Levinnyt kivessyöpä

Onko täällä kokemuksia imusolmukkeisiin levinneestä kivessyövästä? Millaista hoitoa olette saaneet? Onko ollut kovin raskasta? Kuinka kauan paranemiseen on mennyt?
2505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi! eikös niinhin olen muutamaa eri vaihtoehtoa mitä oon lukenut,sädehoito,sytöstaatit,tai sitte kumpaakin yht aikaa,leikkaus..

Se odottaminen on raskasta aikaa,siis tuloksien kanssa! itse ainakin yritin touhuta kaikenlaista,että ei vaan istuis himassa ajattelemassa asiaa.

Äänestä

Avomiehelläni todettiin viime kesänä kivessyöpä, joka oli ehtinyt levitä vatsan imusolmukkeisiin. Kiveksen leikkauksen jälkeen hän sai viisi kolmen viikon jaksoa sytostaatteja (4*BEP ja 1*IEP). Sen jälkeen häneltä on leikattu pienet hyvänlaatuiset muutoksen kummastakin keuhkosta ja vatsan imusolmukkeita.
Kives leikattiin heinäkuussa, sytostaatteja sai syyskuusta joulukuuhun ja leikkaukset on tehty nyt helmikuusta huhtikuuhun. Seuraavaksi siirtynee seurantaan.
Enemmän voit lukea cancer.fi Hoidot ja seuranta
Jaksamista sinulle taisteluusi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J0 kirjoitti:

Onko täällä kokemuksia imusolmukkeisiin levinneestä kivessyövästä? Millaista hoitoa olette saaneet? Onko ollut kovin raskasta? Kuinka kauan paranemiseen on mennyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu