Miksi eduskunnassa on menossa aina joku kohu?

Mitä tämä on taas kuin loputonta sekoilua, aina joku kohu - tämä Marja Tiura -juttu nyt viimeisin. Mutta näitähän on riittänyt: Matti Vanhanen ja lautakasa, tekstiviestit, ym., yleinen vaalirahakohu, Ilkka Kanerva ja tekstiviestit, Rosa Meriläinen ja huumekohu, Anneli Jäätteenmäki ja Irak-sotkut, Sonera-kohu, nämä nyt vain tässä viimeisen 10 vuoden ajalta ja vain päällimmäisiä! Äh, suuri osa siis näistä on edustajien itsensä aiheuttamia. Miten tällaista peliä voidaan jatkuvasti sietää? Emmehän me ole kansanedustajia valinneet siksi, että he keskenään vain asioita sekoittaisivat ja sekoilisivat? Olen monta kertaa miettinyt mitä monia tärkeitä asioita menee kokonaan sivuitse, tai jää kokonaan käsittelemättä ja hoitamatta, kun on aina vain joku tosi typerä kohu meneillään.

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti Nykäs

      ne ovat silellä vain OMIA ASIOITAAN ja ANSIOITAA puollustamassa.

      EI ne ole enää sen jälkeen KANSANEDUSTAJIA kun ne valitaa, ne on KANSANEDUSTAJIEN EDUSTAJIA!

      • 4

        Kansanedustajien palkkoja ja etuisuuksia on leikattava. Silloin edustajat olisivat tosissaan asioita ajamassa, eikä korkea palkka ja etuja kärkkymässä. Lisäksi kansanedustajia on aivan liikaa asioita hämmentämässä.
        Mitä useampi kokki sitä "myrkyllisempi" soppa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4682
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3443
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. 163
      1049
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe