Täällä näyttää olevan hyvin Rellujen kitinä ja narinalähteet kartoitettu, mutta juuri tästä en löytänyt keskustelua. GS 2.0T päästää liikkelle lähdettäessä ja kiihdytettäessä kakkosvaihteella moottoritilasta kuuluvan lyhyen narahduksen joka muistuttaa vähän narahtavaa veräjää. Äänen saa helpommin vielä esille, jos kiihdytettäessä kaartaa vasemmalle. Löytyykö tuomiopäivän guruja tai sitten sellaisia jotka on jo ehtineet tämän fiksata ? Auto kun on muuten äänetön, niin tällainen mitättömyyskin alkaa vaivaamaan.
Narahdus liikkeelle lähdettäessä ja kiihdytettäessä.
3
721
Vastaukset
- kenikki
tapahtuukos se narahdus noin 14 km/h vauhdissa, toi kakkos vaihde ei ihan tuohon viittaa, mutta silloin konetilassa joku ESPn venttiili liikkuu
- Jo 3. Grandi
Mä käytän turbon ansiosta kakkosta liikkeellelähdössä. Testasin ja sain äänen kuulumaan noinkin alhaisella nopeudella, mutta ei se tunnu olevan nopeusriippuvainen. Oleellista tuntuu olevan kiihdytys kakkosella ja vääntö vasemmalle. Voisko tuo ESP-venttiilin äänekäs liike olla jotenkin tekemisissä vetävien pyörien epätasaiseen voimajakauman kiihdytyksessä ja väännössä ?
- Jo 3. Grandi
Jo 3. Grandi kirjoitti:
Mä käytän turbon ansiosta kakkosta liikkeellelähdössä. Testasin ja sain äänen kuulumaan noinkin alhaisella nopeudella, mutta ei se tunnu olevan nopeusriippuvainen. Oleellista tuntuu olevan kiihdytys kakkosella ja vääntö vasemmalle. Voisko tuo ESP-venttiilin äänekäs liike olla jotenkin tekemisissä vetävien pyörien epätasaiseen voimajakauman kiihdytyksessä ja väännössä ?
Liekö ollut käyttämättömän vaihtoauton patinaa. Narahdukset kumminkin loppuivat ihan itsellään, kun kelit lämpeni ja ajokilometrit lisääntyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392497
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait31518Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381373- 841323
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124843- 31771
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi25623Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596