Sairauskuluvakuutuksesta

iiitaliiina

Olen 21-vuotias nuori nainen ja minulla on henkilöturvan yhteydessä sairauskuluvakuutus Pohjantähti-vakuutusyhtiössä.

En ihan täysin ole kaikkia vakuutukseen liittyviä asioita ymmärtänyt, joten ajattelin kysyä paremmin tietäviltä.

Sen verta olen ymmärtänyt, että jokaisesta erillisestä sairaudesta maksetaan omavastuu erikseen, mutta jos yhden ja saman sairauden hoitoa vaativat käynnit jatkuvat vuosien ajan, niin maksetaanko omavastuu sairautta kohden vain ensimmäisellä kerralla vai joka vuosi erikseen?

Minulla todettiin hammaslääkärin tarkastuksessa parodontiitti, eli hampaiden kiinnityskudoksia tuhoava sairaus, joka hoitamattomana johtaa hampaiden irtoamiseen. Hoitokeinona tarvitaan säännöllisiä käyntejä hammaslääkärillä taikka suuhygienistillä ientaskujen puhdistuksessa. Voiko sairauskuluvakuutus korvata käynnit? Ajatuksena on oppilasterveydenhuollon pitkien jonojen vuoksi mahdollisesti suunnata myös yksityiselle.

Toinen asia on se, että minulla on toistuvasti ollut papa luokkaa II, kerran tehty kolposkopia ja solumuutoksia tulee seurata vuosittain, jottei solumuutoksista pääse salakavalasti kehittymään kohdunkaulansyöpää. Tarvitsen siis vuosittain käynnin gynekologilla ja mahdollisesti kalliimpia kolposkopia operaatioita silloin tällöin. Korvaako sairauskuluvakuutus tällaista tilanteen seuraamista, vaikka papa olisikin normaali välillä? Entäs sitä, että papa on luokkaa II tai enemmän ja tarvitaan lisätoimenpiteitä?

Kolmantena tulee mieleen suuret nielurisat. Haluaisin niistä eroon. Korvaako sairauskuluvakuutus nielurisojen poiston?

3

5886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meijukka

      Itselläni vakuutuksesta on korvattu papanäytteet ja gynekologilla käynnit koska käyn
      muutaman kerran vuodessa samoista asioista gynellä.Nielurisatkin korvattiin kun leikkautin yksityisellä.
      Hammasjutut onkin sitten asia erikseen.Leikkauksia varten kannattaa tehdä maksusitoumus yhtiön
      kanssa,sun kannattaa kysyä suoraan sieltä vakuutusyhtiöstä nuo hammasjutut ja muutkin asiat
      varmistella.

      • kjlkklk

        Itsellä omavastuu menee ainakin vain kerran / sairaus. Muistaakseni hammaslääkärin kulut ei kuulu vakuutukseen, mutta niin kuin tuossa aiempi jo totesi, kysy vakuutusyhtiöstä suoraan.


    • Sairauskuluvakuutus/hoitokuluvakuutus korvaa yhtiöstä riippumatta sairauksia, jotka ovat alkaneet vakuutuksen voimassa ollessa. Sairauskuluvakuutus ei korvaa ennaltaehkäisevää toimintaa, jollei ole vaivaa tai vikaa. Vakuutuksissa on myös rajauksia fysikaalisista hoidoista, vaihtoehtohoidoista, raskaudesta, kosmeettisista leikkauksista, näön heikkenemisestä ja mm. hampaiden hoidosta. Yleensä hampaita ei makseta vakuutuksesta muuta kuin tapaturman ja liikenneonnettomuuden takia, silloinkin eri vakuutuksista. Hampaiden hoitoon kuuluu myös nämä kiinnityskudosten hoidot.

      Eli lyhyesti kysymyksiisi vastaisin näin:
      parodontiitista hylky
      Papa kokeet korvataan ja kaikki muutkin gynekologiset sairauden tutkimiset tai seurannat.
      Nielurisat jos aiheuttaa esim. unihäiriöitä tms. eli sairauden parantamiseksi on syytä leikata.

      Omavastuita on paljon erilaisia joten se on syytä tarkistaa vakuutuskirjastasi. Se on juuri niin yksinkertaisesti siinä sanottu kuin voi olla. Jos se on per sairaus niin yksi omavastuu, mikäli sairaus ei parane välillä. Jos se paranee ja alkaa vuoden tai kahden päästä uudelleen niin menee varmasti taas omavastuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5616
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4257
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2916
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      170
      2227
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1926
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      123
      1774
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1164
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1136
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      988
    Aihe