Paljonko muilla nettitikun pingi?

pullukka_paavo

Mulla 3G alueella 1Mbs Elisa mobiililaajakastalla Soneran nopeustestissä antaa ping arvoksi noin 240ms.

lataus on aina 1M ja lähtö 0,35M eli hyvin ne toimii.

1. Nopeutuuko ping arvo jos olisi 2M tai jopa 5M yhteys??

2. Onko mobiililaajakaistalta liikaa vaaditu pingi tuonne 100ms kieppeille?

10

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      1. Ei nopeudu, ping eli vasteaika ei riipu yhteyden nopeudesta vaan yhteyden tekniikasta.

      2. Tuo on vasteaika vaikuttaa hieman suurelta 3G yhteydelle, juuri antoi Saunalahden liittymällä Huawein E1552 tikulla 130-190ms aikoja (ping www.suomi24.fi) ja 120-150ms (ping www.sonera.fi). Tosin noissa vasteajoissa on aika suurta heittelyä mobiilikaistoilla. EDGE yhteydellä vaihtelu olisi luokkaa 300-1500ms.

      • pullukka_paavo

        pingi 153ms parhaimmillaan testissä. yleensä kyllä tuolla 243ms.

        Edgellä ollessa oli pingi 800ms.

        huawei E169 nettitikulla.

        Mut yhteys on tosi luotettava tosi harvoin katkeilee. Oltava onnellinen siitä ja hyvä tietää normaaliksi "mokkulanopeudeksi" tuo pingi eikä turhaan ala kyselemään nopeampaa=kalliimpaa liittymää.


      • zjrs
        pullukka_paavo kirjoitti:

        pingi 153ms parhaimmillaan testissä. yleensä kyllä tuolla 243ms.

        Edgellä ollessa oli pingi 800ms.

        huawei E169 nettitikulla.

        Mut yhteys on tosi luotettava tosi harvoin katkeilee. Oltava onnellinen siitä ja hyvä tietää normaaliksi "mokkulanopeudeksi" tuo pingi eikä turhaan ala kyselemään nopeampaa=kalliimpaa liittymää.

        123 ms soneran testissä
        tuolla http://www.pingtest.net/ 83 ms


      • zjrs

      • Tyhmeliinen

        Saiskohan jotain faktaa 1 kohdalle?
        Ainakin itselläni vasteaika on lyhentynyt kun yhteys on vaihtunut nopeampaan, 1 megasta (25ms) -> 8 megaan (20ms) . 24 megasessa pingit 10ms paikkeilla, tosin 24 ei vertailukelpoinen kun operaattori vaihtui Sonerasta Saunalahdeksi. Noi lukemat ovat useamman testin keskiarvoja ja useina päivinä tehtyjä. ADSL yhteytenä.

        Mitään en Nettitikuista tiedä, mutta uudemmilla Mokkuloilla/Nettitikuilla foorumeiden mukaan pingit pienempiä kuin vanhemmilla. Varsinkin jos tukee HSPA tai mikä se nyt olikaan. Myös vaikuttaa kuinka ruuhkainen tukiasema on.


    • laiha_paavo

      Saunalahden Nopsa antaa pingin 106-112ms. in 7m out 1,7m
      Nettitikkuna ZTE M668 tai mikä se olikaan.
      HSPA kenttä ja mokkula tukee sitä.

    • 1ivar

      mulla pisin pingi on ollut 3 vuorokautta

    • ryt

      Dna:lla 45-90ms. Ihmeen hyvä. Nopeus yleensä 2-7MB Speedtestin mukaan. Modeemina Cs-15

    • 2100Mhz verkon guru

      Vasteajat kodistani Espooseen:

      SL mobiilikaista rajaton - huawei E1820 Dx-häiriönpoistoanteeni n. 40 - 60 ms

      DNA nettikaista rajaton (ennen 1.4.2011 tilattu) - Sierra Wireless 309 n. 60 - 70 ms

      Nähtävästi Elisa jonka verkkoa Saunalahti käyttää osaa reitittää parhaiten, mutta hyvänä kakkosena tulee DNA, jolla kenties on vanhempaa runkoverkkotekniikkaa käytössä. Molemmat mielestäni sopivat verkkopelaamiseen, kaistaa ei pelit paljoa vie.

      Paikallisen operaattorilta hankittu ADSL1 tai ADSL2 reittittäis samaan paikkaan n. 20 - 30 ms. Eli voidaan sanoa että nettitikun latenssi on ENÄÄN noin kaksinkertainen antiikkisiin ADSL-liittymiin verrattuna. Parin vuoden päästä eroa ei ole enään sitäkään.

      • Paksu_Pave

        SL mobiilikaista rajaton - huawei E1820 Dx-häiriönpoistoanteeni n. 40 - 60 ms

        Tuohan kuulostaisi ihan taivaalliselta arvolta mokkulalle.
        CS Sourceen saisi latency arvon 20-30.

        Täytyy etsiä jos saisi kunnnon antennin tähän ZTE M668 mokkulaan.

        voisi uhrata sellaiset 30e. Arvelisin että kohtaa ( 1vuoden kuluttua ) tulee se kaivattu 4G johon sitten vaaditaan eri mokkula ja antenni??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      208
      2625
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      98
      1849
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1631
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1495
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      278
      1362
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      46
      1194
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      47
      1126
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      106
      1001
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      53
      903
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      875
    Aihe