Paljonko muilla nettitikun pingi?

pullukka_paavo

Mulla 3G alueella 1Mbs Elisa mobiililaajakastalla Soneran nopeustestissä antaa ping arvoksi noin 240ms.

lataus on aina 1M ja lähtö 0,35M eli hyvin ne toimii.

1. Nopeutuuko ping arvo jos olisi 2M tai jopa 5M yhteys??

2. Onko mobiililaajakaistalta liikaa vaaditu pingi tuonne 100ms kieppeille?

10

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      1. Ei nopeudu, ping eli vasteaika ei riipu yhteyden nopeudesta vaan yhteyden tekniikasta.

      2. Tuo on vasteaika vaikuttaa hieman suurelta 3G yhteydelle, juuri antoi Saunalahden liittymällä Huawein E1552 tikulla 130-190ms aikoja (ping www.suomi24.fi) ja 120-150ms (ping www.sonera.fi). Tosin noissa vasteajoissa on aika suurta heittelyä mobiilikaistoilla. EDGE yhteydellä vaihtelu olisi luokkaa 300-1500ms.

      • pullukka_paavo

        pingi 153ms parhaimmillaan testissä. yleensä kyllä tuolla 243ms.

        Edgellä ollessa oli pingi 800ms.

        huawei E169 nettitikulla.

        Mut yhteys on tosi luotettava tosi harvoin katkeilee. Oltava onnellinen siitä ja hyvä tietää normaaliksi "mokkulanopeudeksi" tuo pingi eikä turhaan ala kyselemään nopeampaa=kalliimpaa liittymää.


      • zjrs
        pullukka_paavo kirjoitti:

        pingi 153ms parhaimmillaan testissä. yleensä kyllä tuolla 243ms.

        Edgellä ollessa oli pingi 800ms.

        huawei E169 nettitikulla.

        Mut yhteys on tosi luotettava tosi harvoin katkeilee. Oltava onnellinen siitä ja hyvä tietää normaaliksi "mokkulanopeudeksi" tuo pingi eikä turhaan ala kyselemään nopeampaa=kalliimpaa liittymää.

        123 ms soneran testissä
        tuolla http://www.pingtest.net/ 83 ms


      • zjrs

      • Tyhmeliinen

        Saiskohan jotain faktaa 1 kohdalle?
        Ainakin itselläni vasteaika on lyhentynyt kun yhteys on vaihtunut nopeampaan, 1 megasta (25ms) -> 8 megaan (20ms) . 24 megasessa pingit 10ms paikkeilla, tosin 24 ei vertailukelpoinen kun operaattori vaihtui Sonerasta Saunalahdeksi. Noi lukemat ovat useamman testin keskiarvoja ja useina päivinä tehtyjä. ADSL yhteytenä.

        Mitään en Nettitikuista tiedä, mutta uudemmilla Mokkuloilla/Nettitikuilla foorumeiden mukaan pingit pienempiä kuin vanhemmilla. Varsinkin jos tukee HSPA tai mikä se nyt olikaan. Myös vaikuttaa kuinka ruuhkainen tukiasema on.


    • laiha_paavo

      Saunalahden Nopsa antaa pingin 106-112ms. in 7m out 1,7m
      Nettitikkuna ZTE M668 tai mikä se olikaan.
      HSPA kenttä ja mokkula tukee sitä.

    • 1ivar

      mulla pisin pingi on ollut 3 vuorokautta

    • ryt

      Dna:lla 45-90ms. Ihmeen hyvä. Nopeus yleensä 2-7MB Speedtestin mukaan. Modeemina Cs-15

    • 2100Mhz verkon guru

      Vasteajat kodistani Espooseen:

      SL mobiilikaista rajaton - huawei E1820 Dx-häiriönpoistoanteeni n. 40 - 60 ms

      DNA nettikaista rajaton (ennen 1.4.2011 tilattu) - Sierra Wireless 309 n. 60 - 70 ms

      Nähtävästi Elisa jonka verkkoa Saunalahti käyttää osaa reitittää parhaiten, mutta hyvänä kakkosena tulee DNA, jolla kenties on vanhempaa runkoverkkotekniikkaa käytössä. Molemmat mielestäni sopivat verkkopelaamiseen, kaistaa ei pelit paljoa vie.

      Paikallisen operaattorilta hankittu ADSL1 tai ADSL2 reittittäis samaan paikkaan n. 20 - 30 ms. Eli voidaan sanoa että nettitikun latenssi on ENÄÄN noin kaksinkertainen antiikkisiin ADSL-liittymiin verrattuna. Parin vuoden päästä eroa ei ole enään sitäkään.

      • Paksu_Pave

        SL mobiilikaista rajaton - huawei E1820 Dx-häiriönpoistoanteeni n. 40 - 60 ms

        Tuohan kuulostaisi ihan taivaalliselta arvolta mokkulalle.
        CS Sourceen saisi latency arvon 20-30.

        Täytyy etsiä jos saisi kunnnon antennin tähän ZTE M668 mokkulaan.

        voisi uhrata sellaiset 30e. Arvelisin että kohtaa ( 1vuoden kuluttua ) tulee se kaivattu 4G johon sitten vaaditaan eri mokkula ja antenni??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      450
      6486
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      176
      3860
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2506
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1989
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      128
      1382
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1134
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1039
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe