Ihme touhua!

Kaverin puolesta!

Tuttuni osti sitten Buell xb12s -05 AA-autokulmasta http://www.supermarket.fi/id/0096002 ja ihmeteltiin kun ei kulje mihinkään (140km/h max ja hyytyy) ja pätkii, no itse samanlaisen omistajana ihmettelin että mikäköhän lastu siellä on, koska race-kit oli pyörässä. Hetken tutkimisen jälkeen selvisi että lastuhan on vakio lastu! putsari ja putki oli kyllä toi pro seriesin kittiin tuleva (buellin oma race lastu siis olisi kuulunut myös). Kaveri siten soitti liikkeeseen, ja siellä ei edes ihmetelty ja haukuttiin vain ett tajuux kuin halvalla sai sen, ett jos pitää itkee noin pikku jutusta, niin tuo se pyörä takas! Kaveri vain sano että kyllä mä nyt odotan että mitä on osto hetkellä ilmoitettu pyörän sisältävän, niin se myös sisältää...Myyjä siihen sitten että ei me sitä sulle ainakaan makseta!
Mun tietääkseni jos ilmoitetaan että pyörässä on RACE-KIT niin se sisältää putsarin, putken ja lastun?
Ja omassa Buellissani oli myös kalibroinnit ja kaikki tehty. Eipä ole kyllä ennen tullut tuollaisesta asiakaspalvelusta kuultua, oli myös muuta asiakkaan arvostelua (vieressä olin ja kaverilla kaijutin päällä puhelimessa,) Kaipa tuo lakiteitse jotenkin saadaan hoidettua, koska kaverini ei kauppaa halua perua...ainoastaan liikkeen hyvittävän sen lastun.

5

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buell-6

      Jos on luvattu RACE-KIT niin ei tuumaakaan periks.

    • zöf

      matkalle, luvassa on paljon vittumaisia hetkiä.
      Tuon myyjän asenne on valitettavasti hyvin yleinen myyntisopuleilla.

    • en liity tähän

      kusettaja on se tyyppi joka pyörän on antanut liikkeeseen. Liikkeessä ei ole asiantuntemusta/aikaa tsekkailla lastun numeroita onko vai eikö se mitä puhutaan. Nykyään vastuu ylettyy myös yksityisiin kusettajiin, joten ei kannata!

      • mitäkönkö

        ei kannata?


      • Aina kun hävettää!

        No mutta sehän selviää sillä, ilman ongelmia kun ottaa pyörän liikkeeseen, että löytyisköhän noista jotain kuitteja tai edes kysymällä tarkempia tietoja esim. tässä tapauksessa tosta race-kitistä...Kyllä sen verran pitäis perehtyä tuotteeseen mitä myy eikä paskaa kiertoon tulevalle omistajalle. Kyllä varmaan suurin osa ihmisistä olettaa että liikkeessä myytävä tuote on se mitä se mainostaa...yksityiseltä ostettaessa voi kyllä tutkia tarkemmin pitääkös myyjän puheet paikkaansa. Mä ainakin oon luottanut liikkeisiin missä kauppoja tehnyt että saan sitä mitä luulenkin saavani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe