Mestarit areenalla, Jyp kumartaa

TosiKärppäFani

Jälleen kevät ja samat kujeet, Kärpät nöyryytää Valtran puksuttimia 8-0, eikä traktoreissa riitä enää virtaa taistella vastaan, diiseli ei riitä koska rahat ovat lopussa ja suurin traktori Immonen ei ole enää puksuttamassa heikolle valtralle. Kärppien ylivoima on tällä hetkellä jotain niin jumalaista, että näimme jo jyväskylässä kun kaikki hippo.. eiku mikäs se halli nyt olikaan niin kaikki fanit kumarsivat ruhtinaiden tullessa sisään, eivät olleet ilmeisesti koskaan näin ylivoimaisia tähtiä.

Kannu palaa tänä vuonna kotiinsa, viime vuonna Kärpät ajatteli lainata sitä valtran puksuttimille, toivottavasti kannu ei ole kovin öljyssä ettei se lipeä käsistä. Runkosarjassa Kärpät ajatteli vähän pistää jännittävämmäksi ja pelata huvikseen pidemmän kaavan kautta, jotta saataisiin vähän haastetta tähän touhuun ja ylimääräisiä lipputuloja, eihän kukaan jaksa katsoa kun vuodesta toiseen ruhtinaat marssii ja ottaa omansa. Sm-liigan lilliputit ja jauhosäkit yrittävät pinnistellä säälittävillä budjeteilla ja pelaajillaan, mutta eivät vain mahda mitään NHL-tason Kärpille.

Pääkaupunkiseudun joukkueet ovat jälleen ahdingossa, joka vuosi saadaan kolme joukkuetta yrittämään ja ennen todellisia pleijareita kaksi joukkuetta on pudonnut, säälittävää. Beetta ei mahtanut tälläkään kertaa mitään tuhovoimaisille ja mahtipontisille ruhtinaille, Kärpät kuitenkin keräsivät näistäkin peleistä lipputulot. Narrit taas olivat aina potkun tai kaksi perässä Tapparaa. Tappaja.. Tappara nautiskeli narreilla.

Helsingin todellinen kattilauma HIFK on ainoana pudotuspeleissä, maukuvat katit ovat tehneet käsittämättömän ihmeen, monien vuosien jälkeen HIFK on saanut kasvatettua kynnet, tosin ei ihme että katit pärjäävät koska joukkueessa on todellinen superpelaaja Granlund, ilman tätä lahjakkuuta kattilauma rämpisi vieläkin syvemmällä suossa (käykää virolaiset tarkastamassa sanakirjasta, mikä on suo jos ette tiedä). Kattien mouruaminen ja rääpiminen loppuu kuitenkin jo ennen välieriä, kattien mainostama "äijäkiekko" jossa käytetään enimmäkseen kynsiä ei riitä tosipeleihin, katteja alkaakin nukuttamaan ja pikkukatit suuntaavat peteihin nukkumaan ja luovuttavat.

Kultaa tulee ja mitaliketju jatkuu, jospa Vuorinen miinustaisi Kärpiltä ensi kaudella 40 pistettä, niin saataisiin jotain haastetta tähän kiekkoon.. hihahahhaeheehahahhahahahahhahahhhahhahahehhehhehaea

4

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enska Itkonen

      Kyllähän Kärppien pitäs tolla miehistöllä Jyp hoitaa, mutta...Jyp on niin vaikea kaataa Hippoksella että
      eppäilen että Kärpät(Oulun Jokerit)jää nuolemaan näppejään.

      • TosiKärppäFani

        Jokereista ei soviapuhua samassa lauseessa Kärppien kanssa, sen verran onneton ja ponneton joukkue on kyseessä.

        Kärpillä ei ole vaikeuksia tuhota puksuttimia, ruhtinaat takovat taululle 30-0 lukemat, siinä menee suu pyöreäksi jyväskyläläisilläkin. Pohjoisesta tuulee ja kylmästi. hiahahahahahahahh


      • Mä vaan
        TosiKärppäFani kirjoitti:

        Jokereista ei soviapuhua samassa lauseessa Kärppien kanssa, sen verran onneton ja ponneton joukkue on kyseessä.

        Kärpillä ei ole vaikeuksia tuhota puksuttimia, ruhtinaat takovat taululle 30-0 lukemat, siinä menee suu pyöreäksi jyväskyläläisilläkin. Pohjoisesta tuulee ja kylmästi. hiahahahahahahahh

        Niin näyttää tuulevan, todella pahasti...


      • TosiKärppäFani
        Mä vaan kirjoitti:

        Niin näyttää tuulevan, todella pahasti...

        Tänäänkin huvikseen hävisivät jotta saadaan lisää lipputuloja.

        Ensi ottelussa Valtran puksuttimet tulevat kokemaan jälleen ruhtinaiden maagisen ylivoiman ja suvereenin hallinnan, sm-liigan lilliputit tulevat kumartamaan kauden päätteeksi Oulun maagisia ruhtinaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3432
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1357
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1349
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1050
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe