Aloittavan yrittäjän vakuutukset

yrittäjäksi kohta

Hei!
Millaisiin ratkaisuihin ootte päätyneet vakuutusten ottamisen kanssa? Pakollisiahan ei oo kun se YEL ja senkin voi aika vapaasti määritellä, mille summalle sen ottaa.

Lähinnä mietin henkilökeskeytysvakuutusta. Yrittäjäkurssilla annettiin ymmärtää, että se kannattaisi ottaa. No, mitä nyt oon käynyt juttelemassa vakuutusyhtiöissä niin aika erilaisia näkemyksiä tuntuu olevan. Jotkut myyntiedustajat väittää, että se on ihan ehdoton. Toiset taas vihjailee, että siinä maksaa turhasta ja että mieluummin kannattaisi panostaa vaikka sairauskulupuolelle tms.

Millaisissa tilanteissa tuosta vakuutuksesta edes on hyötyä, jos kuitenkin ottaa tapaturmavakuutuksen?

9

3445

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus ja näkemys

      Tunnen yrityskurssin vetäjiä. Eivät pystyisi itseään elättämään yrittäjänä ollessaan. Jo tuo keskeytysvakuutus ja sen tärkeyden puhuminen osoittaa täyttä ymmärtämättömyyttä, tai sitten saavat jotain hyötyä vakuutusyhtiöltä.

      Ota vakuutuksia vasta sitten kun pystyt niitä maksamaan ja analysoimaan niitten tärkeyden. Vakuutuksen tuputtajat ovat vain kiinnostuneita sinun rahoista, eikä vakuutuksen tuomasta turvasta.
      Tämä on tosi, usko se. Takana 30v yrittäjyyttä. Ps. pidä rahoistasi kiinni, älä luota sen enempää pankkiin kuin vakuutuyhtiöönkään. Ovat vain mitallin molempia puolia. Vakuutusyhtiön niin kuin pankinkin tehtävä on imuroida markkinoilta maksimaallinen määrä rahaa, siis sinultakin. Sinulle jää vain orjan rooli jos näitten veijareitten kelkkaan ryhdyt muuten kuin mitä on ihan pakko.

      • Yelyel

        Otin vain YELin. Toki vakuutusyhtiötäti yritti kaupata monenmoista vakuutusta.


      • gospodin

        Pankin,vakuutuslaitoksen,verottajan lisäksi on vaanimassa vielä sellainen kuin Rakennustieto joka kauppaa sinulle RT korttia vaikka toimisit millä alalla tahansa.Kaikessa yksinkertaisuudessaan koko kortti on vanhentunut ja käyttökelvoton nyky-yhteiskunnassa jossa kaikilla rakennussuunnittelijoilla on jo tietokoneet
        mutta rt kortin markkinointi uudelle yritykselle on kohtuuttoman agressiivista ja niinpä siihen moni lankeaakin arvaamatta lopullisia kuluja


      • Vähä hirvittää
        Yelyel kirjoitti:

        Otin vain YELin. Toki vakuutusyhtiötäti yritti kaupata monenmoista vakuutusta.

        Paljonko olis YEL jos meinaisin vain minimin maksaa? Pohdin tässä yrityksen perustamiskustannuksia yms


    • 75t8ik6798o

      Riippuu siitä mitä teet ja missä laajuudessa mutta minä ainakin ottaisin vastuu ja oikeusturvavakuutuksen.

      • lklklkjlkj

        Jos on varastoa ja koneita, kannattaa ne ehdottomasti vakuuttaa, samoin jos pidät jotain liikettä, niin keskeytysturva hyvä olla kunnossa. Koskaan ei tiedä milloin on vesivahinko, tulipalo tai murto. Itselle kannattaa ottaa tapaturmavakuutuksen lisäksi sairauskuluvakuutus, niin ei tule riitaa onko tapaturma vai ei, mutta ainakin saa sairauskulut vakuutuksesta, samoin kun jos sairastuu muuten. Ei tarvitse jonotella terveyskeskusjonoissa, kun pääsee yksityiselle.


      • ei huijattava
        lklklkjlkj kirjoitti:

        Jos on varastoa ja koneita, kannattaa ne ehdottomasti vakuuttaa, samoin jos pidät jotain liikettä, niin keskeytysturva hyvä olla kunnossa. Koskaan ei tiedä milloin on vesivahinko, tulipalo tai murto. Itselle kannattaa ottaa tapaturmavakuutuksen lisäksi sairauskuluvakuutus, niin ei tule riitaa onko tapaturma vai ei, mutta ainakin saa sairauskulut vakuutuksesta, samoin kun jos sairastuu muuten. Ei tarvitse jonotella terveyskeskusjonoissa, kun pääsee yksityiselle.

        Siihen rahaan mitä tapaturmavakuutus vuodessa yrittäjälle maksa, niin istun mielelläni terveyskeskusjonossa. Pääsee nimittäin tuntipalalle.


      • yrittäjäksi kohta
        ei huijattava kirjoitti:

        Siihen rahaan mitä tapaturmavakuutus vuodessa yrittäjälle maksa, niin istun mielelläni terveyskeskusjonossa. Pääsee nimittäin tuntipalalle.

        Hei!
        Kiitos vastaajille! Taidan tosiaan ottaa aluksi YELin lisäksi vain vastuu- ja oikeusturvavakuutuksen. Ja palata tapaturma-asiaan ja mahdollisiin sairauskuluihin sitten kun yritys lähtee pyörimään ihan kunnolla.


    • you see..

      YEL otetaan n. 6 kk:n jälkeen yrityksen aloittamisesta (saa ottaa myös heti) ja se määräytyy työmäärän mukaan. Eli mikä olisi se tuntipalkka jota maksaisit ulkopuoliselle samoista töistä. Jos työmäärä jää pieneksi; esim. 3-4 tuntia viikossa, niin minimityötulo ei välttämättä ylity. Sellaisten ei ole pakko vakuuttaa vasta kuin työmäärä on sen mukainen. Tätä ei tietenkään kerrota, koska siinä on vakuutusyhtiöillä omat intressinsä pelissä. Toki, jos ei vakuuta, tekee sen omalla vastuulla ja siltä ajalta ei kerry eläkettä, joka nyt ei muutenkaan kovin kummoinen kertymä olisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe