Olen hommaamassa laajakaistaliittymää Helsingissä, mutta en halua missään nimessä liittymää, jonka nopeuksia tai p2p-ohjelmien toimintaa rajoitetaan. Kaikessa lyhykäisyydessään pitäisi siis saada listaa, kokemuksia ja mielipiteitä siitä, mitkä palveluntarjoajat rajoittavat tai suodattavat liikennettä, sulkevat portteja jne. Kiitos!
Mitkä palveluntarjoajat rajoittavat liikennettä?
7
422
Vastaukset
- aamukossu
Pitkän linjan warettajana ja lähes kymmenen vuoden welho asiakkaana voin sanoa ettei ainakaa welholla rajoiteta netin käyttöä, kaveri tossa vieressä supisee että hänen sonera-sopimuksessa oli ainakin maininta ettei p2p käyttö olisi sallittua soneran ADSL yhteyksillä, tosin samanlainen warettaja hänkin eikä kuulemma ole rajoitettu (ainakaan vielä).
- *************
Mikään valtakunnallinen operaattori ei rajoita P2P-ohjelmien liikennettä ADSL- ja kaapeliliittymissä, mutta jokainen operaattori rajoittaa P2P-ohjelmien liikennettä mobiililaajakaista liittymissä. Joillakin käyttäjillä on portit auki mobiililaajakaistassa mutta jossain vaiheessa portit kyllä suljetaan kun warettaa tarpeeksi.
- yubulkba
************* kirjoitti:
Mikään valtakunnallinen operaattori ei rajoita P2P-ohjelmien liikennettä ADSL- ja kaapeliliittymissä, mutta jokainen operaattori rajoittaa P2P-ohjelmien liikennettä mobiililaajakaista liittymissä. Joillakin käyttäjillä on portit auki mobiililaajakaistassa mutta jossain vaiheessa portit kyllä suljetaan kun warettaa tarpeeksi.
Mobiili"laajakaistat" ovat tosiaan poikkeuksetta leikkurissa. Soneralla toimii torrenttien imutus n. 20-35 kB/s sisäänpäin ja n. 10-15 kB/s ulos niin kauan kun liikennettä on vielä sisäänkin päin sen latauksen osalta. Puhtaasti jakaminen ei onnistukaan enää ollenkaan, eli silloin nopeus on jotain 0-5 bittiä sekunnissa. Tästä ei tietenkään mitään mainoksissa puhuttu. En ymmärrä miksi saa mainostaa rajoittamatonta tiedonsiirtoa, jos sopimus kuitenkin poikkeuksetta sisältää tiedonsiirtorajoituksen.
- warepellet kuriin
..vaikka warettaminen olisi operaattoreilla sallittua niin se ei tarkoita sitä,että se olisi laillista hommaa.
Toivottavasti poliisit vielä ratsaavat kovalevysi :)- iltakossu
Eipä taida riittää mun waretukset vielä kotietsintään, mutta tervetuloa ratsaamaan vaan, eivät tule löytämään mitään laitonta.
- MVJ
iltakossu kirjoitti:
Eipä taida riittää mun waretukset vielä kotietsintään, mutta tervetuloa ratsaamaan vaan, eivät tule löytämään mitään laitonta.
> tervetuloa ratsaamaan vaan, eivät tule löytämään mitään laitonta.
Myönnät siis lataavasi (ja/tai jakavasi) tekijänoikeudenalaista aineistoa netistä, mutta et pidä sitä laittomasti hankittuna. En ihan ymmärrä logiikkaasi. Vai tarkoitatko, että olet poistanut aineiston heti, kryptannut tai muuten piilottanut sen ja että siksi mitään laitonta ei löydettäisi? - ADSADSFFG
MVJ kirjoitti:
> tervetuloa ratsaamaan vaan, eivät tule löytämään mitään laitonta.
Myönnät siis lataavasi (ja/tai jakavasi) tekijänoikeudenalaista aineistoa netistä, mutta et pidä sitä laittomasti hankittuna. En ihan ymmärrä logiikkaasi. Vai tarkoitatko, että olet poistanut aineiston heti, kryptannut tai muuten piilottanut sen ja että siksi mitään laitonta ei löydettäisi?onko ihme jos ihmiset lataa tavaraa eikä välitä paskankaan vertaa? peli alalla firmat itse siitä todella houkuttelevan vaihtoehdon tekevät, lykkäävät pelit täyteen yhtä sun toista paskaa piratismin torjumiseksi.
loppu tulos, peli on viikko julkaisusta jaossa ja nuo "kopion suoja" ohjelmat aiheuttavat pelin ostaneille ongelmia seuraavat 2 - 3 kuukautta.
itselläni oli tuo assassins creed 2 aikamoinen ongelmien lähde, tämän mahtavan kopion suoja ohjelman kanssa, peliä ei yksinkertaisesti pystynyt pelaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104868- 62863
- 45834
- 48771
- 49684
- 31639
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38526