Minulla lääkäri epäili ensin selkärankareumaa, mutta ristinivelessä ei havaittu (röntgen) muutoksia. Eikä verikoekaan sitä diagnoosia tukenut. Nyt lääkäri epäilee nivelpsoriasista. Kortisonia olen syönyt 3 viikkoa. Sen syöminen lopetellaan nyt vähitellen (3kk). Heti kun vähensin annosta, palasi särky polviin. Lääkäri määräsi nyt 800 burana slow:ta. Seuraava käynti vasta 3 kk päästä. Vähän epäilyttää syödä tuota buranaa niiden sivuvaikutusten takia. Olen käsittänyt, että ko. sairaus todetaan röntgenkuvilla ja magneettikuvauksilla. Ja olen käsittänyt myös, että ko. sairaudessa lääkityksen pitäisi olla taudin etenemistä hidastavaa. Miksi pitää odottaa 3kk? Haittaako tuo kortisoni diagnosointia? Miten muut ovat tuon diagnoosin saaneet? Kiitoksia kommenteistanne jo etukäteen.
nivelpsoriasis ?
3
457
Vastaukset
- psoriaatikko
Kokeile kasvisruokavaliota. Itselläni oli pahat nivelpsoriongelmat ja yritin löytää ratkaisua muuta kautta kuin pilleripurkin välityksellä. Kolmen kuukauden päästä kaikki kivut olivat poissa ja sillä tiellä olen. Lääkärit eivät tietenkään hyväksyneet selitystä, koska sitä ei ole lääketieteellisesti tutkittu. Kannattaa ainakin kokeilla, ei siinä häviä mitään. Todennäköisyys auttamiseen on 50-50, en ole tätä siis omasta päästäni keksinyt.
- ei tajuu
Vielä lisäys tuohon. Eli onko tarkoitus nyt vaan syödä buranaa ja lisätä sen määrää, kunnes maksa ja munuaiset on paskana? Missä vaiheessa olen esimerkiksi työkyvytön? Työpaikkalääkärille on turha mennä, koska siellä määrätään vain buranaa ja töihin.
- uouououo
Hoitosi on aloitettu ihan oikein. Alkuvaiheessa se tarkoittaa kortisonia ja tulehduskipulääkettä. Odottaa pitää siksi, että nähdään miten tauti etenee. Jos on kipuja, niin voit toki hidastaa kortisonista luopumista. Kolmessa kuukaudessa et ole sökö. Jos et ole kunnossa seuraavaan kontrolliin mennessä, niin luultavasti lääkärisi aloittaa reumalääkityksen. Ensimmäisenä yleensä Salazopyrin. Ja silloin voit kysyä lääkäriltäsi, josko saisit vatsasuojalääkityksen. Tulehduskipulääkkeitä joudut vastaisuudessakin syömään, joten paras totutella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811771- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 271344
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251198UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160