saunalahden prepaid on todella surkea ! pätkii kokoajan .
onkohan muilla operaattoreilla prepaidia ?
olen niin kyllästynyt kohta 3 mokkula menossa ja ei vaan toimi .. minuutin saattaa toimia ja taas ei ..
onko muilla kokemusta tästä ?
onkohan muilla operaattoreilla prepaidia ?
olen niin kyllästynyt kohta 3 mokkula menossa ja ei vaan toimi .. minuutin saattaa toimia ja taas ei ..
onko muilla kokemusta tästä ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
pohjois-pohjanmaan korvessa mökillä olen ja käytän saunalahden prepaidia. Aikaisemmin oli dna:n 24kk sopparilla mokkula, joka ei pelittänyt juuri koskaan kunnolla. Tässä sauniksessa ei ole ollut valittamista. Nyt 3vrk yhteys päällä ja ei ole katkennut kertaakaan. Tosin edge:ssä vain pysyttelee ja siihen sen asetuksista pakotinkin. Vaan nopeus riittää siihe käyttöön, mitä mökkioloissa tarvitsen. Ihan käyttökelpoinen vähäiseen käyttöön ja ei ainakaan tarvitse tehdä 24 kk:n sopimusta. Dna saa haistaa huilut..
Kokoajan täydellä höngällä eli 3.6mbs.....hyvä!
ja yhtä hyvin myös emo-elisan yhteys, mutta Saunalahdessa perkeleesti pätkimistä. Soneraa en ole kokeillut mokkulassa enkä kokeilekaan.
Onko saunis prepaidissä rajaton lataus? Ei siis mitään 5g kk rajoituksia? Mitä tämä siis tarkoittaa KÄYTÄNNOSSÄ?
"Mukana arvoseteli, jonka aktivoimalla voit surffata kotimaassa netissä yhden kuukauden veloituksetta ilman nopeus- tai tiedonsiirtorajoituksia!"
Juuri sitä mitä siinä sanotaan, kuukausi datakäyttöä kotimaassa ilman rajoituksia ja jatkossa joko 6,90€/viikko tilaamalla viikkopaketti tekstiviestillä tai sitten 1,50€/Mt mutta kuitenkin max 1,90€/vrk. Eli jos et tilaa viikkopakettia niin vuorokaudessa veloitetaan maksimissaan 1,90€ liikennemäärästä riippumatta.
Käytönnössä kannattaa tilata tuo viikkopaketti jos käytät viikon aikana enemmän kuin 3 päivänä (3*1,90€=5,7€ ja 4*1,90€=7,60€). Jos käytät viikon aikana esim. vain mökkireissulla pe-su tulee halvemmaksi ilman tuon viikkopaketin tilausta.
Tuolla prepaidilla ei ole edes sitä ongelmaa että lipsahtaisi rajan lähellä naapurimaan verkkoon ja sitäkautta älytön veloitus muutama €/Mt koska prepaid toimii vain Saunalahden verkossa, ei ulkomaisten operaattoreiden verkossa kuten "normiliittymät".
PS. Tuota arvoseteliä ei välttämättä kannata aktivoida heti jos käyttö on satunnaista vaan säästää se esim. kesälomaksi tms. jolloin on tarvetta jatkuvaan käyttöön kuukauden ajalle.
mistä me puhutaan.