KH 19.10.2009/412 § "Kaupunginhallituksen kokouksessa 28.9.2009 käsiteltiin kaupungintalon turvallisuusjärjestelyjä, jotka saatettiin kaupunginhallituksen tietoon. Asian käsittelyn aikana yksi kaupunginhallituksen jäsenistä pyysi, että kaupunginjohtaja lukisi uhkausviestin sisällön."
Ja kaupunginjohtaja luki viestin uhkausosan ääneen, mutta kuka antoikaan viestin Lindelöfille?
Ja kaupunginjohtaja luki viestin uhkausosan ääneen, mutta kuka antoikaan viestin Lindelöfille?
Vastaukset 15
Vanhimmat
KH: Kotkan kaupunginhallituksen asiakirjoista todisteet:
Kervinen oli lähettänyt viestin oikeudelle? Oikeus oli välittänyt viestin Kotkan poliisille? Kotkan poliisi oli välittänyt viestin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkiselle? Pulkkinen edelleen kaupunginjohtajalle, joka esitti asian hallituksen kokoukselle.
Näin se meni. Hallituksen kokouksen pöytäkirjoista voi lukea. Hallitus päätti ettei uhkauksen asianomaista kaupungilla ole.
Tätäkin viestiä Pulkkinen on käyttänyt syksyllä omassa todistelussaan liitteenä rikosepäilyssä kunnianloukkauksesta, joka on tapahtunut kesäkuussa 2009? Eli epäillyn rikoksen teon jälkeen?
Kervinen ei uhannut ketään virkailijaa saati kaupungintalon työntekijää. Oliko vartiointipäätös hätävarjelun liioittelua?
Mutta Kervistä vastaan käytetään kaikki jopa laittomat keinot ennakkotuomion vahvistukseksi!
KH:n sopisi opetella vastuunkantoa. Lukekaa saamanne ohjeet ja noudattakaa niitä.
Aihetta enempään.
Jospa vuoto kuunteluoppilaiden aiheuttamaa?
pulkkinen on pelannut korttinsa loppuun!
haluttu osoittaa kerviseen, että tekaistu syyte voidaan panna oikeudessa käytäntöön ja tuhota lopullisesti syytön Asko Kervinen.
Työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkinen käytti hyväkseen riitakumppaninsa Asko Kervisen oikeudelle lähettämää vertausviestiä kaupungin hallinnossa. Hän sai jopa kaupungin johdon uskomaan että viesti olisi lähetetty kaupungintalon työntekijälle. Kervinen ei lähettänyt viestiä Pulkkiselle vaan poliisi.
Pulkkinen halusi pönkittää oman kunnianloukkauksensa tutkintapyyntönsä tueksi Kervisen oikeudelle lähettämää viestiä tarkoituksenaan mustamaalata oikeuskiistan vastapuolta.
Vasta oikeudelle lähettämänsä vertausviestin jälkeen KHO:n 8 tuomarin täysistunnon päätös määräsi Kotkan kaupungin luovuttamaan Kervistä koskevat salaiset asiakirjat eli ns. mustat listat asianomaiselle yli viiden vuoden pyytämisen jälkeen. Olisiko Kervinen saanut asiakirjoja haltuunsa ilman vertauskuvallista uhkausviestiä oikeudelle?
Nyt on aika korjata Kerviselle aiheutettu vääryys ja oikaista hänen työhistoriansa mustamaalatut tiedot terveystietoineen pois Kotkan kaupungin arkistomerkinnöistä. Älkää hyvät virkavirheitä tehneet viranhaltijat ja poliittiset päättäjät vain uskotelko vastaukseksi ettei arkistonmuodostussuunnitelmaa voi enää nykypäivänä muuttaa!
Pulkkisen on syytä vihdoin tunnustaa vilpillinen menettelynsä ja että Kervinen on syytön tässä Kymenlaakson poliisipiirin laajimmassa rikosepäilykiistassa.
Tietolähde: KH:n pöytäkirjat, KHO:n päätös ja salaiset asiakirjat.
Kotkan työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkisen rooli Kaupungintalon ns. uhkausasiassa on paljastunut!
Eihän uutisoitua uhkausviestiä ollut lainkaan tarkoitettu kaupungin virkamiehille saati kaupungintalon työntekijälle. Oikeus oli lähettänyt varotoimenpiteenä viestin poliisille joka varmisti ettei kyseessä ollut tappouhkaus vaan vertausviesti oikeudelle jos ehdolla.
Miksi Pulkkinen epäilevästi kohdisti viestin kaupungintalon työntekijään koska sellaista ei viestissä mainittu. Vai oliko tarkoitus osoittaa Kervinen syylliseksi ja vaikuttaa uhkausviestin avulla tulevaan oikeuskäsittelyyn omasta kunnian loukkauksesta?
Pulkkisen rooli on paljastunut Kervisen ajojahdin myötä aina vaan kierommaksi.
Kaksi oikeuden istuntoa on jo peruttu! Milloin kolmas kutsu oikeuteen perutaan?
Virkamiehen pitää olla rehellinen!
Ihmettelen tätä keskustelua asiasta näinkin vakavien asioiden äärellä. Miten on mahdollista kyseisten virkamiesten menettely? Tullee mieleen todella raju oikeudenkäynti jos asiat pitänevät puoliakaan paikkaansa mitä täällä on esitetty.
talutusnuorassa. Kannattaa varautua kunnon asein mahdollisiin virkamiesten kostoiskuihin!
Asia on vakava. Se on epäoikeudenmukaisuudessaan erittäin vakava syyttömänä epäilyksenalaiseksi leimatulle. Mutta se on vakava myös asiaan osallistuneiden virkamiesten ja julkisen sanan osalta.
Tuleeko asian loppuselvittely oikeuden ratkaistavaksi syyllistetyn tietojen oikaisuasian vaatimisena on varmaan ajan kysymys. Nythän ei enää ole kiire koska vahinko on jo tapahtunut.
Kokonaan eri juttu on Tapani Pulkkisen hakema oma hyöty vakavan uhkausasian varjolla kunnian loukkauksensa oikeuden tueksi siihen kuulumattomalla asialla epäillyn rikoksentekohetken jälkeen. Kunnialoukkauksen tutkintailmoitus on tehty kesällä 2009 ja oikeuteen lähetetty salattujen asiakirjojen pyyntövaatimus syksyllä 2009 jos uhkausviestillä.
Herää kysymys onko Pulkkinen käyttänyt väärin korkeaa virka-asemaansa epäillyn tappouhkauksen vakavalla asialla?
Kaikki tiedot yhteen saatettuna Pulkkinen on todella möhlinyt kunnolla!
Kervisen epäilty kunnianloukkausrikos on tosiaan tapahtunut kesäkuussa 2009 (avoin kirje 25.6.09) ja jos tähän kesäkuun rikosepäilyyn on todellakin liitetty ylimääräisenä sälänä väitettyä uhkausta osoittamaan Kervisen syyllisyyttä, on Pulkkinen tehnyt pahan arviointivirheen!
Tutkikaa asiakirjat ja pyytäkää Pulkkiselta selvitys miksi tehnyt noin ilkeän teon!
Kotkan kaupunki on ajanut Kervisen asiakirja-asiat arkistomuodostussuunnitelma-allikkoon.
On möhlinyt, se pitää paikkansa.
Eroaisi virastaan.
Asia on ratkaistu, tuomiopäätöstä odotellaan.