haluaisin kukkivan kasvin joka leviää, mutta ei liikaa. Kasvi tulisi nurmikon reunaan ja tarkoitus olisi että se saisi levitä toiseen suuntaan (missä nurmikko on huonoa ja paikoin sammaloitunutta ja puut hankaloittavat nurmikon hoitoa entisestään) mutta ei toiseen suuntaan (missä nurmikko on kaunista ja hyvinvoivaa) Löytyykö tälläistä kasvia? vai pitääkö jotenkin rajoittaa kasvin leviämistä?
sopivasti leviävä kasvi??
5
915
Vastaukset
- :->
:->
on hyvin voivaa, niin ei varmasti monikaan kasvi siihen leviä. Täällä meillä on ainoa joka on sitä yritellyt on kaunokainen (bellis) se on yritellyt karkailla nurmelle, mutta ei sekään haittaavasti. Yleensä koristekasvit tarvitsevat juurilleen omaa tilaa, mitä nurmikossa ei ole.
- mummelikuu
marja-liisa41 kirjoitti:
on hyvin voivaa, niin ei varmasti monikaan kasvi siihen leviä. Täällä meillä on ainoa joka on sitä yritellyt on kaunokainen (bellis) se on yritellyt karkailla nurmelle, mutta ei sekään haittaavasti. Yleensä koristekasvit tarvitsevat juurilleen omaa tilaa, mitä nurmikossa ei ole.
Miten sen saa leviään nurmikkoon ?
Kukkapenkissäkin on kuollut.
- O-mukulakiurunkannus
Sammalleimu voisi olla ihan hyvä. Niitä on eri värisiä kirkkaasta pinkistä sinivioletin kautta lähes valkoiseen.
Voisin uskoa, että se mielellään pyrkisi sinne sammaloituneeseen huonokuntoiseen nurtsin osaan. Sammal kertoo happamoitumisesta ja se on sammalleimulle mieleen. Kasveilla on myös vahva taipumus levitä kohti valoa, joten jos istutuspaikka olisi huonon nurmikon osan pohjoispuolella, olisi todennäköisempää, että sammalleimu leviäisi toivottuun suuntaan.
Leviämistä voisi edesauttaa levittämällä rodomultaa tai vaikka kalkitsematonta perusturvetta sinne, mihin haluaa sammalleimun leviävän. Hyvin pärjätäkseen ja kukkiakseen sammalleimu toivoo itselleen aurinkoista tai puolivarjoista kotipaikkaa. - jhjhhh
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1495129Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv822724Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?851727Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91196- 48944
- 66902
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122883- 21883
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75862Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23808