Aloittavan yrittäjän vakuutukset

yrittäjäksi kohta

Hei!
Millaisiin ratkaisuihin ootte päätyneet vakuutusten ottamisen kanssa? Pakollisiahan ei oo kun se YEL ja senkin voi aika vapaasti määritellä, mille summalle sen ottaa.

Lähinnä mietin henkilökeskeytysvakuutusta. Yrittäjäkurssilla annettiin ymmärtää, että se kannattaisi ottaa. No, mitä nyt oon käynyt juttelemassa vakuutusyhtiöissä niin aika erilaisia näkemyksiä tuntuu olevan. Jotkut myyntiedustajat väittää, että se on ihan ehdoton. Toiset taas vihjailee, että siinä maksaa turhasta ja että mieluummin kannattaisi panostaa vaikka sairauskulupuolelle tms.

Millaisissa tilanteissa tuosta vakuutuksesta edes on hyötyä, jos kuitenkin ottaa tapaturmavakuutuksen?

9

3387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus ja näkemys

      Tunnen yrityskurssin vetäjiä. Eivät pystyisi itseään elättämään yrittäjänä ollessaan. Jo tuo keskeytysvakuutus ja sen tärkeyden puhuminen osoittaa täyttä ymmärtämättömyyttä, tai sitten saavat jotain hyötyä vakuutusyhtiöltä.

      Ota vakuutuksia vasta sitten kun pystyt niitä maksamaan ja analysoimaan niitten tärkeyden. Vakuutuksen tuputtajat ovat vain kiinnostuneita sinun rahoista, eikä vakuutuksen tuomasta turvasta.
      Tämä on tosi, usko se. Takana 30v yrittäjyyttä. Ps. pidä rahoistasi kiinni, älä luota sen enempää pankkiin kuin vakuutuyhtiöönkään. Ovat vain mitallin molempia puolia. Vakuutusyhtiön niin kuin pankinkin tehtävä on imuroida markkinoilta maksimaallinen määrä rahaa, siis sinultakin. Sinulle jää vain orjan rooli jos näitten veijareitten kelkkaan ryhdyt muuten kuin mitä on ihan pakko.

      • Yelyel

        Otin vain YELin. Toki vakuutusyhtiötäti yritti kaupata monenmoista vakuutusta.


      • gospodin

        Pankin,vakuutuslaitoksen,verottajan lisäksi on vaanimassa vielä sellainen kuin Rakennustieto joka kauppaa sinulle RT korttia vaikka toimisit millä alalla tahansa.Kaikessa yksinkertaisuudessaan koko kortti on vanhentunut ja käyttökelvoton nyky-yhteiskunnassa jossa kaikilla rakennussuunnittelijoilla on jo tietokoneet
        mutta rt kortin markkinointi uudelle yritykselle on kohtuuttoman agressiivista ja niinpä siihen moni lankeaakin arvaamatta lopullisia kuluja


      • Vähä hirvittää
        Yelyel kirjoitti:

        Otin vain YELin. Toki vakuutusyhtiötäti yritti kaupata monenmoista vakuutusta.

        Paljonko olis YEL jos meinaisin vain minimin maksaa? Pohdin tässä yrityksen perustamiskustannuksia yms


    • 75t8ik6798o

      Riippuu siitä mitä teet ja missä laajuudessa mutta minä ainakin ottaisin vastuu ja oikeusturvavakuutuksen.

      • lklklkjlkj

        Jos on varastoa ja koneita, kannattaa ne ehdottomasti vakuuttaa, samoin jos pidät jotain liikettä, niin keskeytysturva hyvä olla kunnossa. Koskaan ei tiedä milloin on vesivahinko, tulipalo tai murto. Itselle kannattaa ottaa tapaturmavakuutuksen lisäksi sairauskuluvakuutus, niin ei tule riitaa onko tapaturma vai ei, mutta ainakin saa sairauskulut vakuutuksesta, samoin kun jos sairastuu muuten. Ei tarvitse jonotella terveyskeskusjonoissa, kun pääsee yksityiselle.


      • ei huijattava
        lklklkjlkj kirjoitti:

        Jos on varastoa ja koneita, kannattaa ne ehdottomasti vakuuttaa, samoin jos pidät jotain liikettä, niin keskeytysturva hyvä olla kunnossa. Koskaan ei tiedä milloin on vesivahinko, tulipalo tai murto. Itselle kannattaa ottaa tapaturmavakuutuksen lisäksi sairauskuluvakuutus, niin ei tule riitaa onko tapaturma vai ei, mutta ainakin saa sairauskulut vakuutuksesta, samoin kun jos sairastuu muuten. Ei tarvitse jonotella terveyskeskusjonoissa, kun pääsee yksityiselle.

        Siihen rahaan mitä tapaturmavakuutus vuodessa yrittäjälle maksa, niin istun mielelläni terveyskeskusjonossa. Pääsee nimittäin tuntipalalle.


      • yrittäjäksi kohta
        ei huijattava kirjoitti:

        Siihen rahaan mitä tapaturmavakuutus vuodessa yrittäjälle maksa, niin istun mielelläni terveyskeskusjonossa. Pääsee nimittäin tuntipalalle.

        Hei!
        Kiitos vastaajille! Taidan tosiaan ottaa aluksi YELin lisäksi vain vastuu- ja oikeusturvavakuutuksen. Ja palata tapaturma-asiaan ja mahdollisiin sairauskuluihin sitten kun yritys lähtee pyörimään ihan kunnolla.


    • you see..

      YEL otetaan n. 6 kk:n jälkeen yrityksen aloittamisesta (saa ottaa myös heti) ja se määräytyy työmäärän mukaan. Eli mikä olisi se tuntipalkka jota maksaisit ulkopuoliselle samoista töistä. Jos työmäärä jää pieneksi; esim. 3-4 tuntia viikossa, niin minimityötulo ei välttämättä ylity. Sellaisten ei ole pakko vakuuttaa vasta kuin työmäärä on sen mukainen. Tätä ei tietenkään kerrota, koska siinä on vakuutusyhtiöillä omat intressinsä pelissä. Toki, jos ei vakuuta, tekee sen omalla vastuulla ja siltä ajalta ei kerry eläkettä, joka nyt ei muutenkaan kovin kummoinen kertymä olisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      184
      10586
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      63
      2909
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2628
    4. 88
      2500
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2202
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      264
      2059
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1260
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      912
    Aihe