Kenellekään käynyt näin? (DSG)

Glof

Minulla on lokakuussa 2008 käyttöönotettu Golf Variant ja siinä 1.4 TSI-moottorin (118 kW) jatkeena 7-vaihteinen kuivakytkiminen DSG-laatikko.

Olen ollut autoon ja erityisesti sen moottoriin ja vaihteistoon erittäin tyytyväinen. Miellyttäviä kilometrejä on takana n. 23.000.

Kun käynnistin auton eilen, vaihteenvalitsin P-asennossa, tuntui moottori käynnistyttyään käyvän tyhjäkäyntiä raskaasti jyristen, ikään kuin kuormitettuna. Kun siirsin vaihteenvalitsimen R-asentoon peruuttaakseni auton ulos katoksesta, kuului vaimea rusahdus ja tuntui kevyt nytkähdys. Jalka oli ollut tähän saakka totuttuun tapaan koko ajan jarrupolkimella. Kun nyt löysäsin jarrua, auto pyrki ryömimään ETEENPÄIN!

Jarrutin uudestaan, vein vaihteenvalitsimen takaisin P-asentoon ja sitten uudestaan R-asentoon. Ja jälleen: auto pyrki itsepintaisesti eteenpäin jarrua löysättäessä. Toistin saman vielä kolmannenkin kerran, tulos sama.

Vein vaihteenvalitsimen P-asentoon ja sammutin moottorin. Kun sitten käynnistin moottorin uudestaan, kävi moottori tyhjäkäyntiä normaalisti, vaihteenvalitsimen siirtäminen R-asentoon ei tuottanut mitään ääni- tai nytkähdysefektejä ja jarrua löysättäessä auto lähti normaalin nätisti R-asennon mukaiseen suuntaan eli taaksepäin. Tämän jälkeen auto on pelannut taas kuin tyhjää vain!

Ilmeisesti hienossa tietokoneohjatussa järjestelmässä oli vain ”bitti päässyt poikittain” jossakin kohdassa ja ”systeemi piti bootata” sammuttamalla moottori.

Kokemus oli joka tapauksessa yllättävä ja kiusallinen. Jossakin tiukassa paikassa on todellakin väliä sillä, lähteekö auto vaihteenvalitsimen osoittamaan vai vastakkaiseen suuntaan...

Autollani on vielä takuu voimassa, mutta miten sellaista vikaa voisi korjata, joka on ilmennyt vain kerran satunnaisesti?

Onko kenellekään käynyt samoin? Onko ilmiö toistunutkin ja onko sen hyväksi tehty mitään?

14

2129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VAG-tuotteissa

      Mainittua vikaa esiintyy Audeissa, Skodassa ja Volkkarissa. Eniten huomiota se on herättänyt brittien Audi-palstoilla. Auto siis tekee omavaltasia päätöksiä liikkumisestaan eli vaihdelaatikon ohjaisyksikkö (mecatronic) tekee muuta kuin käsketään. Auto ei suostu kulkemaan mihinkään tai lähtee omavaltaisesti liikkeelle vaikka mikään vaihde/ajosuunta ei ole kytkettynä.
      Tästä on useita filminpätkiä mm. youtubessa, löytyy hakusanalla mecatronic.
      Kun teillä on takuun alainen auto, niin tietysti merkkikorjaamo vääntää softaa uusiksi. Jos vika uusiutuu, niin vaatikaa ehdottomasti uusi mekatroniikka autoon, vaikka se on kallis korjaus.
      Vika on melko harvinainen, mutta tavattoman kiusallinen.

    • asentaja..

      Tuo vaihteisto aiheuttaa harmaita hiuksia takuuajan jälkeen.
      Sinänsä hieno systeemi, mutta liian monimutkainen toimiakseen varmasti.
      Koska aina jompikumpi kytkin on "painettuna pohjaan" ei systeemillä ole mahdollisuutta pitkään ikään. Painelaakerit rasittuvat luonnottomasti.
      Kuvailemasi vika johtuu painelaakerin jumittamisesta.

      • ossss

        mikä vika 2001 golf neliveto kun takapyörät ei auta yhtään.Mikä osa mahdollisesti rikki tai useinmiten menee.Huollot on tehty sen 30000km välein...


      • lkjghgfds
        ossss kirjoitti:

        mikä vika 2001 golf neliveto kun takapyörät ei auta yhtään.Mikä osa mahdollisesti rikki tai useinmiten menee.Huollot on tehty sen 30000km välein...

        vikaa ole, joku on vain myynyt sinulle etuvedon nelivedon hinnalla.


      • ossss
        lkjghgfds kirjoitti:

        vikaa ole, joku on vain myynyt sinulle etuvedon nelivedon hinnalla.

        Kun lukee muita palstoja.


    • dsg2006

      Hei

      Itselläni on on 90tkm ajattu Touran (vm 2006) 6-lovisella DSG vaihteistolla, Helmikuussa kovilla pakkasilla huomasin vastaavanlaisen piirteen eli aamulla kun tarkoituksena oli lähteä pihasta peruttaen auto päättikin lähteä eteenpäin, tämä siis aitta ja 2 metrin pudotusta kohti, kyllähän sävähdytti. En tiedä on tällä yhteyttä siihen mitä tapahtui noin viikko sen jälkeen, kun vaihteisto alkoi vaihtamaan hyvin rumasti ja lopputulemana olikin vaihteiston vaihto ja 7000€ lasku !!!
      Kaikki se hyvä mitä DSG:ssä on, mukava, vaihtaa hienosti, nopeasti, jne jää kyllä sen varjoon että valmistaja VAG tuo markkinoille keskeneräisiätuotteita jotka kyllä kestää takuuajan mutta hajoaa sitten. Niin ja laskun maksaa kuluttaja, ja bonuksena on VAG:n varaosa hinnoissa n. 20% laatulisä verrattuna tavallisiin ei laatu merkkeihin, esim automaattilaatikko VAG n. 4700€ versus normi 4000€ (juu tiedän että DSG on hienompi mutta kuluttajan kannalta se on vaihdelaatikko)

      Olen aikeissa laittaa asian tiimoilta ryhmäkannetta kuluttajariitalautakuntaan joten jos sinulle on vastaavia kokemuksia laita sähköpostia hara.dsg2006(at) gmail.com

      • pilallinen

        Noitten vaihteistojen synti on ohjausyksikkö , Vieläpä " autokohtainen ",, tilaavat uuden ja
        saanet sen joskus, Tomitusajat ovat viikkoja .


    • -.-

      Ei ole käynyt, on Touranissa se 6 portainen versio tuosta ja mittarissa tällähetkellä noin 290 tkm, hyvin toimii edelleen. Tosin nyt viimeaikoina on alkanut ilmestyä pientä tutinaa paikaltaan liikkeellelähtiessä, 1 kytkin taitaa alkaa olla kypsä ja huollon tarpeessa.

      • en usko

        300t lienee maailmanennätys DSG:llä?


      • ...
        en usko kirjoitti:

        300t lienee maailmanennätys DSG:llä?

        Eihän tuo nyt ole matka eikä mikään, tuon nyt ajaa vaikka opelilla ihan muutamalla korin vaihdolla ja moottorilla.


      • polottaa
        ... kirjoitti:

        Eihän tuo nyt ole matka eikä mikään, tuon nyt ajaa vaikka opelilla ihan muutamalla korin vaihdolla ja moottorilla.

        Ja 1.4 volsun koneita on menny alle 60tkm... Kertakäyttöauto vai mikä se oli?


      • . . .
        polottaa kirjoitti:

        Ja 1.4 volsun koneita on menny alle 60tkm... Kertakäyttöauto vai mikä se oli?

        :D Jaa on vai? Aika paljon noita 1.4 moottorisia on myytävänä ja mittarissa lähemmäs 300 tkm. Öljyä se kyllä tahtoo lisää aina välillä, tiedän kun suvussa on yksi 1.4 16V moottori, toinen juttu on 90tkm välein vesipumpun ja hihnan vaihto. Jos sen auton huoltaa merkkiliikkeessä niin matka jatkuu todella kauan, nyrkkipajalla huolletut kyllä huomaa, ne tuppaavat olemaan finaalissa aika paljon nopeammin.


    • Anonyymi

      Meillä oli yksi Volkkari, jossa oli tällainen herkästi särkyvä DSG ja meillä se särkyi herkästi kerran ja hajosi kohta toisenkin kerran ennen kuin myimme sen ajokelvottomana varaosa-autoksi.

    • Anonyymi

      Noin oireili meilläkin ennen kuin hajosi lopullisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      83
      2002
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1220
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1012
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      958
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      93
      948
    Aihe