaan kasvutilan) turvin kehittyvät nopeasti.

    • peruna

      Lannoituksessa perunalle annetaan runsaasti kaliumia ja fosforia. Typpi lisää sadon määrää laadun kustannuksella. Sopiva seoslannoite voisi olla: N 7% P 10,5% K 12%

      • topi

        Kiitokset neuvoista potulle ja perunalle.

        Lannoitteen osalta pitänee kuitenkin olla varovainen.Suurella lannoitemäärällähän kai varret kasvavat roimasti, mutta mukulat jäävät maassa syntymättä. Näin on ainakin kerran käynyt.


    • hyötykasvi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3035
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1245
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1047
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      961
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      925
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      897
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      871
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      161
      851
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      784
    Aihe