Ahtaan esinahan avarrus

Dr. Dig'Bigger

Eli siis mitä tarkoittaa? Urologilla olin ja sieltä sanottiin että tehdään vain ympärileikkauksia, eli koko terska jää paljaaksi. Itse ennen käyntiä olin ymmärtänyt että poistetaan nahasta vain se mitä tarvitaan. Mutta siis mitä on tuo esinahan avarrus... Siitä lääkäriään eimaininnut.

7

2190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommentti.

      saanut kysytyksi!

      Voi tyhmyyttä!

    • Kokemustajoo

      Avarruksessa poistetaan vaan esinahan kiristävä osa, ympärileikkauksessa esinahka poistetaan kokonaan. Avarrettu esinahka saattaa lepotilassa peittää terskan osittain tai melkein kokonaan, erektion alkaessa esinahka liukuu terskan taakse. Ympärileikatussa terska on aina paljaana.
      Osittain leikattu esinahka mahdollistaa sillä masturboinnin kuten leikkaamattomalla ikään, ympärileikatussa ei juurikaan on nahkaa jonka voisi vetää terskan päälle, vaikkakin jossain määrin se toki onnistuu.
      Itse pidän leikkaustyylistä jossa esinahka on poistettu kokonaan, tämä on makukysymys.

      • Tuppikulli kiinni

        Minulla kerran jotain revähti ja sen jälkeen en ole saanut esinahkaa taakse lainkaa. Koskee pirusti, jos yritän väkisin. Vemputus kyllä käy hyvin. Ongelma on hygienia. On vähän hankalaa saada heppi puhtaaksi, kun ei aukea kokonaan.


    • Dr. Dig'Bigger

      Olin ymmätänyt lääkärissä näin:

      > Y-leikkauksessa poistetaan se osa nahasta mikä on tarpeen että menee taakse asti. Eli lepotilassa esari peittäisi terskaa. Tämä luulo mielessä lähdin lääkäristä aika urologille varattuna. Ja niin lääkäri kerran kertoi!
      > Urologille menin seuraavaksi. Siellä vasta selvisi (näin herra urologi sanoi) että y-leikkaus tehtäisiinkin niin että nahka poistetaan kokonaan. Siis ei mitään sellaista, että vain kiristävä osa leikataan pois!

      Seuraavaksi menenkin uudestaan lääkärille ja kysyn että missä tehdään leikkauksia joissa voidaan poistaa vain se osa nahasta mitä tarvitsee. Haluaisin todellakin että nahkaa on terskan päällä mutta menee kuitenkin taakse erektiossa. Niin voisi säilyä terska kunnossa ja muuta mitkä huolestuttaa minua kokonaan leikkaamisessa.

      En ole mikään kirurgi, mutta oletan että vain se kiristävä osa voidaan leikata pois. Aika pihalla nyt tuon asian suhteen. Ihmettelen vain että onko todella ihmisiä joilla on tehty ympärileikkaus, mutta ei ole koko nahkaa poistettu terskan päältä? Ja että missäköhän sellaisia tehdään...

      SUURI kiitos todellakin, jos joku pystyy valaisemaan!

    • Anonyymi

      MItenkähän on nykyään, itsellä kireä esinahka, enkä halua mitään ympärileikkausta?
      vm 60

    • Anonyymi

      Tiukka p­­­erse o­ikeille miehille 👉 http://6450777.com/G/gV0NQ 👈

    • Itse menin urologin puheille ahtaan esinahan takia joka kiristi, toisinaan veresti erektiossa. Koko esinahka poistettiin ja ei ole ollut enää ongelmia terskanpäässä. Olin silloin jo yli 50v.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      99
      3704
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3331
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      88
      871
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      831
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      817
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe