Rv 16 ja sikainf.rokotus?

Niin, mietin tässä, että ottaako vai eikö ottaa rokotusta. Laskettu aika on siis syksyllä.

Viime syksynä mieheni ja lapseni sairastivat mitä ilmeisimmin sikainfluenssan, itse säästyin kuin ihmeen kaupalla.

Mutta miten on, mitä te muut keskiraskauden odottajat olette ajatelleet tehdä, otatteko vai ette, vai oletteko jo ottaneet rokotteen..?
9178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Turhaa koko sikarokote! En missään nimessä itse ota! Mutta jokainen tekee niinkuin parhaakseen näkee!

Äänestä
  • Ota vain. Itse otin 15. raskausviikolla. Nyt 37. menossa. Ultria on ollu ylimääräisiä muista syistä ja kaikki on mennyt hienosti. Työskentelen itse terveydenhoitoalalla ja tiedän kuinka vaarallinen tuo sikainfluenssa voi olla. Puhumattakaan raskaana olevalle. Juuri on tehty tutkimus, jonka mukaan influenssa olisi raskaana olevalle (puolivälin ylittäneelle) jopa 7 kertaa luultua vaarallisempi. Siinä oli n. 200 raskaana olevaa sairastunutta mukana ja niistä äideistä kuoli 7, vauvoja syntyi kuolleena 3 ja vauvaiässä kuolleita 3. (luvut ulkomuistista..) Rokote puolestaan on edelleen havaittu turvalliseksi ja sitä jopa suositellaan raskaana olevalle. Ja vaikka sikainfluenssa aalto on hyvin talttunut, tapauksia on vielä ja täytyy muistaa mahdollinen toinen aalto. Tsemppiä päätöksentekoon!

    Äänestä

  • rv37 kirjoitti:

    Ota vain. Itse otin 15. raskausviikolla. Nyt 37. menossa. Ultria on ollu ylimääräisiä muista syistä ja kaikki on mennyt hienosti. Työskentelen itse terveydenhoitoalalla ja tiedän kuinka vaarallinen tuo sikainfluenssa voi olla. Puhumattakaan raskaana olevalle. Juuri on tehty tutkimus, jonka mukaan influenssa olisi raskaana olevalle (puolivälin ylittäneelle) jopa 7 kertaa luultua vaarallisempi. Siinä oli n. 200 raskaana olevaa sairastunutta mukana ja niistä äideistä kuoli 7, vauvoja syntyi kuolleena 3 ja vauvaiässä kuolleita 3. (luvut ulkomuistista..) Rokote puolestaan on edelleen havaittu turvalliseksi ja sitä jopa suositellaan raskaana olevalle. Ja vaikka sikainfluenssa aalto on hyvin talttunut, tapauksia on vielä ja täytyy muistaa mahdollinen toinen aalto. Tsemppiä päätöksentekoon!

    Pöh Pöh vai sanoisinko röh röh. "Juuri on tehty tutkimus":D Ihan huvittaa, kai siitä kuule infottaisiin pikkuisen suuremmalla volyymilla, jos näin olisi! Minulle eivät ole sen enempää suositelleet rokotetta äitipolilla kuin neuvolassakaan, kumma juttu,kun se kerta niin hengenvaarallinen sit on (vai oliko sittenkään)!!!
    Ap, ota toki rokote jos siltä tuntuu, mutta älä ota sitä siksi, että sinua peloitellaan se ottamaan. Keskustele lääkärin tai neuvolantädin kanssa asiasta!

    Äänestä

rokotteen viime syksynä, viikolla 17 pitkän harkinnan jälkeen. Vaikea sanoa, kannattiko vai ei.

Äänestä

Mun ei ollu tarkotus tässä siis lietsoa mitään hyvä-paha-rokote-väittelyä, oon vaan ihan epätoivonen, kun en osaa päättää otanko vai enkö... Varsinkin nyt kun on tehty niitä uusia tutkimuksia pelottavin tuloksin.

Järki sanoo, että ota rokote, mutta toisaalta, jos toinen aalto on "heikko" niin en halua turhaan ottaa mitään rokotetta, varsinkin kun perhe sen jo sairasti (eli eivät tuo pöpöä mukanaan kotiin). Mutta jos tauti iskeekin, niin syytänkö itseäni iänkaiken jos vauva sairastuukin tai kuolee vain sen takia kun ottanut rokotusta. Onko kenelläkään tietoa, milloin mahdollinen toinen aalto olisi tulossa (kesällä, syksyllä?)

Hitto vieköön koko tautia!!!

Äänestä

  • Mui kirjoitti:

    ihan oikeasti on tehty tutkimus. itse luin siitä teksti-tv:stä. ja nyt tottakai kaikki joilla on vahva mielipide asiasta antaa kaikenmaailman linkkejä. se on sun oma päätös! keskustele siitä oikeiden ihmisten kanssa. muista että netti on pullollaan kaikkea... ihan kaikkea. eikä kaikki ole todellakaan totta..

    Äänestä

  • **** kirjoitti:

    ihan oikeasti on tehty tutkimus. itse luin siitä teksti-tv:stä. ja nyt tottakai kaikki joilla on vahva mielipide asiasta antaa kaikenmaailman linkkejä. se on sun oma päätös! keskustele siitä oikeiden ihmisten kanssa. muista että netti on pullollaan kaikkea... ihan kaikkea. eikä kaikki ole todellakaan totta..

    Ärsyttää, kun puhutaan tutkimuksesta ilman, että linkitetään yhtäkään lähdettä.

    Ettekö te aikuiset ihmiset osaa viitata lähteisiin?

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


kahden vaiheilla kirjoitti:

Niin, mietin tässä, että ottaako vai eikö ottaa rokotusta. Laskettu aika on siis syksyllä.

Viime syksynä mieheni ja lapseni sairastivat mitä ilmeisimmin sikainfluenssan, itse säästyin kuin ihmeen kaupalla.

Mutta miten on, mitä te muut keskiraskauden odottajat olette ajatelleet tehdä, otatteko vai ette, vai oletteko jo ottaneet rokotteen..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu