Irrlicht (2D&3D) alkuvaikeuksia

harrastaja591

Kun yrittää kääntää ensimmäisen, (2D ja 3D grafiikkaohjelmiin tarkoitetun) irrlicht-paketin mukana tulleen koe-ohjelman - include-polun lisäämisen jälkeen, niin kääntäjä (g / gcc) antaa tämän:

main.cpp:124: undefined reference to `createDevice'
collect2: ld returned 1 exit status

Eli virheilmoitus tulee jo tästä:

IrrlichtDevice *device = createDevice( video::EDT_OPENGL, dimension2d(640, 480), 16,false, false, false, 0);

Kokeilin monenlaisia komentorivin parametreja.
Yritin kääntää jopa näin:

g -g -Wall -L/usr/X11R6/lib -lGL -lXxf86vm -lXext -lX11 -lpng -ljpeg main.cpp -o koe

Käyttöjärjestelmä on Suse Linux 11.2 ja irrlicht paketit otettiin susen ohjelmistonhallinnan avulla.

Kaksi asiaa:

Miten irrlicht otetaan varsinaisesti käyttöön?

Ja toiseksi:

Näköjään ainakin irrlichtin tekijät ovat yliarvioineet miten paljon edes c ohjelmoijat jaksavat näpertää teknisten ongelmien parissa luovan toiminnan sijasta. Ilmeisesti ajatellaan, että kun käyttöjärjestelmänä on Linux ja harrastuksena ohjelmointi, niin isokaan tekninen näperrys ja teknisten - ties mistä löytyvien - pikku yksityiskohtien oikeiden säätöjen etsiminen ei voi olla este eikä voi ärsyttää niin paljon että homma jää.

Tekstinkäsittelyohjelmien ja pelien käyttäjät säästyvät nykyään melko hyvin tekniseltä näperrykseltä, ja jos joskus eivät, niin joissain tapauksissa mikrotukihenkilö auttaa. Jotenkin tuntuu, että c ongelmiin on hankalaa tai mahdotonta saada mitään mikrotukea, joten irrlichtin tapaisten lisien pitäisi olla tarpeeksi hyvin tehtyjä.

En ole vielä päättänyt millaista hyötyohjelmaa tai peliä teen irrlichtilla.

Ehkä liityn johonkin olemassaolevaan projektiin tai parantelen jotain valmista ohjelmaa. Onko ideoita, hakusanoja?

1

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      176
      9590
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4181
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3952
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      419
      3667
    5. 57
      3443
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2750
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2112
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1561
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1381
    Aihe