Moi!
Taalta Pohjois-Savosta terkkuja!
http://www.nettiauto.com/ferrari/kaikki/
26 aitoja myynnissa tallahetkella.
Kesaiseksi kauppakassiksi mietin,kun olis siihen viimeinkin varaa.
Minkakohan laiset kaytto/huoltokustannukset mahtaisi olla ko tyyppisella autolla?
3kk olisi liikenteessa ja hiukan haa autona vuokralla.
Kiittaen vinkeista Katja
Ferrarin omistajaksi?
2
1061
Vastaukset
- hyön
Se, että Ferrarin huoltohintoja sekä käyttökustannuksia utelet, päättelen, että et ole uutta Fiiua ostamassa. Olen itse Corvetten omistaja ja käytetyistä Fiiuista tiedän vain sen, mitä finnsharkiin kirjautuneet muutamat ferrarikuskit ovat kertoneet.
Ferrarin huoltokustannukset ovat isot, jollet osaa itse rempata. Myös varaosissa on tuntuva Ferrari lisä, mikä on tietty ihan ymmärrettävääkin, jos kutakin mallia on tehty vain muutama tuhat vuodessa. Lisäksi tietyissä Ferrari malleissa (ainakin 348) moottori pitää pudottaa ulos remonttia varten, mikä nostaa hintaa. Ferrarin laadusta en osaa sanoa mitään,mutta eiköhän huonolla käytöllä minkätahansa auton saa äkkiä rikki. Autoverot puolestaan määräytyvät vanhemmissa kuin 2001 kokonaismassan mukaan.
Mutta totta on se,että mikä tahansa Ferrari iskee miljoona kertaa kovempaa kuin mitkään Porschet tai Corvettet,jotka ovat punaiseen verrattuna ihan kansanautoja.Itselläni on ollut nyt jo 10 kpl. 308 Ferraria ja sen olen huomannut, että Mitsubishin huoltaminen on kalliimpaa kuin vanhn Ferrarin.
Jos tarvitsee varaosaa, niin Englannista saa käsittämättömän edullisesti punnan huonon kurssin takia melkein mitä vaan.
Kyllä se on Testarossa jossa se kone pudotetaan huollon ajaksi ja sen huollattamien on aika kallista. Muissa ei niinkään.
Mitä tulee näyttävyyteen, niin Porschella ja Vetellä saapi ajella kaikessa rauhassa, mutta Ferrarin ympärille kertyy lauma ihmisiä vaikka parkkeeraisit erämaahan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986248KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072168Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071868- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331078