Jatkuva ärtyneisyys

enpääseylös

Miten helpottaa oloa, kun on jatkuva alakulo ja ärtyneisyys, johon muut eivät pysty vaikuttamaan? Jos teen jotain mielekästä, paha olo häipyy pois, mutta vain hetkeksi... rutiinit ja tavallinen tylsä arkielämä taas kuluttaa ja masentaa. Mikään ei hetkauta suuntaan eikä toiseen ja kuolema valtaa useasti mielen. Tuntuu, ettei kukaan osaa auttaa minua. Olen ihan yksin asiani kanssa. Aivan kuin koko maailman paineet ja pahuus olisi niskan päällä painamassa. Haluaisin vain kapinoida kokoajan kaikelle, eikä mikään tunnu hyvältä.

Tiuskin, huudan useammin puolisolleni. Monesti on ollut vaarallisiakin tilanteita, että olen vahingoittanut itseäni verenvuotoon saakka. Sitten sen jälkeen kadun tekemisiäni ja haluaisin vain kuolla pois. Kaikenmaailman lääkityksiä on kokeiltu, mutta mikään ei tunnu tehoavan. Kaikista parasta psykoterapiaa olisi minulle yksityiset käynnit, mutta ne maksaa ihan hirveästi, eikä tällaisella opiskelijalla ole varaa maksaa niitä. Läheiseni ovat tottuneet masentuneisuuteeni, etteivät he enää välitä, kuvittelevat tämän olevan vain ohimenevää. He painostavat vain.

Miten rauhoittua, kun suututtaa? Kävylenkit eivät auta, eivätkä aina minua kiinnostavatkaan asiat. Koska myös ennen kiinnostaneet asiat eivät enää tuota mielihyvää? Haluaisin olla taas onnellinen, enkä mikään vihakimppu. Haluaisin saada taas otteen elämästä. En vain pysty siihen yksin. Minulla ei ole ketään läheistä ystävää, kehen purkaa ongelmiaan paitsi äiti. Äiti yrittää parhaansa, mutta hänelläkin on pian neuvot loppu.

Tuntuu että paha olo on tullut jäädäkseen, eikä lähde pois.

1

1069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masistäti

      Jos olet yliopisto-opiskelija, niin YTHS:ssä on tarjolla terapiaa.

      Onko sinulla joku diagnoosi?

      Jos on, niin voit hakea Kelan kuntoutuspsykoterapiatukea

      Ja kotikuntasi tehtävä on tarjota sinulle myös psykoterapiahoitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6600
    2. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      70
      5601
    3. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      103
      4908
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      27
      3635
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      205
      3201
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      3025
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      24
      2944
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2829
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1661
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      346
      1610
    Aihe