Jälleen kevät ja samat kujeet, Kärpät nöyryytää Valtran puksuttimia 8-0, eikä traktoreissa riitä enää virtaa taistella vastaan, diiseli ei riitä koska rahat ovat lopussa ja suurin traktori Immonen ei ole enää puksuttamassa heikolle valtralle. Kärppien ylivoima on tällä hetkellä jotain niin jumalaista, että näimme jo jyväskylässä kun kaikki hippo.. eiku mikäs se halli nyt olikaan niin kaikki fanit kumarsivat ruhtinaiden tullessa sisään, eivät olleet ilmeisesti koskaan näin ylivoimaisia tähtiä.
Kannu palaa tänä vuonna kotiinsa, viime vuonna Kärpät ajatteli lainata sitä valtran puksuttimille, toivottavasti kannu ei ole kovin öljyssä ettei se lipeä käsistä. Runkosarjassa Kärpät ajatteli vähän pistää jännittävämmäksi ja pelata huvikseen pidemmän kaavan kautta, jotta saataisiin vähän haastetta tähän touhuun ja ylimääräisiä lipputuloja, eihän kukaan jaksa katsoa kun vuodesta toiseen ruhtinaat marssii ja ottaa omansa. Sm-liigan lilliputit ja jauhosäkit yrittävät pinnistellä säälittävillä budjeteilla ja pelaajillaan, mutta eivät vain mahda mitään NHL-tason Kärpille.
Pääkaupunkiseudun joukkueet ovat jälleen ahdingossa, joka vuosi saadaan kolme joukkuetta yrittämään ja ennen todellisia pleijareita kaksi joukkuetta on pudonnut, säälittävää. Beetta ei mahtanut tälläkään kertaa mitään tuhovoimaisille ja mahtipontisille ruhtinaille, Kärpät kuitenkin keräsivät näistäkin peleistä lipputulot. Narrit taas olivat aina potkun tai kaksi perässä Tapparaa. Tappaja.. Tappara nautiskeli narreilla.
Helsingin todellinen kattilauma HIFK on ainoana pudotuspeleissä, maukuvat katit ovat tehneet käsittämättömän ihmeen, monien vuosien jälkeen HIFK on saanut kasvatettua kynnet, tosin ei ihme että katit pärjäävät koska joukkueessa on todellinen superpelaaja Granlund, ilman tätä lahjakkuuta kattilauma rämpisi vieläkin syvemmällä suossa (käykää virolaiset tarkastamassa sanakirjasta, mikä on suo jos ette tiedä). Kattien mouruaminen ja rääpiminen loppuu kuitenkin jo ennen välieriä, kattien mainostama "äijäkiekko" jossa käytetään enimmäkseen kynsiä ei riitä tosipeleihin, katteja alkaakin nukuttamaan ja pikkukatit suuntaavat peteihin nukkumaan ja luovuttavat.
Kultaa tulee ja mitaliketju jatkuu, jospa Vuorinen miinustaisi Kärpiltä ensi kaudella 40 pistettä, niin saataisiin jotain haastetta tähän kiekkoon.. hihahahhaeheehahahhahahahahhahahhhahhahahehhehhehaea
Mestarit areenalla, Jyp kumartaa
4
292
Vastaukset
- Enska Itkonen
Kyllähän Kärppien pitäs tolla miehistöllä Jyp hoitaa, mutta...Jyp on niin vaikea kaataa Hippoksella että
eppäilen että Kärpät(Oulun Jokerit)jää nuolemaan näppejään.- TosiKärppäFani
Jokereista ei soviapuhua samassa lauseessa Kärppien kanssa, sen verran onneton ja ponneton joukkue on kyseessä.
Kärpillä ei ole vaikeuksia tuhota puksuttimia, ruhtinaat takovat taululle 30-0 lukemat, siinä menee suu pyöreäksi jyväskyläläisilläkin. Pohjoisesta tuulee ja kylmästi. hiahahahahahahahh - Mä vaan
TosiKärppäFani kirjoitti:
Jokereista ei soviapuhua samassa lauseessa Kärppien kanssa, sen verran onneton ja ponneton joukkue on kyseessä.
Kärpillä ei ole vaikeuksia tuhota puksuttimia, ruhtinaat takovat taululle 30-0 lukemat, siinä menee suu pyöreäksi jyväskyläläisilläkin. Pohjoisesta tuulee ja kylmästi. hiahahahahahahahhNiin näyttää tuulevan, todella pahasti...
- TosiKärppäFani
Mä vaan kirjoitti:
Niin näyttää tuulevan, todella pahasti...
Tänäänkin huvikseen hävisivät jotta saadaan lisää lipputuloja.
Ensi ottelussa Valtran puksuttimet tulevat kokemaan jälleen ruhtinaiden maagisen ylivoiman ja suvereenin hallinnan, sm-liigan lilliputit tulevat kumartamaan kauden päätteeksi Oulun maagisia ruhtinaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843432
- 771357
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821349Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401050Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835