Nelosen Start -ohjelmassa testaavat C5 Toureria uudella THP 156 koneella.
http://www.nelonen.fi/ohjelmat/start/etusivu?vt=video_episode&vid=217044
http://www.nelonen.fi/ohjelmat/start/etusivu?vt=video_episode&vid=217044
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
on lähinnä TV viihdettä ja toimittajien mielipiteitä. Ei mitään arvoa punnitessa auton todellisia ominaisuuksia, kestävyyttä, luotettavuutta yms.
ollut nyt ainakaan mitään suurempaa moitittavampaakaan ja tuon aikaisemman mallin sähköjuttujakaan ei ole minun 2001 mallissa ollut joten siltäkin osin jonkinlaista liturgiaa nuo sähkövaivat.
2006 vtr alla ajettu 150 000 km, koskahan alkaa tulla niitä sähkövikoja ja minkähänlaisia ne on?
Naurattaa aina noissa suomalaisissa ohjelmissa tuo negatiivinen lähtökohta kun testataan Citroenia.
Bmw tai Passatti kun otetaan alle niin kuolataan ja kaikki viat annetaan anteeksi, sähköherkkujakaan ei ole koskaan liikaa. Testasin muuten uuden Passatin ja järkytyin, en ikinä voisi kuvitella vaihtavani C5 passattiin. En tiedä sitten oliko tuo auto viallinen, 5 hengen kuormaa tuo ei jaksanut kantaa ja hidastetöyssyjen yli piti mennä tosi varovasti ja siltikin jokin pohjassa osui johonkin??? Ja se melu ja alustan kovuus, ei perk...
Jos nyt luotettavuus on se japanilainen standardi, niin täytyy sanoa, että aika kauhean hinnan siitä saa maksaa. Lähipiirissä on näitä japseja (Toyota, Nissan) paljon. Muutamia kokemuksia.
Toyotat: Eräs Toyota on pyörähdellyt penkkaan säännöllisesti talvikelillä. Ei tarvitse kuin pienen polanteen ja kuljettajan pienen ajovirheen, niin kuskista tulee matkustaja. Viimeksi 1,5 viikkoa sitten hinuri veti Toyotaa penkasta. Toyotien omistajat valittavat myös, että selkä väsyy, eikä jaksa matkustaa pitkää matkaa. Ajoasennosta ei saa tekemälläkään hyvää. Näitä saa myös jatkuvasti paimentaa, hetkeäkään eivät mene suoraan. Joissakin on ollut takajarruissa häikkää, joissakin ruosteongelmia, joissakin anturiongelmia jo pienillä kilometreillä. Omistajat myös moittivat bensamoottoreita hengettömiksi vinguttimiksi.
Nissanit: Ei voi pestä, koska auto nykii sen jälkeen. Jarrut ongelmana, puoltavat hengenvaarallisesti, sekuntien viive jarrujen toiminnassa ja huollon mukaan se on normaalia! Jarrut jumittavat etenkin talvella (merkkiliikkeessä antoivat korjausohjeeksi jatkuvan lämpöpuhaltimien käytön). Ruosteongelmia, jo 3-vuotiaassa vakavia ruostevaurioita, joista katsastusmies huomauttaa.
En muuten omista Citikkaa, vaan Sakemannin, ihan tiedoksi vaan. Tässäkin Sakussa on omat ongelmansa. Turha näissä autojutuissa on päätänsä vaivata ja en voi edes käsittää sitä, että kuinka suuria tunteita nuo peltilehmät aiheuttavat ihmisissä. Peltilehmä mikä peltilehmä.
kunnon auto tehdään: eihän siinä isoja vikoja ole: moottori laatikko kytkin sähköt!!! hydrauliikka ei kestä, mutta muuten hyvä pirssi!! ja ajolleen kuin ravihevonen: nykii ja haisee ja vikuroi!!!
Vanhempien sitikoiden vanhanaikaiset 8-venttiiliset bensamoottorit tosiaan ovat hieman heikkoja esityksiä varsinkin taloudellisuuden puolesta, mutta muuta oikeaa valittamista ei kyllä pahemmin ole. Laatikko kestää väännättämistä toisin kuin esim. nissaneissa, kuin myös kytkin. Sähkövikoja on vähemmän kun annetaan olettaa ja nekin on täysin mahdollista korjata kun tietää mitä tekee, ja hydrauliikkapuoli kestää oikein huollettuna ainakin sen 300tkm. Ja mieluummin kärsin vaikka sitten vioista joka toinen päivä kuin ajamisesta joka päivä.
Edelleen C5ien kulutus on järjetön. Vuosi sitten kun viimeksi vaihdoin liisarista toiseen oli C5 listalle mutta eihän sellaista voinut valita kun päästöjen vuoksi automaatti C5n kustannukset olis ollu kovemmat kuin 520DA farkun busines varusteilla eli aivan liian kovat.
C5 parhaimmalla varsutetasolla kyllä tarjosi hyvän istuimen, ensimmäisen kerran koko Citikan historiassa mutta surkea moottori-vaihteistotekniikka esti hankinnan eikä tilanne ole parempi kun firman päästörajat tiukkenee edelleen.
Olispa C5 uudessa diselissä robottivaihteisto niin vekotin alkaisi olla vaihtoehto.
tietenkin dieselin ja jos päästöt tekee tiukkaa, niin ei ne kovin pahat ole siinä pienimmässä (1,6).
Kahden litran diesel ja automaatti tietenkin makeampi. Miksi haluaisit robotin? Itse suhtaudun niiden toimivuuteen epäillen. Myös esim. Volkkarin vastaavaan.
vääristelemätön totuus C5:en "luotettavuudesta". Turha kehua ennekuin lukee C5 käyttäjien omia kokemuksia. Vikoja riittää.
On ehkä vähän korkeatasoisempi foorumi kuin tämä suoli24.
http://citroen-foorumi.com/index.php?PHPSESSID=caa45b7ee2cd01a9527fb45959b249de&topic=11216.0
No siitä yksinkertaisesta syystä etten huoli muuta kuin automaatin vaikka se ei sitten olisi täydellinen kaikissa tilanteissa. Ikävä kyllä C5 dieselautomaatinkin päästöt on aivan liian isot jotta C5 olisi millään lailla järkevä ottaa firman autoksi.
Ehkä robotin sähkön yhdistelmä tulee C5eenkin. SÄhkö häivyttää robotin vetokatkoset ja pitää päästöt kurissa.
Onhan tuo vähän viihdepainotteinen ettei ihan vakavasti voi ottaa.
Sitikka -foorumilla käyttäjien kertomuksia.
C5 III Käytetyn hankkiminen, mahdolliset vikakohteet:
http://citroen-foorumi.com/index.php/topic,8872.0.html
Kokemuksia uudesta C5 III mallista:
http://citroen-foorumi.com/index.php/topic,4889.0.html
Silleen ihan asiallinen arvio. Tosin varustelun määrä ei nyt kyllä ole miinusta.