nivelpsoriasis ?

ei tajuu

Minulla lääkäri epäili ensin selkärankareumaa, mutta ristinivelessä ei havaittu (röntgen) muutoksia. Eikä verikoekaan sitä diagnoosia tukenut. Nyt lääkäri epäilee nivelpsoriasista. Kortisonia olen syönyt 3 viikkoa. Sen syöminen lopetellaan nyt vähitellen (3kk). Heti kun vähensin annosta, palasi särky polviin. Lääkäri määräsi nyt 800 burana slow:ta. Seuraava käynti vasta 3 kk päästä. Vähän epäilyttää syödä tuota buranaa niiden sivuvaikutusten takia. Olen käsittänyt, että ko. sairaus todetaan röntgenkuvilla ja magneettikuvauksilla. Ja olen käsittänyt myös, että ko. sairaudessa lääkityksen pitäisi olla taudin etenemistä hidastavaa. Miksi pitää odottaa 3kk? Haittaako tuo kortisoni diagnosointia? Miten muut ovat tuon diagnoosin saaneet? Kiitoksia kommenteistanne jo etukäteen.

3

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psoriaatikko

      Kokeile kasvisruokavaliota. Itselläni oli pahat nivelpsoriongelmat ja yritin löytää ratkaisua muuta kautta kuin pilleripurkin välityksellä. Kolmen kuukauden päästä kaikki kivut olivat poissa ja sillä tiellä olen. Lääkärit eivät tietenkään hyväksyneet selitystä, koska sitä ei ole lääketieteellisesti tutkittu. Kannattaa ainakin kokeilla, ei siinä häviä mitään. Todennäköisyys auttamiseen on 50-50, en ole tätä siis omasta päästäni keksinyt.

    • ei tajuu

      Vielä lisäys tuohon. Eli onko tarkoitus nyt vaan syödä buranaa ja lisätä sen määrää, kunnes maksa ja munuaiset on paskana? Missä vaiheessa olen esimerkiksi työkyvytön? Työpaikkalääkärille on turha mennä, koska siellä määrätään vain buranaa ja töihin.

      • uouououo

        Hoitosi on aloitettu ihan oikein. Alkuvaiheessa se tarkoittaa kortisonia ja tulehduskipulääkettä. Odottaa pitää siksi, että nähdään miten tauti etenee. Jos on kipuja, niin voit toki hidastaa kortisonista luopumista. Kolmessa kuukaudessa et ole sökö. Jos et ole kunnossa seuraavaan kontrolliin mennessä, niin luultavasti lääkärisi aloittaa reumalääkityksen. Ensimmäisenä yleensä Salazopyrin. Ja silloin voit kysyä lääkäriltäsi, josko saisit vatsasuojalääkityksen. Tulehduskipulääkkeitä joudut vastaisuudessakin syömään, joten paras totutella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe