Vietetäänkö Virossa pääsiäistä mitenkä paljon? Ortodoksit (venäläiset) tietysti viettää, mutta miten virolaiset?
Virossahan on luterilaisia vain reilut 10% väestöstä eli suurin osa on kai sitten ateisteja. Tiedän, että Virossa ei ole kuin yksi pääsiäispäivä eli maanantai on arki. Mikä tähän on perusteena? Neuvostoaikojen perua? Pohjoismaissahan on kaksi peräkkäistä pääsiäispäivää - pääsiäsisunnuntai ja ns. toinen pääsiäsispäivä.
Virossahan on luterilaisia vain reilut 10% väestöstä eli suurin osa on kai sitten ateisteja. Tiedän, että Virossa ei ole kuin yksi pääsiäispäivä eli maanantai on arki. Mikä tähän on perusteena? Neuvostoaikojen perua? Pohjoismaissahan on kaksi peräkkäistä pääsiäispäivää - pääsiäsisunnuntai ja ns. toinen pääsiäsispäivä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-lihavotted.php
http://www.folklore.ee/rl/folkte/sugri/mordva/myto/lihavotted.html
http://www.miksike.ee/documents/main/lisa/pidu/munadepuhad/ylest.htm
http://www.toidutare.ee/aabits.php?id=523
jne.
Luterilaisuus ei muodosta yksittäistä kirkkoa kuten esimerkiksi roomalaiskatolisuus, vaan se koostuu erilaisista alueellisista tai kansallisista kirkoista.
” Virossahan on luterilaisia vain reilut 10% väestöstä eli suurin osa on kai sitten ateisteja.”
http://www.eelk.ee/praostkonnad.php
http://www.eelk.ee/kontakt.php
on yksi pääsiäispäiva niin minä taas ihmettelen että miksi suomessa on juhannuspäiva silloin kui valtio määrää eikä silloin kun sen pitäisi olla? minä suosittelen että myös uudenvuoden päivä vietettäisin suomessa aina lauantaina. Ja miksi meillä pitäisi olla kaksi pääsiäispäivää? kyseessä uskontoon liittyvä pyhä ja valtaosa ihmisistä uskoo tieteeseen eikä satuihin joten siinä mielessä voisi olla 0 päivää vapaata, myös suomalainen työnantajakin olisi erittäin tyytyväinen siihen.
on oleellinen osa länsimaista kulttuuria. kysymys ei ole uskosta, vaan kulttuurista.
jos, viro haluaa olla länsimaa, siis eikun kirkkoon kaikki.
jos, viro haluaa olla pohjoismaa, niin eikun jäähallille kaikki.
näin se menee.
Suurin osa virolaisista on ateisteja, jotka eivät vietä mitään kristillisiä juhlia. Virossa ei vietetä pääsiäistäkään millään lailla, kaupat ovat auki yms. eli ihan tavallisia päiviä ovat.