Apua ateismiin tarvitaan

Haluaisin vähän apua, kun ajattelin ryhtyä fundamentalistiateistiksi. Mutta ollaan fundamentalistisesti ilman uskoa jumaliin? Mikä se fundamentti siinä uskomattomuudessa on?

Harkitsen myös militantiksi ateistiksi ryhtymistä, jos tuo fundamentalistisuus ei onnistu. Riittääkö siinä että kurinalaisesti ja teräasein varustautuneena ei usko jumaliin, vai pitääkö liittyä johonkin sotilasjärjestöön ja opetella ampumaan pyssyllä? Olen likinäköinen, onko se este?
14198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jeesukseen uskovat voitte vastata, koska olen nykyisin vielä teihin uskossa, ja USKON ateismin edustajienkin olevan samalaisia kuin päätelmissäni uskon.

Saanko pitää dildoni yhä, vaikka eroankin Jeesukseen uskosta?

Äänestä
  • Voi sinua postimerkkeilemätön, kylläpäs sinulla onkin sitten hassu kapine, tietääkö isäsi ja äitisi siitä mitään? Ei ne uskovaiset voi sinua tuollaisessa ongelmassa auttaa, vaan kyllä sinun on itse mietittävä, mitä sen kapineesi kanssa aiot tehdä.

    Äänestä

Kantovesi ei kaivossa pysy! Eikö johonkin vakaumukseen tulla ei ruveta!

Äänestä

Fundamentalistiksi muuttumisessa riittää, että olet kiihkeä, suvaitsematon ja hyökkäävä tosikko. Vältä liiallista ajatustyötä, varsinkin sellaista josta et suoralta kädeltä pysty rakentamaan rautalankamallia. Ota sen sijaan mallia näistä tällä palstalla päivystävistä ateisteista, siinä sen helpoimmin oppii. Mitä militanttivaihtoehtoon tulee, väkivalta ei ratkaise mitään tunnettuja ongelmia.

Äänestä
  • "väkivalta ei ratkaise mitään tunnettuja ongelmia."
    Väkivalta kuulema lopettaa vittuilun.

    Äänestä

  • Niin aika hassu juttu, pitääkö alkaa lippuatangoksi jolta puuttuu nuppi? Kyllä se luonteenpiirteen esiin potkii, vaikka olisit vaan sellainen ihan tavallinen ateisti vai mikäliekkin vaan...!

    Äänestä

  • Ei kuoma, ei sillätavalla! Ompele se hirvi vaikka kankaasta, ja täytä se jollakin hauskalla ja jouhevalla, ja ammuskele sitä vasta sen jälkeen!

    Äänestä

"Haluaisin vähän apua, kun ajattelin ryhtyä fundamentalistiateistiksi. Mutta ollaan fundamentalistisesti ilman uskoa jumaliin? Mikä se fundamentti siinä uskomattomuudessa on?"

Heh. Fundamentalismi ilman oppia on mahdoton. Ateismissa ei ole oppia.

"Harkitsen myös militantiksi ateistiksi ryhtymistä, jos tuo fundamentalistisuus ei onnistu. Riittääkö siinä että kurinalaisesti ja teräasein varustautuneena ei usko jumaliin, vai pitääkö liittyä johonkin sotilasjärjestöön ja opetella ampumaan pyssyllä? Olen likinäköinen, onko se este?"

Pysy vaan teistinä niin saat olla empatia kyvytön ja moraaliton ihan luvalla (jumalan luvalla).

Äänestä
  • No sitä että hilaat sen lipun päähäsi asti vain narulla, et saa koskea sormin!

    Äänestä

Aloita vaikka olemalla fundamentalistisesti postimerkkeilemätön.

Äänestä
  • Yksi vaihtoehto on tietysti uuspostimerkkeilemättömyys. Tuntuu olevan muotia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


postimerkkeilemätön kirjoitti:

Haluaisin vähän apua, kun ajattelin ryhtyä fundamentalistiateistiksi. Mutta ollaan fundamentalistisesti ilman uskoa jumaliin? Mikä se fundamentti siinä uskomattomuudessa on?

Harkitsen myös militantiksi ateistiksi ryhtymistä, jos tuo fundamentalistisuus ei onnistu. Riittääkö siinä että kurinalaisesti ja teräasein varustautuneena ei usko jumaliin, vai pitääkö liittyä johonkin sotilasjärjestöön ja opetella ampumaan pyssyllä? Olen likinäköinen, onko se este?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu